Осінні посадки дерев і кущів: про тонкості та нюанси

2 жовтня 2013

Осінні посадки дерев і кущів мають свою специфіку. Ігноруючи цю специфіку, можна наробити чимало лиха. Сьогодні ми нагадуємо вам кілька важливих правил вирощування та посадки дерев і кущів, виконання яких дозволить уникнути типових осінніх помилок.

ПРАВИЛО ПЕРШЕ.

Не всі дерева і кущі варто саджати восени

Є три важливі причини, з яких не можна саджати восени дерева з голими коренями:

1) Якщо внаслідок їхніх біологічних особливостей вони погано переносять пересадження.

2) Якщо у даних сортів або видів рослин є проблема із зимостійкістю в нашому кліматі.

3) Якщо дерева вирощені в інших кліматичних зонах і у нас не зимували ні єдиної зими.

У першому випадку мова йде насамперед про листяні дерева зі стрижневою і малоразгалуженою кореневою системою - берези, дуби, каштани, горіхи, бархати. А також про такий чагарник, як глід. Пересадження з голими коренями дуже погано переносять і всі хвойні, крім модрини.

Що стосується зимостійкості. Тут у зону ризику потрапляють такі дерева, як каштани, і практично всі плодові. За винятком, може бути, найбільш зимостійких місцевих сортів яблунь.

Ну і нарешті, не радимо саджати восени з голими коренями будь-які види та сорти дерев, тільки-но привезених з Європи. Рослина, що втратила значну частину коренів, може не подужати перенастроювання на інші біологічні ритми. 

Контейнерні рослини - будь то дерева або чагарники, листяні або хвойні - восени саджати можна. Одне «АЛЕ»: якщо дерево знаходиться в контейнері дуже давно, якщо його корені вже переросли запропонований їм об'єм і пішли закручуватися кільцями, рослина може погано приживатися. Корені у скрученому стані не зможуть відразу функціонувати на повну потужність. Краще не купувати таку рослину для посадки восени.

Дерева і кущі із грудкою землі пересаджуються восени, як і контейнерні. Але стан грудки треба вивчити дуже причепливо. Якщо грудка розтряслася, земля обсипалася, ви вже маєте справу фактично з голими коренями, лише припудреними ґрунтом. Це може бути смертельно небезпечним у всіх випадках, перерахованих вище для голих коренів. Взагалі з грудкою необхідно поводитися вкрай дбайливо, намагаючись не травмувати її зайвий раз. Якщо грудка впакована у сітку - металеву або нитяну, або в мішковину, - у жодному разі не намагайтеся її позбутися. Подібного роду упаковка робиться з матеріалів, що розкладаються в землі, і росту коренів зовсім не перешкоджають.

ПРАВИЛО ДРУГЕ.

При осінній посадці дерев і кущів необхідно переконатися, що ріст рослин у цьому сезоні закінчився

Активна вегетація завершена, якщо верхівкові бруньки сформовані, а пагони здеревіли по всій довжині. У противному випадку, коли дерево йде в зиму до завершення вегетації, воно обов'язково підмерзає.

Особливо потрібно бути уважним при покупці імпортних рослин. А також у тому випадку, якщо літо видалося дуже посушливим і дощі пішли тільки в серпні. Рослини з інших кліматичних зон, тільки-но завезені, можуть ще не освоїти біологічних ритмів нової місцевості. А в посушливі роки бурхлива вегетація може початися дуже пізно, тільки із серпневими дощами. І в першому, і в другому випадку ми отримуємо до початку сезону посадок дерева, що до зимівлі не готові.

ПРАВИЛО ТРЕТЄ. 

Не запізнюйтеся зі строками посадок дерев і кущів

Вважається, що в нашій кліматичній зоні дерева та кущі з відкритою кореневою системою краще саджати до 10 жовтня. Адже у саджанців ще повинен залишитися запас часу для того, щоб пустити молоді корінці на новому місці. Якщо дерево встигає утворити нове коріння в незнайомому ґрунті, його коренева система починає функціонувати на повну потужність, і всі зимові негоди рослина переживе набагато легше.

Особливо актуальним це правило є для дерев і кущів, які важко приживаються (дивіться перше правило).

Звичайно, строки посадок дерев і кущів можуть трохи зрушуватися залежно від конкретних погодних умов.

ЧЕТВЕРТЕ - ДУЖЕ ВАЖЛИВЕ! - ПРАВИЛО.

Не перестарайтеся восени із внесенням добрив!

При осінній посадці в посадкову яму вносити можна тільки фосфорне добриво. Фосфор сприяє коренеутворенню та у великій концентрації безпечний для рослини.

Азот же, калій і кальцій у великій концентрації (а при внесенні добрив у посадкову яму ми отримуємо високу їхню концентрацію) не тільки не будуть стимулювати ріст нових коренів, але, навпроти, стануть серйозно ускладнювати функціонування вже наявної кореневої системи. Внесені під осінь, ці добавки можуть виявитися просто згубними для пересадженої рослини. Відповідно, ні гній (ні свіжий, ні перепрілий), ні вапно восени під посадки додавати в жодному разі не потрібно. Їх можна внести заздалегідь, під загальну підготовку ґрунту навесні.

Єдине, чим можна ще підтримати тільки-но посаджену рослину, - це стимулятори коренеутворення: кореневин і гумат. Препарати розбавляються водою і вносяться при поливі в кількостях, зазначених виробником на упаковці.

ОСТАННЄ ПРАВИЛО.

При осінній посадці дерев і кущів не забувайте про комплекс заходів, які допоможуть рослині пережити зимові негоди

Мова йде про мульчування пристовбурного кола, захист штамба від сонячних опіків, мишей і зайців, установку опор і захист крони від сніголому.

Мульчування всілякими органічними матеріалами - торфом, здрібненою корою, тирсою, соломою - рятує корені від морозів і допомагає утримати вологу в ґрунті. Утепливши корені, подумайте про боротьбу з мишами. Адже органічна мульча, особливо солома, тирса, кора, буде їх дуже сильно приваблювати. Обов'язково захищати потрібно плодові дерева, а також декоративні сорти яблунь, слив, груш. Але ми б порадили взагалі усі тільки-но посаджені деревця захищати від мишей, якщо така можливість є. Доводилося бачити, наприклад, як миші обгризали камбій навіть на ясенах і китайських тополях. 

Власне, сам захист продається в магазині. Це така тонка пластикова спіральна сітка, що надівається на штамб. 

Якщо у вас на ділянці є проблема із зайцями, аналогічний захист від них також варто придбати. 

А ось від сонячних опіків дерево варто рятувати за допомогою побілки. Найкраще використовувати водоемульсійну фарбу. Бажано спеціальну садову. Якщо до складу побілки не входить фунгіцид, добре б його додати. Це одночасно захистить дерево від шкідників. Наприкінці лютого побілку не завадить підновити, якщо осінні дощі змили її.

Підв'язка до опори посадженого під зиму дерева (втім, як і дерева, посадженого навесні) обов'язкова! Дерево в жодному разі не повинно розгойдуватися на вітрі, призводячи до руху кореневої системи. У цьому випадку вкорінення виявиться проблематичним. Якщо деревце невелике, достатньо однієї-двох опор. Доросла рослина має потребу в системі розтяжек.

І нарешті, не забудьте захистити крону від сніголому, зв'язавши її шпагатом. Це особливо актуально для дерев з пірамідальною і колоновидною формою крони - для всіх тих, у яких гілки відходять від стовбура під гострим кутом. І двічі актуально для хвойних з подібною формою крони - ялівців, туй, кипарисовиків. Кущі також не завадить захищати від сніголому.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 10779 Подобається: 1 | Не подобається: 1  

Схожі статті

Також у розділі «Сад-город»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс