Суперечки про каву: варити чи розчиняти?

6 грудня 2012

Питання про користь і шкоду кави обговорюється постійно. Хтось пропагує її як продукт, багатий антиоксидантами, хтось же навпроти - наполягає на тому, що каву пити вкрай шкідливо. Істина, як це часто буває, знаходиться десь посередині. Тому що, говорячи про користь цього напою, освічені люди мають на увазі зернову каву і вони, безсумнівно, праві. У той час як всі негативні висловлення, найчастіше, стосуються такої популярної розчинної кави. У цьому питанні варто розібратися, тому що більшість офісних співробітників постійно п'ють саме розчинну каву.

ІСТОРІЯ

Настільки популярний сьогодні напій придумав швейцарський хімік Макс Моргенталлер. Він перейняв досвід у японського колеги Саторі Като, що винайшов технологію виробництва порошкового чаю.

Датою народження розчинної кави вважається 24 липня 1938 р. Але у той час ні експерти, ні споживачі не оцінили смак, аромат і зручність розчинної кави.

Можливо, світ так ніколи і не прийняв би нововведення, якби не розпочалася Друга світова війна. На фронт потрібно було поставляти багато кави, простої у заварюванні. І отут придався винахід Моргенталлера.

Продукт швейцарського хіміка мав успіх серед солдатів, адже каву можна було заварити, не вилазячи з окопу.

У результаті компанія, на яку працював Моргенталлер, уклала значне число контрактів на поставки кави американським солдатам безпосередньо на поля боїв.

По закінченні війни солдати антигітлерівської коаліції зрозуміли, що не можуть відмовитися від розчинного напою, так сильно вони до нього звикли.

Підрахунки фахівців говорять, що зараз у світі щодня споживається більше 2,25 млрд чашок кави, і більша частина з них - розчинний напій.

ВИДИ КАВИ

У наш час існує безліч компаній, що випускають розчинну каву, і багато видів самого напою. Ви можете заварювати каву у порошку, гранулах, сублімовану, купити пакетики "3 в 1".

Головна їхня різниця - у технології виробництва. Але врахуйте, що жодна технологія переробки зернової кави на розчинну не обходиться без теплової обробки, що вбиває всі корисні властивості кави.

Існує кілька способів фасування розчинної кави. Те, у якій тарі продається напій, говорить про його якість. Наприклад, у бляшаних банках, як правило, продається більш дешева кава. Такі банки можуть навіть додати своєму вмісту "металевий" присмак.

Якісний напій, до якого відносять гранульовану і сублімовану каву, фасують у скляні банки. Скло вважається більш престижною тарою, здатною зберегти аромат і смак розчинного напою.

Вміст самих кавових зерен у розчинній каві - мінімальний. Як правило, це близько 15% від складу. Крім цього, якість цих зерен найчастіше може бути досить сумнівною. Багато кавових заводів, що спеціалізуються на "справжній" зерновій каві, передають "погані" зерна виробникам розчинної кави.

У рекламі один з акцентів робиться на тому, що розчинна кава створюється з кращих сортів арабіки. Але використовувати "арабіку" для розчинної кави було б просто нерентабельно.

Більшість компаній використовує сорти "робуста", тому що це скорочує витрати на виробництво у 10 разів. Плюс до всього, цей сорт містить набагато більше кофеїну, що, звичайно ж, іде на руку виробникам розчинної кави.

Порошковий спосіб виробництва кави - найдешевший. Сира кава проходить очищення, після чого її обсмажують і дроблять зерна на дрібні частки - 1,5-2 мм. Далі дрібно розмелену каву протягом декількох годин обробляють у гарячій воді під тиском у 15 атмосфер. Ця операція дозволяє витягти з зерен розчинні речовини.

Після теплової обробки отриманий екстракт охолоджують, фільтрують, видаляють нерозчинні та смолисті речовини і сушать гарячим повітрям. Останній щабель підготовки - охолодження отриманої порошкоподібної маси.

Агломерована розчинна кава, більш відома як гранульована, насправді не сильно відрізняється від порошкової. Основна різниця - ви розчиняєте в чашці не порошок, а каву, збиту у дрібні грудочки парою. Відмінність у виробництві саме і полягає в останній стадії - паровій обробці. Отут не можна не відзначити, що інтенсивний тиск змінює молекулярну структуру зерна, впливає на смак і колір напою.

Один з новітніх способів виробництва розчинної кави - сублімація. Виражаючись простою мовою, це висушування заморожених продуктів у вакуумі. Виробники, звичайно ж, запевняють, що таке сушіння дозволяє одержувати продукти високої якості, які за своїми властивостями найбільш наближені до свіжих.

Цей метод є найдорожчим. Але саме він, нібито, дозволяє зберегти вихідні властивості натуральної кави. Звучить дуже багатообіцяюче, але і тут каву кілька годин варять, що, саме собою, вбиває всі її корисні властивості.

З КОФЕЇНОМ АБО БЕЗ?

Що ж складає основну частину розчинної кави, якщо на частку зерен доводиться лише 15% складу? Барвники та ароматизатори. Вибираючи більш якісну розчинну каву, ви завдасте меншої шкоди організму.

До недоліків кави часто відносять кофеїн, що у ній міститься.

Але знову ж не можна порівнювати справжню каву і розчинну. Кофеїн, що міститься у зерновому напої, виходить з організму через кілька годин. Та ж доза кофеїну, що міститься у розчинній каві, буде виходити близько 10 годин, при цьому підбадьорливий ефект цього напою збережеться лише дві-три години. Так що регулярне вживання розчинної кави може легко привести до передозування кофеїну, що завдасть шкоди вашому здоров'ю.

Багато хто вважає, що порятунком від шкоди розчинної кави є вживання цього напою без кофеїну. Однак ця думка в корені є помилковою. Такий продукт сприяє відкладенню каменів у нирках. Медики також підозрюють, що розчинна кава без кофеїну може мати канцерогенну дію на організм.

ПЛЮСИ І МІНУСИ

Кава сама по собі є потужним стимулятором виділення шлункового соку, а розчинна кава є напоєм з підвищеною кислотністю. Тому людям, що страждають захворюваннями шлунка, пити каву натще не бажано, тим більше розчинну. Останню, принаймні, необхідно змішувати з молоком. Також не рекомендується зловживати розчинною кавою людям із серцево-судинними захворюваннями. Негативно впливає цей напій також на нирки.

Представницям прекрасної статі краще не зловживати розчинною кавою, а ще краще взагалі відмовитися від цього напою. Консерванти, яких у ньому так багато, негативно впливають на обмін речовин, провокують виникнення целюліту.

Запах розчинної кави, на якому так часто акцентують увагу виробники у своїх рекламних кампаніях, - це, мабуть, єдине, що фахівці визнають корисним у сурогатному напої.

У розчинної кави, звичайно ж, є свої плюси. Але вони носять винятково побутовий характер: таку каву зручно зберігати та швидко готувати. У сучасному ритмі життя швидкість і легкість готування, звичайно ж, виявляються вирішальними факторами, але не варто забувати і про своє здоров'я.

Фахівці рекомендують відмовитися від вживання розчинної кави, у крайньому випадку, скоротити її споживання до мінімуму.

Зараз багато компаній випускають мелену зернову каву, яку можна заварити в чашці. Вона не розчиниться, збереже свої корисні властивості та не заподіє шкоди вашому здоров'ю. Також якщо стоїть вибір між чаєм і розчинною кавою на робочому місці, то всі вчені хором вибирають чай.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 7059 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Куточок споживача»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс