А у вашому саду росте айва?

17 жовтня 2012

У неї дуже багато достоїнств. Не вірите? Тоді познайомтеся ближче. 

Кожний плід айви - джерело вітамінів. Серед них: одна з основних речовин у людському раціоні - вітамін С, а також нікотинова кислота, що стимулює кровотворення та бере участь у білковому обміні речовин. Продовжать цей список вітаміни, які допоможуть зміцнити нервову систему, переносити всілякі стреси. І це не все. Айва багата яблучною, лимонною та винною кислотами, різними мінералами, містить пектинові речовини, за допомогою яких відбувається виведення шкідливих речовин з організму, у тому числі, радіонуклідів. Її ще називають «північним лимоном».

Не випадково плоди айви ще в далекій давнині використовували як лікарський засіб при шлунково-кишкових захворюваннях для поліпшення діяльності травного тракту. Встановлено, що вона благоприємно впливає при серцебитті, жовтяниці. А у стародавніх греків плоди айви були ще і символом любові та родючості.

Але вас, мабуть, не влаштовує, що вона дуже тверда? Цю проблему легко вирішити - айву смажать, варять, запікають, роблять з неї компоти та варення, кладуть у супи, борщі та плов, печуть із айвою піроги, готують із нею каші та салати. Як і лимон, часточки айви можна додавати в чай.

Чистити її не бажано, оскільки останні дослідження показали, що шкірочка з підшкірним шаром містить багато корисних вітамінів, катехінів, танидів, барвників і надає плодам специфічний запах.

Здавна відомі лікувальні властивості насіння айви. Його застосовують як обволікуючий, проносний, відхаркувальний і пом'якшувальний засіб при захворюваннях верхніх дихальних шляхів.

Багато корисних властивостей навіть у листях цього деревця. Воно допомагає у лікуванні такої серйозної хвороби як бронхіальна астма, має судинозвужувальну дію, знижує кров'яний тиск.

Незважаючи на те, що айва - одна із найбільш давніх культур, що культивуються людством, в Україні її промислові насадження становлять не більше одного-двох відсотків від площ всіх плодових.

Давайте виправляти положення - не обов'язково чекати весни. В умовах гарної теплої осені (що спостерігається в останні роки) посадку можна виконувати не пізніше, ніж за 2-3 тижні до настання морозів. Рослини повинні встигнути утворити каллюс, що забезпечує гарну приживлюваність і ріст рослин з настанням весни.

Помиляються ті, хто вважає, що айва добре приживається тільки в південних областях.

На сьогодні межа її вирощування значно просунулася: крім Кримської та Одеської, вона районована в Закарпатській, Херсонській, Хмельницькій, Чернівецькій і Вінницькій областях.

З кожним роком набір сортів поповнюють нові, при цьому враховуються погодні умови регіону. В Україні вирощуються сорти Никитського ботанічного саду: Відмінниця, Селен, Мир, Успіх, Кримська ароматна. Вони рекомендовані для південних областей, хоча добре себе почувають і в областях, розташованих північніше. У Криму поширені також сорти Берецький, Чемпіон, Анжерська, Рясна.

У північних областях України культивуються сорти селекції Національного ботанічного саду: Дарунок онуку, Студентка, Марія, Академічна, № 18 Кащенко. До речі, для подальшого просування айви на північ виведені нові сорти, що витримують температуру до -35...-37°С.

Айва має гарну регенераційну здатність: при підмерзанні гілок на старій здоровій деревині та коренях масово пробуджуються сплячі бруньки.

І, звичайно ж, не забудьте обзавестися айвою на своїй садовій ділянці.

Зараз самий час збирати айву. Пропонуємо вам кілька рецептів її використання в народній медицині та кулінарії .

НАСТІЙ ЛИСТЯ АЙВИ ПРИ БРОНХІАЛЬНІЙ АСТМІ

Водяний настій листя айви має здатність послаблювати і навіть припиняти приступи бронхіальної астми. Для його приготування 5 г листя айви заливають 1 скл. гарячої води. Кип'ятити на водяній бані 15 хвилин, віджати і довести обсяг до вихідного кип'яченою водою. Приймати по 2 ст.л. 3-4 рази на день перед їжею. Зберігати в холодильнику не більше 3 діб.

ПЮРЕ З АЙВИ

Ця страва сприяє зміцненню серцевого м'яза. Для його приготування м'якоть айви і гарбуза у рівних кількостях варити в різних ємкостях. Протерти через сито, змішати. Додати 2 ч.л. здрібнених волоських горіхів, 1 ч.л. здрібненої кураги і невелику кількість ваніліну за смаком. Збити і заморозити у формочках.

ВАРЕННЯ З АЙВИ

1 кг айви, 1 кг цукру, сік половини лимона, 3 склянки води. Очищену айву натерти на великій тертці або натерти локшиною, варити до розм'якшення, воду відцідити. Із цукру і води приготувати сироп, додати айву, варити на сильному вогні, щоб зберегти світле забарвлення айви, до готовності. Потім додати сік лимона, кип'ятити ще 1-2 хвилини, остудити, розкласти в банки.

АЙВА В КОСМЕТОЛОГІЇ

Відвар листя айви - прекрасний засіб для фарбування волосся при ранньому їхньому посивінні. Особливо гарний відтінок виходить у шатенок і брюнеток.

АЙВА ДЛЯ ЗМІЦНЕННЯ ВОЛОССЯ

Добре зміцнює волосся настій з листя айви. 100 г сухого листя залити 1 л окропу. Дати настоятися 1 годину. Отриманим настоєм обполіскувати волосся 2-3 рази на тиждень.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 9986 Подобається: 1 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Сад-город»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс