Квітка-берегиня: види, вирощування і догляд за мальвою

19 липня 2021

Красиву декоративну мальву однаково високо цінують як садівники, так і любителі народної медицини. У дворі шток-троянди бездоганно доповнюють квітники, використовуються для декорування парканів та господарських будівель, підходять для оформлення геометричних композицій і створення повноцінних клумб різних сортів. У побуті настій мальви славиться своїми виражені протизапальні, заспокійливі, обволікаючі, пом’якшувальні, загоюючими і загальнозміцнюючі властивості.

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА

Мальва – трав’яниста рослина, типовий представник однойменного сімейства. Різні сорти можуть бути як одно-, так і багаторічними. Ростуть вони майже по всьому світу, крім Австралії і Африки.

Витончену шток-троянду, або, як її ще називають, проскурник, розводили навіть в Стародавньому Єгипті. Дивовижні цілющі властивості у своїх трактатах Гіппократ описував. Чарівна мальва завжди захоплювала поетів і живописців.

У природному середовищі середня висота коливається в межах 30-110 см. Листя незвичайної серцеподібної форми. Квітка з витягнутими довгастими пелюстками розростається до 13 см. Її забарвлення повністю залежить від конкретного сорту. Стандартний спектр – від снігового білого до насиченого бордо і навіть майже чорного. За це її дуже люблять квітникарі і ландшафтні дизайнери.

Корінь довгий, веретеноподібний, сильно галузиться. Плоди – многосемянка. Період цвітіння триває протягом усього літа. Більшість сортів – невибагливі, стійкі до посухи, і до морозів.

ВИДИ МАЛЬВИ

У світі налічуються десятки сортів мальви. У культурі використовується близько 60 з них. В основному, вони декоративні. У більшості з них спільний пращур – пряма і висока мальва лісова з високим або лежачим стеблом. Листя – надрізані, черешкові і злегка опушені. Квіти нагадують широкий дзвіночок. Але зустрічаються сорти з суцвіттями-кистями.

Однорічна мальва

Безпосередній нащадок лісової мальви, яку називають у побуті калачиками. У рідному середовищі проживання це дворічний сорт, але в культурі він використовується як однорічник. Стебла високі, більше метра. Квіти прикрашають темні тонкі прожилки. У цю категорію входить кілька сортів. Найцікавіші з них – фіолетовий Чорний перламутр і пастельний рожевий Зебрина.

Багаторічна мальва

Більшість багаторічників – невисокі, до метра, але зате у них запашні квіти. Найпоширеніша різновид – мускусна або мускатна. Її п’ятисантиметрові квіти – білі і рожеві (для підвидів Біла і Рожева вежа відповідно). Вони приємно радують тривалим цвітінням аж до істотних заморозків.

Зморшкувата мальва

До мальви цей сорт відноситься умовно. Це шток-троянда, але вони настільки схожі, що в побуті їх майже не розрізняють. Багаторічна квітка досягає 2 м, А ось самі квіти у неї невеликі, сонячно-жовті.

Садівники люблять декоративні сорти. Наприклад, рожеву шток-троянду з великими і махровими квітами, що нагадують півонію. Є й гладкі витончені квіти, схожі на гібіскус. Висота теж залежить від конкретного сорту. На тлі двометрових велетнів цікаво виглядають карликові шестидесятисантиметровые види.

Мальва гібридна

Незвичайний двометровий багаторічник з окремими стеблами. Це і є основна характерна риса виду. Великі махрові квіти білих або рожевих тонів розпускаються до вересня.

Суданська мальва

Вона ж – суданська троянда або гібіскус. Як і зморшкувата, до мальв відноситься умовно. Дворічна рослина цінують в основному за рахунок плодів, які використовують замість чаю і трав’яних зборах. Є дві основні форми: чагарник і деревовидна.

ДОЛЯД ЗА МАЛЬВОЮ

Щоб ніжна мальва відчувала себе комфортно, а значить – радувала декоративним цвітінням, треба дотримуватися умови:

- Ідеальне місце – сонячна ділянка. Поки тропічні сорти блякнуть на сонці, мальва вицвітає в тіні. По можливості, захищайте розсаду від сильних поривів вітру.

- Грунт – попередньо розпушений, полегшений, суглинистий, заздалегідь насичений гумусом і мінералами. Обов’язково зробіть хороший дренаж, щоб уникнути застою води і гниття кореневища. В бідний грунт вводиться перегній.

- Високим сортам не завадить опора. Це може бути паркан або спеціальне споруда. Тоді мальва не зламається під своєю вагою або від вітру.

- Особливих вимог до поливу немає. Досить помірності і регулярності. Частота зростає тільки в період посухи.

- Періодично розпушуйте ґрунт і займайтеся прополкою. Але будь-які маніпуляції повинні бути делікатними, щоб не пошкодити крихке кореневище.

- Зів’ялі і пошкоджені квіти потрібно відразу видаляти, щоб вони не створювали умов для хвороб і паразитів.

- Перед цвітінням використовуйте азотні добрива. Коли мальва відцвіла, видалите квітконоси до зав’язки насіння. Це потрібно, щоб підтримувати декоративність розсади.

- Вносити мінеральні добрива можна раз на 2-3 тижні. Це має бути слабкий розчин, щоб не залишити опіків.

- Перед зимою зріжте стебла майже до землі, замульчуйте компостом з перегноєм і укрийте мальву листям, ялиновим гіллям або звичайною соломою, заготовленої заздалегідь.

ПЕРЕСАДКА І РОЗМНОЖЕННЯ

Незалежно від сорту, мальва вирощується класичними способами:

Висадка у відкритий грунт. Ідеальний сезон – кінець весни або осені. Викопайте неглибокі трехсантиметровые лунки і занурте в них насіння по 2-3 штуки в кожну. Потім присипте їх землею і легко утрамбуйте. Після цього полийте і накрийте ділянку плівкою, щоб перші сходи швидше зійшли. Вони з’являться десь протягом 3 тижнів. Відразу ж приберіть плівку. До пікіровкиі можна переходити, як тільки з’являться перші повноцінні листочки. Цвісти мальва буде тільки на другий рік. Спочатку формується листкова розетка.

Вирощування розсади. Насіння не висаджується в ґрунт, а в спеціально відведений ящик. Але технологія залишається тією ж. Ідеальний сезон – кінець весни. Зберігати розсаду потрібно в теплому місці, в півтіні, з регулярним поливом. Якщо в одному ящику з’явилося дуже багато сходів, доведеться їх прорідити. Для подальшого розвитку потрібен хоча б трисантиметровий інтервал. Поки розсада підростає, пора поступово її загартовувати і виносити на вулицю. Враховуйте, що мальва з її делікатним кореневищем важко переносить пересадку, тому користуйтеся торф’яними горщиками. Разом із саджанцями їх можна відразу переносити у відкритий грунт. Вже до серпня мальву можна пересадити на постійне місце.

Укорінення живців. Технологія процесу стандартна. Подумайте тільки, що для збереження видових особливостей різних сортів існує два види живців. Навесні беріть зрізані біля кореня, а влітку – стеблові.

Якщо дотримуватися умови, оновлювати посадку не доведеться. Це природний біологічний процес, який йде своїм ходом. Багаторічна мальва може роками рости на одному місці, так що важливо відразу ретельно підібрати ділянку.

БОРОТЬБА З ШКІДНИКАМИ ТА ЗАХВОРЮВАННЯМИ

Мальва стійка до паразитів і хвороб. Головні шкідники – це слимаки. Якщо вони з’явилися, збирати їх доведеться вручну. Для цього використовуються спеціальні пастки і приманки.

Найважче боротися з іржею. Виявити її можна за характерними симптомами: буро-рудим плям на листках. Вивести її не вдасться, так що доведеться видалити і спалити всі пошкоджені ділянки.

Для профілактики борошнистої роси та інших грибкових інфекцій обробляйте мальву спеціалізованим фунгіцидом.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 5656 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Декоративні рослини »


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс