Секрет цвітіння клематісу
Популярність клематисів зростає з кожним роком. На ринках з’являються нові цікаві сорти й форми, які з великим задоволенням купують у свої колекції садівники-любителі. Краса багатьох клематисів обумовлена головним чином квітками, що поєднують в собі зачарування й ніжність.
Часто доводиться чути скарги садівників на те, що, дотримуючи всі агротехнічні правила, добитися рясного цвітіння цієї ліани не вдається.
Найімовірніше, проблема в обрізці. З її допомогою регулюються не тільки ріст і розвиток, строки, тривалість і рясність цвітіння, але й значно зменшується ризик поширення грибкових захворювань.
Давайте розберемося, чому ж великоквітковий клематіс не цвіте.
Усі існуючі на сьогоднішній день сорти й форми великоквіткових клематисів отримані в результаті схрещування. Залежно від того, який вид узятий за основу гібридної форми або сорту, клематіси віднесені в наступні біологічні групи: Жакмана, Вітіцелла, Ланугіноза, Флорида, Інтегрифолія, Патенс. Знання особливостей основного виду дозволяє забезпечити рослинам усієї групи відповідну агротехніку, а саме — грамотну обрізку й укриття на зиму. Купуючи клематіси, уточніть не тільки забарвлення й розмір квітки, але й назва сорту, щоб визначитися з типом обрізки.
ЩО ЦВІТУТЬ НА ПАГОНАХ ПОТОЧНОГО РОКУ
Сорти груп: Вітіцелла, Жакмана й Інтегрифолія цвітуть на однолітніх пагонах поточного року. Щоб стимулювати активне наростання пагонів даного типу, перед укриттям на зиму обрізають усі пагони дощенту або до 1-3 пар бруньок від основи куща. Нічого страшного не відбудеться, якщо ви обріжете вашу ліану навесні. Якщо у ліан цих груп зберегти більшу частину торішніх пагонів, вони зацвітуть майже на три тижні раніше, тим самим ви продовжите цвітіння. Залишати пагони зовсім без обрізки не слід, тому що навесні в багатьох з них почнуть більш активно розбудовуватися пагони з верхніх пар бруньок, а нижня частина куща залишається оголеною. Якщо пагони клематисів вимерзнуть узимку практично дощенту, нехай це вас не лякає, ліана однаково зацвіте на приростові, що сформувався із бруньок, розташованих у основі куща.
НА ПАГОНАХ ПОПЕРЕДНЬОГО РОКУ
А от якщо ви не збережете пагони клематисів груп Патенс, Флорида й частково групи Ланугіноза, то милуватися їхнім цвітінням ви, напевно, не доведеться. Квіткові бруньки на клематісах цих груп закладаються восени на відростках попереднього року. Тому найбільш розвинені сильні й здорові пагони треба восени лише вкоротити, а слабкі й хворі вирізати повністю.
НЕТИПОВА ПОВЕДІНКА
Є ряд сортів і форм клематісу, які поводяться нетипово. Квіткові бруньки закладаються в них як на торішніх, так і на пагонах поточного року. Садівники, які вже вирощували сорти: Неллі Мозер, Александрит, Балерина, Бал квітів, Надія, знають, що першими розпускаються квітки на торішніх стеблах, а от повторне літнє цвітіння відбувається вже на пагонах поточного року. Якщо через незнання ви обріжете восени або навесні всю ліану, зацвітуть ці сорти набагато пізніше — коли повністю відростуть пагони поточного року.
Деякі сорти в результаті неправильної обрізки будуть цвісти менш рясно, а іноді й взагалі не зацвітають. А якщо зберегти велику частину торішніх відростків, масове цвітіння настане раніше. Щоб продовжити його, обрізку клематисів цієї групи проводять у два прийоми. Після першого цвітіння обрізають відцвілу частину торішнього пагону. Якщо кущ старий і густий — вирізають і все стебло повністю.
Другу обрізку проводять перед укриттям на зиму: частково обрізають пагони поточного року.
ПІДГОТОВКА ДО ЗИМИ
Цвітіння залежить і від правильної підготовки клематисів до зими. У південних районах старі клематіси на зиму не вкривають, а лише злегка підсапують шаром сухої землі або опалого листя. У північних регіонах — укривають після настання стійкого заморозку, а саме в першій декаді листопада.
Перед тим, як починати вкриття сортів і форм, що цвітуть на прирості поточного року, проводять обрізку дощенту куща або залишають 1-3 пари бруньок. Потім клематіси зверху засипають шаром сухої землі, торфом, перегноєм або тирсою (1-2 цебра на кущ). Таке вкриття дозволяє клематісам переносити морози до -35 градусів. У сортів і форм, що цвітуть на торішньому приростові, щоб добитися раннього й масового цвітіння, пагони знімають із опори, видаляють сухі, хворі, а здорові й міцні укорочують приблизно до 1/3 їх довжини, скручують кільцем навколо рослини й пригинають до землі на покладене ялинове гілля.
Зверху пагони бажано прикрити водонепроникним матеріалом: толем, руберойдом або плівкою. Основу куща необхідно ще додатково присипати землею, тільки в такий спосіб ви зможете зберегти бруньки, розташовані в його основі.
Якщо навесні здасться, що клематіс загинув (вимерзнули або зопріли пагони, ушкоджений гризунами), не кваптеся відразу його викидати. Через 1-2 роки у дорослих рослин від кореня можуть піти нові пагони. Інтенсивність цвітіння пов’язана й з віком ліани, і проведеними підгодівлями, і наскільки правильно підібране місце для посадки.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 3730 |
|
© Газета Домовик 2012-2023