Садова гортензія: Поради по вирощуванню

5 червня 2021

Багато власників присадибних ділянок, хотіли б бачити його красивим не докладаючи при цьому великих зусиль. Для цього вони купують прості у догляді декоративні рослини. Традиційно на наших ділянках вирощують гортензію - її різні види і сорти. Але чи є вона невибагливою і простою у догляді?

Для відповіді на це питання треба засвоїти основні відомості про цю рослину, правильно вибрати види і сорти гортензій, правильно їх посадити. Тоді догляд за гортензіями буде не складний і не дуже трудомісткий навіть для початківця квітникаря.

Почнемо з того, чого ж хоче сама рослина? Всі види гортензій мають близькі вимоги до умов зростання, розрізняються в основному холодостійкістю і ступенем тіньовитривалості.

ОСОБЛИВОСТІ РІЗНИХ СОРТІВ ГОРТЕНЗІЙ

Самими холодостійкими є волотиста гортензія. Її пагони добре визрівають до осені і не пошкоджуються морозами до - 40 С. На зиму їх не вкривають, захисту потребує лише коренева система і то в безсніжні морози. 

Деревоподібна гортензія не є дуже холодостійкою, але після обрізки підмерзлих пагонів, швидко відновлюється і в той же рік цвіте. 

Крупнолиста, пильчата та інші, поки рідкісні у нас гортензії, недостатньо зимостійкі і вимагають укриття. 

Багато сортів зовсім не зимують у відкритому ґрунті. У крупнолистих (садових) гортензій під час пізніх весняних заморозків часто підмерзають квіткові бруньки, після цього садові гортензії можуть не цвісти.

Всі гортензії полюбляють сонячне світло, але при належному догляді можуть рости і при частковому затіненні. Найбільш світлолюбна є волотиста гортензія. Хоча варто зазначити, що в умовах нестачі освітлення все гортензії формують пухкі суцвіття і цвітуть не так рясно.

Всі гортензії вологолюбні, їм необхідний систематичний, рясний полив і мульчування ґрунту. У всіх гортензій поверхнева коренева система, вона боїться пересушування. Це особливо важливо, якщо гортензія росте на сонячних місцях і на піщаних ґрунтах. Більше за інших боїться пересушування крупнолиста гортензія. Дорослі волотисті гортензії можуть переносити досить тривалу посуху. Більшість гортензій, крім великих волотистих, не надто бояться високих ґрунтових вод.

У гортензій досить серйозні вимоги до ґрунту: всі вони воліють вологоємний, повітропроникний, слабокислий і навіть кислий ґрунт. Обов'язково додавання в ґрунт торфу, перегною, але не гною. Не можна додавати в посадкову яму вапно і золу. Це нейтралізує кислотність і призводить до хлорозу листя (пожовтіння), пов'язаному з поганим засвоєнням заліза.

Не слід підгодовувати гортензії азотом, вже з періоду бутонізації, тому це погіршує зимостійкість. Калій же сприяє кращому цвітінню і підвищенню зимостійкості гортензій. Але вносити його краще у вигляді сульфату калію, але не золи. У кольорових крупнолистих гортензій кислотність ґрунту і наявність у ній різних хімічних елементів, в першу чергу алюмінію і заліза, впливають на забарвлення суцвіть. Більш кислий ґрунт і велика концентрація алюмінію і заліза роблять квітки синіми, а зрушення кислотності ближче до нейтральної, лужної і підвищена концентрація фосфору - рожевими. На біле забарвлення всіх видів гортензій вплинути складом ґрунту можна.

Гортензії не люблять вітряних місць, їх добре садити біля стін і парканів. При виборі місця для крупнолистої й пильчатої гортензії потрібно врахувати зручність зимового укриття.

Виходячи з цих «побажань» рослини, садівник повинен правильно вибрати місце для посадки. Особливо для волотистої гортензії, тому вона погано переносить пересадку в дорослому стані. Решта гортензії можна пересаджувати, підбираючи підходяще місце.

ПОСАДКА ГОРТЕНЗІЙ

Садити всі гортензії краще навесні. Посадкова яма повинна бути досить простора, в залежності від розміру рослини. На легких піщаних ґрунтах добре покласти на дно глину, а при можливості застою води, зробити дренаж. При високому стоянні ґрунтових вод посадка проводиться на піднесеному місці, що особливо важливо для волотистої гортензії. Яму потрібно заповнити ґрунтовою сумішшю з додаванням торфу, піску, перегною, суперфосфату, калійного добрива. Волотисту гортензію, що має виражений стовбур, краще садити до рівня кореневої шийки, інші можна з невеликим заглибленням.

ДОГЛЯД ЗА ГОРТЕНЗІЯМИ 

Догляд за гортензіями нескладний. Навесні всім гортензіям необхідно: очистити ґрунт від старого листя та бур'янів, розпушити та замульчувати торфом, або сумішшю торфу з перегноєм, удобрити - одна столова ложка комплексного мінерального добрива на 1 кв. м пристовбурного кола. Важливим у догляді за гортензіями є обрізка. Крім загальних для всіх видів, санітарної та осінньої обрізки сухих суцвіть, у кожного виду є свої особливості весняної обрізки.

ОБРІЗКА

Деревоподібна гортензія. Обрізка на цвітіння - вкорочення приростів минулого року із залишенням на них 2 - 4 пар добре розвинених бруньок, з яких виростають сильні, квітучі в цьому році, пагони.

Волотиста гортензія. Укорочення навесні всіх торішніх пагонів із залишенням на них 1 - 3 пар бруньок, з яких і будуть розвиватися пагони поточного року з суцвіттями. Потрібно мати на увазі, що чим товще пагін, що обрізають, тим більше бруньок на ньому можна залишити без погіршення якості суцвіть.

Крупнолиста гортензія. На відміну від інших видів основне цвітіння відбувається на пагонах, що відростають з верхніх бруньок торішніх пагонів. Чим нижче бруньки, тим менше ймовірність утворення з них квітучих пагонів. Тому важливо зберігати взимку молоді, ще не квітучі пагони і їх верхівки, які дадуть цвітіння в наступному році. Особливість обрізки цієї гортензії в тому, що пагони не вкорочують, крім випадку, коли вони підмерзли. Обрізка на цвітіння у цієї гортензії переслідує мету щорічного і найкращого росту молодих пагонів для цвітіння в наступному році. Тому, якщо відцвілих пагонів багато, восени після цвітіння їх вирізують, покращуючи умови росту молодих. У обрізки крупнолистих гортензій можуть бути і сортові особливості. На нових сортах, які можуть цвісти на пагонах і старих і поточного року, правильніше проводити обрізку із збереженням торішніх пагонів. У нашому кліматі це робить цвітіння дуже тривалим - спочатку на старих, а потім на молодих пагонах.

Влітку, під час бутонізації, все гортензії бажано удобрити органічним або комплексним мінеральним добривом з мікроелементами - одна ст. ложка на 1 кв. м. При необхідності пагони потрібно підв'язувати. Особливо це важливо для крупнолистих гортензій з великими суцвіттями.

Восени обрізають сухі суцвіття, мульчують ґрунт під кущами, підстави кущів підгортають. Зимостійкі гортензії: волотисті і деревовидні, зазвичай на зиму не вкривають, але молоді рослини і нові сорти, зимостійкість яких невідома, бажано пригнути до землі і укрити.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 4148 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Декоративні рослини »


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс