Борошниста роса на трояндах

29 серпня 2020

Ми, люди, не любимо хворіти. Так само і з рослинами, тільки вони не можуть про це нам сказати. Є таке всесезонне захворювання у наших улюблених рослин – борошниста роса на трояндах. Всесезонне тому, що троянди вирощують на протязі всього року у відкритому і закритому ґрунті. Істина в тому, що вона може легко знищити квітку, якщо ми не відреагуємо вчасно.

ЯК ВПІЗНАТИ БОРОШНИСТУ РОСУ НА ТРОЯНДАХ 

Борошниста роса на трояндах – це результат нападу грибка Sphaerotheca pannosa Lew. var. rosae Voron. Ця підступна хвороба розвивається досить швидко і може з такою ж швидкістю перекочувати на здорові троянди. Початкова стадія, по якій можна впізнати недруга, це порошкоподібний білястий наліт на листках.  

Насамперед страждають частини рослини, що знаходяться найближче до землі. 

Скільки часу пройде від зараження до видимих ознак захворювання? Цей час залежить від стійкості сорту троянди до нього. Одні сорти швидко занедужують, інші довго пручаються. Молоді і тільки-но посаджені рослини більше схильні до атаки борошнистої роси. Погодні умови також впливають на можливість захворіти нею. Але приблизні прояви зримих слідів складають від 3 до 12 днів. 

Коли дозрівають спори хвороби, на нальоті з’являться краплі заразної “роси”. Так хвороба і отримала свою назву. Згодом наліт жовтіє, буріє і т. д., а рослина стає млявою, втрачає свою красу і здоров’я. 

За рік борошниста роса може повторитися до 10-15 разів, а за привабливих умов і 20-25 раз (пам’ятаєте? Швидко розвивається).

Щоб бути озброєним і вчасно перемогти підступного ворога, треба його шукати не тільки на листках. Оглядайте регулярно пагони і бутони троянд. У занедбаному стані, на якийсь фазі генерації захворювання, борошниста роса вражає плоди. Тим, хто займається або пробує зайнятися селекцією, такий варіант розвитку подій вже зовсім не підходить. До речі, плоди – відмінне місце для зимівлі спор грибка. 

ДЕ НА ТРОЯНДИ ЧЕКАЄ БОРОШНИСТА РОСА

Першопричиною появи такої хвороби, як борошниста роса, на трояндах є зимівля спор грибка навколо рослин. Де ж вона, зараза така, ховається?

- У ґрунті. “Що впало – те пропало” – це не та фраза, яка характеризує сумну кончину борошнистої роси. Ґрунт – це губка, в якій вона прекрасно зимує.  

- У рослинних рештках  чекає свого часу маса патогенів.

- На хворих саджанцях ми самі приносимо заразу в наш сад.

- На брудному інструменті залишається всяка патогенна нечисть, яку ми передаємо від однієї рослини до іншої своїми руками

- У сусідніх садах, не вельми доглянутих, джерел різних хвороб повнісінько

Фактори, що сприяють поширенню борошнистої роси:

- хворий на борошнисту росу кущ троянди;

- вологість повітря – найважливіший фактор, який в процесі досліджень показав найвищий вплив на зростання і поширення патогенного гриба;

- низька або занадто висока температура повітря в комплексі з вологістю допомагають поширюватися хворобам;

- різкі коливання денної і нічної температури повітря збільшують ймовірність ураження троянд борошнистою росою наполовину, якщо за ними погано доглядали;

- тривала спекотна погода і висока вологість повітря теж можуть спровокувати появу хвороби;

- холодні дощі влітку – це одна з причин появи не тільки борошнистої роси, а й інших грибкових хвороб;

- надлишок азоту не дозволяє рослині вчасно визрівати, посилювати свій імунітет, а провокує зростання нових пагонів;

- недолік / надлишок вологи (неправильні поливи) також частий провокатор появи найрізноманітніших захворювань;

- занадто густі насадження – найвірніший спосіб посадити рослини для того, щоб хвороби швидко перетворили Ваш сад з квітучого раю в Зомбіленд;

- відсутність розпушування і прополки ґрунту не дають можливості проникати кисню і вологи до кореневої системи, а також допомагає розмножуватися бур’янам.

ЯК УНИКНУТИ ПОЯВИ БОРОШНИСТОЇ РОСИ НА ТРОЯНДАХ

Існує кілька залізобетонних правил, які давно використовуються як професіоналами, так і аматорами. Вони мінімум наполовину скоротять можливість оселитися борошнистої роси на трояндах. Ще ці прийоми працюють також з іншими рослинами: 

- посадка стійких сортів троянд;

- посадка в добре освітлюваних сонцем і провітрюваних місцях;

- не саджайте рослини дуже близько одну до одної;

- регулярно стежте за станом ґрунту навколо ваших троянд; 

 - проводьте профілактичні обробки проти борошнистої роси;

- регулярно і правильно підгодовуйте троянди;

- правильно і своєчасно поливайте рослини;

- ніколи не поливайте троянди по кущу , а тільки по землі  по площі залягання кореневої системи;

- завжди прибирайте навколо своїх троянд;

- глибоко перекопуйте ґрунт навколо рослин;

- регулярний огляд.

Як боротися з борошнистою росою на трояндах

Кілька правил допоможуть зробити обробку троянд проти борошнистої роси більш ефективними.

Обріжте хворі частини рослини.

Обов’язково приберіть.

Обприскуйте у вечірні години в безвітряну суху погоду.

Ретельно змочуйте рослини приготованими сумішами.

Обов’язково обробіть ґрунт навколо рослин.

НАРОДНІ МЕТОДИ БОРОТЬБИ З БОРОШНИСТОЮ РОСОЮ

Прихильникам народних методів боротьби з борошнистою росою на трояндах підійдуть способи, описані нижче. Кожен засіб коженого разу готують заново, щоб він було свіжим. Народні розчини не мають терміну зберігання. 

Водний розчин соди. У 10 л води треба розчинити 50 г соди і 40 г господарського мила. Обробку троянд цим розчином проводять двічі. Інтервал між обробками 1 тиждень. 

Настій з коров’яку. Третину 10-літрового відра свіжого гною настоюють три дні в 10 л води. Потім його проціджують. Для обробки беруть 1 частину настою і 10 частин води.

Настій часнику. 80 г порубаного часнику заливають 10 л гарячої води. Коли настій охолоне, проводять обробку.

Марганцівка. У 10 л води розчиняють 2,5 г марганцівки. Обробку троянд проводять тричі з інтервалом в 5 днів.

Гірчиця. У 10 л гарячої води розчиняють 2 ст. л. меленої гірчиці. Обприскують троянди після того, як розчин остигне.

Зола. 1 кг деревної золи настоюють тиждень в 10 л води. Потім його проціджують і обробляють рослини через день. 

Настій кропиви або хвоща польового. На 1 л гарячої води беруть 100 г сухої трави. Використовують, як тільки настій охолоне. Свіжої трави Вам знадобиться в 2 рази більше. До речі, такі настої можуть бути профілактичними.

Йод та сироватка. 1 л молочної сироватки, 10 крапель йоду розчиняють в 5 л води. Обприскують відразу. 

Содовий розчин. 1 ст. л. кальцинованої соди, 1 ст. л. рідкого мила і 1 стакан деревної золи розчиняють в 10 л води. Обробку проводять кожні 10 днів до повного зникнення хвороби. 

Лікування борошнистої роси препаратами

Часто народні способи допомагають, але не надовго або зовсім не справляються з борошнистою росою на трояндах. Тоді доводиться звертатися за допомогою до хімії. Для обробки проти цієї хвороби на ринку існує безліч препаратів. Ті ж розчини з бордоської суміші або мідного купоросу. Добре справляються з недугою фунгіциди – препарати для боротьби з грибковими захворюваннями рослин. Єдина порада, не використовуйте постійно один і той же препарат, щоб хвороба не виробила імунітет. Чергуйте їх і Ви обов’язково переможете борошнисту росу на своїх трояндах. Пам’ятайте також про свою безпеку при роботі з такими засобами і готуйте їх згідно з інструкцією. 

Ви можете скористатися біо-фунгіцидами. Вони не так швидко допоможуть Вам, але вони менш токсичні і завдають менше шкоди навколишньому середовищу.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 3526 Подобається: 0 | Не подобається: 1  

Схожі статті

Також у розділі «Декоративні рослини »


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс