Еустома - вирощування королеви букетів у відкритому ґрунті й у горщиках
Ірландська троянда, елегантна й вишукана еустома дуже популярна й улюблена квіткарями. Цю рослину вирощують насамперед на зрізання. Прекрасні квітки, що нагадують ніжні шовкові напіврозкриті троянди, довго стоять у букетах. Широка палітра забарвлення, ніжність квітки при дивній стійкості завжди дивують. Як і складність вирощування рослини, що вимагає до себе особливого підходу.
Еустому вирощують і як садову, і як тепличну, і як кімнатну культуру. І в будь-якій якості рослина зажадає дуже уважного догляду.
Відома серед квіткарів також під іменем лізіантусу Рассела, ірландської, японської троянди, техаського дзвіночка або троянди кохання, еустома - одна із самих красиво квітучих культур. І в садівництві, і у квітництві вона представлена лише одним видом - еустомою крупно квітковою (eustoma grandiflorum).
Еустома крупноквіткова - це розкішна рослина висотою від 30 до 90 см з гіллястими пагонами, простими, елегантними листами із сизуватим відливом, що нагадують квітками гібрид троянди й маку. На одній рослині за сезон розпускається до двох десятків великих розкішних квіток, а завдяки тому, що вони розкриваються не одночасно, а по черзі, еустома зберігає привабливість протягом довгого часу.
Здатність бутонів розпускатися слідом за зів’яненням квіток, зберігається й у букетах: купуючи еустому або виставляючи її у вазах, ви можете бути впевнені, що кожний бутон перетвориться у свою чергу в прекрасну японську троянду. Кожна рослина схожа на букет: через специфічну гіллястість, сильну, але струнку, віялоподібну, еустома дійсно видасться висадженим у горщик букетом.
Цвітіння еустоми залежить від строків посіву й починається через 20 тижнів після висіву. У класичних садових еустом воно стартує в червні-серпні й триває аж до середини осіні, доти, поки мороз не досягне -10 градусів і не випаде сніг.
Колірна палітра еустоми сьогодні включає не тільки білий, пурпурний, рожевий, жовтий, жовтогарячий кольори, але й різні двоцвітні й акварельні комбінації. У компактних кімнатних еустом є забарвлення звичайно чисті й досить яскраві, у садових колірна гама куди ширше. Вона включає навіть салатні, фруктові відтінки.
Величезний асортименти еустоми і її популярність в усьому світі - заслуга селекціонерів США і Японії. На заході ця рослина - один із самих популярних видів для зрізування.
РІЗНІ ПІДХОДИ ДО ВИРОЩУВАННЯ ЕУСТОМИ
Вирощувати еустому в дійсності нелегко. Для неї є 3 різних стратегії вирощування:
- у кімнатній культурі;
- у саду;
- у теплицях або оранжереях як рослина на зрізування.
Агротехніка вирощування еустоми й у саду, і в теплицях не відрізняється. Найчастіше рослину культивують як однолітню, просто викидаючи після сезону цвітіння. У такого підходу є безсумнівний плюс: саме однолітні еустоми можна змусити зацвісти найбільше рясно. Вирощування як багатолітник вимагає тримання взимку в приміщеннях.
Якщо у вас є можливість переносити еустому на зиму в приміщення, то її можна вирощувати як багатолітник. Правда, тут є свої нюанси: багато квіткарів помічають, що еустома не заподіює турбот і радує лише 2 роки, а із третього починає хворіти, уражатися шкідниками, поступово марніє. Тому варіантів її вирощування всього два - у якості літника або дволітника.
Як кімнатна рослина еустома зустрічається досить рідко. Та й у такій якості можна культивувати тільки карликові сорти еустоми.
Своєрідний проміжний варіант - вирощування в якості садової горщикової рослини. Він дозволяє добитися головного: позбутися необхідності викопувати на зиму, адже горщики просто можна перенести в приміщення. По вимогах до умов і догляду кімнатні й горщикові еустоми ідентичні.
УМОВИ, НЕОБХІДНІ ЕУСТОМІ В САДУ
І в саду, і в теплиці еустомі потрібно надати максимально яскраве освітлення. Розсіяне світло підійде красуні так само, як і самі яскраві сонячні локації. Навіть у найменшому притіненні еустома може не зацвісти. Ніженку-еустому краще захищати від протягів, а тим більше від холодних вітрів.
Ґрунт для рослини також підійде далеко не будь-який. Ґрунт повинен бути якісно оброблений, поліпшений, глибоко перекопаний. Еустома зможе рости тільки у водо- і повітропроникному ґрунті, що не створює ризику застою води й перезволоження. Пухкий, легкий, з високим відсотком органіки й неодмінно родючий ґрунт - головна запорука успіху у вирощуванні еустоми.
ПОСАДКА В ҐРУНТ
Перед посадкою еустоми необхідно провести поліпшення ґрунту. Подвійне перекопування із внесенням перегною, компосту, порції повних мінеральних добрив буде достатнім заходом для цієї культури. Якщо ґрунт занадто вологий, є навіть найменший ризик перезволоження, то під грядою краще прокласти новий дренаж.
Висадження еустоми важливо проводити вже після того, як зникне найменша загроза заморозку, не раніше кінця травня для саду й квітня в теплицях. При цьому час самої посадки також має значення: еустома віддає перевагу посадці в похмуру погоду або ввечері.
Еустому висаджують у ґрунт так, щоб між рослинами залишилася відстань в 15-20 см. Рівень заглиблення при посадці має бути таким же, як і в розсади. Земляний кому руйнувати не можна. Відразу після посадки проводять полив, а потім до поновлення росту підтримують стабільні умови. Якщо еустома вирощується на зрізання, то краще на кілька тижнів помістити тільки що висаджені рослини під ковпак.
ДОГЛЯД ЗА САДОВОЮ Й ТЕПЛИЧНОЮ ЕУСТОМОЮ
Японська троянда дуже вимоглива до догляду. Вона чутлива до змін вологості, підгодівлям, із вдячністю реагує на підвищення вологості повітря в теплицях (будь-якими методами, крім обприскування).
Поливи для еустоми повинні бути системними, але регулюватися згідно із частотою опадів і температурою. Перезволоження ґрунту допускати не можна. Але й тривала посуха приведе до порушення розвитку. Легка, стабільна вологість, більш часті поливи в жаркі дні й під час посухи - ідеальна стратегія для «троянди кохання».
Підгодівлі вносять повними мінеральними добривами. Адже еустома потребує однакової кількості живильних елементів, азот для неї настільки ж важливий, як і фосфор з калієм. Традиційно підгодівлі проводять щомісяця для еустоми в однолітній культурі, 3 рази (активний ріст, бутонізація й початок цвітіння) для еустоми, яку зберігають на зиму. При вирощуванні на зрізання в теплицях іноді застосовують тактикові з азотними добривами до цвітіння й калійно-фосфорними після бутонізації.
Ця рослина із вдячністю відгукнеться на мульчування ґрунту, яке допоможе суттєво скоротити поливи й стабілізувати умови вирощування.
У високих еустом пагони часто занадто тонкі, слабкі, їм потрібна опора. При перших ознаках полягання, переламування гілочок, рослини потрібно підв’язати до кілочка або натягнути ряди мотузки для великих посадок.
ЗИМІВЛЯ САДОВОЇ ЕУСТОМИ
Звичайно на наступний рік зберігають зростаючі в саду горщикові еустоми, але можна й акуратно викопати й ґрунтові рослини, переносячи їх з незруйнованою земляною грудкою в горщики. В еустоми перед зимівлею обрізають пагони, залишаючи на них по 2-3 міжвузля. За умови мінімального, бідного поливу, відсутності підгодівель і яскравого освітлення, еустома повинна зимувати в приміщеннях з температурою близько 10-15 градусів тепла. Відновлюють звичний догляд тільки тоді, коли на рослині з’являться нові пагони. В опалювальній теплиці умови зимівлі аналогічні.
ШКІДНИКИ Й ХВОРОБИ
Еустома не належить до стійких рослин. Вона залучає павутинних кліщів, слимаків, білокрилок, з якими краще відразу боротися інсектицидами. А із захворювань їй страшна не тільки сіра гнилизна, але й борошниста роса з фузаріозом. Щоб уникнути ризику зараження, краще проводити профілактичні обприскування фунгіцидами.
ГОРЩІКОВІ ЕУСТОМИ
Для вирощування в горщиковій культурі з перебуванням з кінця весни й до осені на свіжому повітрі в саду годяться тільки еустоми достатньо компактних розмірів. Звичайно в продажу можна зустріти насіння й розсаду, на якій зазначено, що її можна використовувати для контейнерного вирощування. Такі еустоми можна вирощувати і як літники, і як багатолітники, сугубо в горщиках або з висадженням на літо в ґрунт.
ОСВІТЛЕННЯ Й ТЕМПЕРАТУРНИЙ РЕЖИМ
Освітлення для горщикової еустоми повинне бути світлим, яскравим, але на рослину не повинні попадати прямі промені сонця. На сонячній локації постраждають і листи, і квітки еустоми, рослина може занадто чутливо реагувати на порушення комфортного рівня вологості.
А от температурний режим підібрати простіше: у теплу пору року еустомі буде комфортно на свіжому повітрі. Якщо ви не прагнете викидати рослину й спробуєте її зберегти взимку, то після відцвітання й до початку активного розвитку еустому потрібно помістити в прохолодні умови з температурою близько 10 градусів тепла для кімнатних і 10-15 градусів для горщикових культур. Освітлення на зимівлі не повинно мінятися.
ПОЛИВИ Й ПІДГОДІВЛІ
Поливають цю красуню так, щоб субстрат увесь час залишався злегка вологим, без пересихання, але й без надмірного зволоження. Між процедурами повинен просихати верхній шар ґрунту (3 см), а воду бажано зливати з піддонів негайно після поливу.
Підгодівлі використовують тільки із числа добрив для квітучих рослин, у стандартному дозуванні кожні 2-3 тижня при будь-якій формі вирощування. При холодній зимівлі всі поливи зводять до мінімальних, а підгодівлі не проводять. Обприскувати рослину категорично заборонено, але підвищена вологість піде еустомі на користь.
Для еустоми використовують тільки теплу воду: контраст температур між навколишнім повітрям і субстратом зможе бути згубним як для кімнатних, так і для садових горщикових еустом.
ПЕРЕСАДЖЕННЯ Й СУБСТРАТ
Щоб стимулювати цвітіння еустоми в наступному році, після пробудження рослини потрібно негайно провести пересадження. Еустому переселяють у новий субстрат, при потребі лише на кілька сантиметрів збільшуючи горщик. Для еустоми підходять слабо кислі або нейтральні землесуміші з пухкою, легкою, водопроникною текстурою, у які обов’язково додають велику кількість дрібного піску.
На дно ємності обов’язково закладають товстий шар дренажу. Але головне - при процедурі не руйнувати земляну грудку, а тим більше не ділити кожен кущик еустоми, адже рослина не переживе й найменших травм кореневища.
ЗАХВОРЮВАННЯ Й ШКІДНИКИ
Горщикові садові еустоми вразливі так само, як і ті, що ростуть у ґрунті. Небезпеку для цих красунь представляють білокрилки й трипси. Огляд рослин для виявлення проблеми на ранніх стадіях потрібно проводити якнайчастіше, а боротьбу краще відразу починати за допомогою фунгіцидів і інсектицидів.
ОБРІЗКА ЕУСТОМИ
Фактично, усім горщиковим еустомам потрібне тільки прищипування верхівки на стадії розсади. Але якщо рослину зберігають на наступний рік, то її перед прибиранням у приміщення на зберігання обрізають, залишаючи на кожному пагонові по декілька міжвузлів.
ЗРІЗКА НА БУКЕТИ
Зрізку квіток еустоми проводять, коли хоча б декілька «трояндочок» розкриються. Обрізки бояться не слід: еустома здатна зацвісти повторно, активно розбудовується й у середньому радує новими суцвіттями через 4-6 тижнів. Цей же прийом можна застосувати й при бідному, дуже короткому цвітінні: обрізуванням можна повторно стимулювати цвітіння садових еустом.
РОЗМНОЖЕННЯ ЕУСТОМИ
Незважаючи на те, що еустома розмножується й вегетативними методами, і насінням, у приватних масштабах можна застосовувати тільки метод посіву. Черешки еустоми вкорінюються дуже складно й цей варіант зазвичай залишають лише для селективних цілей.
В еустоми є одна ключова особливість, що ускладнює всю агротехніку: насіння в цієї рослини супер дрібне. В 1 г утримується близько 15000-25000 насінин, і якщо ви прагнете не купувати готову розсаду еустоми, а виростити цю культуру самостійно, те краще відразу вибирайте гранульоване насіння. З ними простіше поводитися, та й частоту посіву набагато легше контролювати.
Насіння еустоми висівають у середині березня. Але якщо ви бажаєте одержати квітучі кущики в середині літа, а не в серпні, то посів варто перенести на лютий і навіть січень. Якщо рослину вирощують у кімнатній культурі, строки посіву можна зрушувати залежно від бажаного строку цвітіння.
Для цієї рослини можна використовувати тільки простерилізований ґрунт. Висівають еустоми в невеликі горщики з гарним дренажним отвором, що дозволяє проводити нижній полив. Насіння потрібно розсипати по попередньо зволоженому субстрату без прикриття. Пророщення проводять при стабільній температурі в 23-2°С тепла (припустиме зниження до 18-20°С уночі). Щодня посіви провітрюють зранку й ввечері, а стабільну легку вологість підтримують нижніми поливами або обприскуванням.
Процес появи сходів займає близько 2 тижнів, але на самому початку розвитку еустоми ростуть дуже повільно. Для захисту від чорної ніжки в цей період краще обприскувати сходи фітоспорином, а щоб уникнути порушення розвитку рослин - берегти молоді сходи й від прямих сонячних променів. Пікіровку проводять в індивідуальні ємності тільки з появою 5-6 листа.
Після пересадження рослини акуратно поливають, а з десятого дня від пікіровки починають підгодівлі повними мінеральними добривами. Після випускання 7-8 листика верхівку для загущення кущиків потрібно акуратно прищипнути.
Розсаду еустоми у відкритий ґрунт або горщики для саду переносять тільки тоді, коли зникне загроза поворотного заморозку, не раніше кінця травня й початку червня.
При вирощуванні в теплиці або оранжереї посів можна провести безпосередньо в ґрунт. Насіння розсипають рідко, а потім проріджують сходи так, щоб між рослинами залишилася відстань в 15-20 см. При посіві в ґрунт критичне значення має температура:
- якщо проростання відбувалося при стандартних 23-25 градусах, то еустома зацвіте в цьому ж році;
- якщо температура була вище, то вона лише сформує гарну розетку листів, але зацвіте як дворічна рослина, лише на другий рік вирощування.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 2801 |
|
© Газета Домовик 2012-2023