Глід на ділянці: будинку – захист, очам – відрада, серцю – підмога

7 грудня 2016

За стародавнім повір'ям, що зустрічається у різних європейських народів, глід є потужним захисником від злих духів і чорних обмов, що насилають на людину всякі хворості і душевну тугу. Є версія, що наукова назва цієї рослини походить від грецького слова kratagos, що означає «міцний, сильний». Що цілком виправдано, тому що у глоду дуже міцна деревина. А ще в нього є колючі шипи, що роблять зарості або огорожі з нього майже непрохідними.

Достоїнств у цієї рослини безліч. Глід невибагливий і не примхливий. Росте собі й росте, витримує і сильну спеку, і посуху, та й морозів не боїться. Плодоносити починає через 5-6 років після посадки. Має декоративні властивості, хоча й недовго триває його цвітіння, лише кілька днів, але дуже симпатичними квітками, а коли надягає вбрання з яскравих ягід - і зовсім писаний красень. 

Глід - відмінний медонос. А його лікарські властивості відомі зі стародавності.

КОРИСНІ ВЛАСТИВОСТІ ГЛОДУ

Рід глід (Crataegus L.) є одним з найдавніших представників сімейства розоцвітних. Учені встановили, що глоди зростали на землі ще в крейдовий період мезозойської ери. На думку дослідників, у природі існує порядку 390 видів глодів.

Установлено, що, незважаючи на наявні ботанічні розходження, існуючі види глоду дуже близькі за своїм хімічним складом, а значить і за фізіологічною дією на людський організм. Плоди цієї рослини містять сапоніни, глікозиди, комплекс флавоноїдів, ряд органічних кислот, дубильні речовини, вітаміни. У квітках є каротиноїди, флавоноїди, ацетилхолін, холін, ефірна олія та ін.

Глід застосовують при різних захворюваннях серця, безсонні й запамороченнях. Він поліпшує обмін речовин, сприяє зниженню збудливість нервової системи, нормалізує сон, знижує рівень холестерину в крові та знижує кров'яний тиск.

Плоди глоду мають приємний смак і містять до 15% цукру. З них готують джеми і варення, мармелад і цукерки. З обсмажених ягід можна приготувати ягідну каву, а засушене листя і квітки прекрасно підходять для корисного і смачного чаю.

У ландшафтному дизайні глоди часто використовують як колючу декоративну огорожу.

ОСОБЛИВОСТІ ПОСАДКИ ГЛОДУ

Посадку глоду можна проводити як навесні, так і восени. Посадку саджанців здійснюють або в посадкові ями (для одержання плодів), або в траншею (для живоплоту).

У першому випадку глід саджають у заздалегідь підготовлені ями розміром 0,6 м, як у глибину, так і в діаметрі. Відстань між саджанцями витримують 1,5-2,0 м. У посадкову яму вносять 1-2 відра компосту і 5 ст. ложок нітрофоски.

З метою створення живоплоту глід саджають у траншею, шириною 0,6 м і глибиною 0,5 м. У траншею на 1 погонний метр вносять 1-2 відра компосту і 4 ст. ложок нітрофоски. Посадку рослин витримують з дистанцією 0,5 м одна від одної.

При посадці варто враховувати сусідство інших культур. Не рекомендується вирощувати глід поруч з традиційними плодовими деревами: яблунями, грушами, сливами та вишнями, тому що у них є спільні шкідники: яблунева попелиця, вишневий пилильщик, листовійка, білан.

ДОГЛЯД ЗА ПОСАДКАМИ ГЛОДУ

Глід невимогливий до ґрунту, світлолюбний, засухостійкий і зимостійкий. Догляд за рослиною включає звичайні садові процедури: прополку, регулярне розпушування, підживлення і формування крони. Правильне формування крони є особливо важливим при вирощуванні глоду в живоплоті. У цьому випадку кущі можна обрізати до необхідної вам висоти, що сприяє додатковому розвитку бічних гілок.

До початку плодоносіння глід підживлють двічі. Перший раз - навесні з початком розпускання бруньок азотними добривами. Для цього необхідно на 10 л води додати 2 ст. ложки сечовини. На один кущ потрібно 15-20 л розчину. Другий раз - у вересні. Для готування розчину необхідно на 10 л води додати 2 ст. ложки нітрофоски. На один кущ потрібно 20-25 л розчину.

Плодоносні кущі підживлюють три рази за сезон. Перший раз - навесні під час розпускання листових бруньок. Для цього необхідно на 10 л води додати 3 ст. ложки "Гумата калію". На один кущ потрібно 20-30 л розчину. Другий раз підживлення потрібне рослині на початку цвітіння. Розчин готується з розрахунку на 10 л води 1 ст. ложка сульфату калію і 2 ст. ложки нітрофоски. На одну рослину потрібно 30-40 л розчину. Третій раз рослину підживлюють у період плодоносіння. Розчин готують наступним чином: на 10 л води додають 2 ст. ложки рідкого "Гумата калію".

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 4578 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Декоративні рослини »


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс