Зимове зберігання бульбоцибулевих - робимо правильно!

9 листопада 2016

Як би ви не любили бегонії та жоржини, фрезії та гладіолуси, не купуйте їхні бульби й цибулини в неймовірній кількості. Не забувайте про те, що до наступного сезону їх потрібно буде ще зберегти.

Багато починаючих квіткарів восени намагаються запасти побільше бульб, не замислюючись при цьому, як правильно підготувати бульбоцибулеві та коренебульбові культури до зберігання, а навесні виявляють, що посадковий матеріал зіпсований.

Щоб подібного не відбулося, потрібно, по-перше, оцінити свої можливості й бажання: якщо у вас немає льоху, гаража або заскленої веранди, тобто будь-якого приміщення, де протягом всієї зими можна підтримувати температуру 5-8°С, за кількістю гнатися не варто. 

По-друге, переконатися, що бульби й цибулини, призначені для зберігання, зовсім здорові і доспілі. І по-третє, при зберіганні враховувати особливості кожної культури.

Протягом зими всі запаси переглядають не рідше одного разу на місяць. Якщо виявляться ознаки грибних захворювань - гнилі, плямистості, цвілі, - уражені місця зачищають і обробляють зеленкою або колоїдною сіркою. Сильно уражені бульби й цибулини видаляють, щоб вони не стали джерелом поширення інфекції.

Як же готують до зимівлі та зберігають бульби й цибулини декоративно-квітучих?

МОНТБРЕЦІЯ, АБО КРОКОСМІЯ

З цією рослиною звичайно роблять так: наприкінці вересня бульбоцибулини викопують, просушують кілька днів при кімнатній температурі, відокремлюють бульбоцибулини від бульбобруньок. Зберігають при температурі 5-7°С.

Підійде і інший спосіб: кущі викопати цілком, ґрунт не струшувати, дитинки не відокремлювати. Підсушені гнізда зберігати у відкритій ємкості. Якщо бульбоцибулин багато, то можна ризикнути й частину їх залишити зимувати в ґрунті, замульчувавши товстим шаром торфу (не менше 15 см).

БУЛЬБОВА БЕГОНІЯ

Бульба цієї рослини обов'язково має визріти в ґрунті. Щоб прискорити процес, із середини серпня у бегоній починають видаляти всі квітки. Викопують бульби до початку ранкових заморозків.

До зберігання найчастіше готують так: стебла обрізають до 2-3 см, бульби викопують совком, не очищаючи корені від ґрунту, укладають їх у ящики й переносять у тепле, добре провітрюване приміщення. Приблизно через два тижні залишки стебел видаляють, бульби очищають від землі й старих коренів і укладають на зберігання.

Можна підготувати бульби по-іншому: стебла обрізати, залишаючи 5-10 см довжини, бульби промити, обробити фунгіцидом і закласти на просушку. У просушених бульб засохлі стеблинки легко відокремлюються. Умови зберігання -температура 6-8°С, вологість повітря 80-85%. Бульби краще пересипати торфом або тирсою.

ЖОРЖИНА

Жоржини звичайно викопують наприкінці вересня - жовтні, коли кущі почорніють після перших заморозків. Перед викопуванням стебла обрізають на висоті 8-12 см від кореневої шийки. Витягаючи коренебульби із землі, намагайтеся не ушкодити розташовані біля кореневої шийки бруньки поновлення - без них бульби не проростають.

Гнізда жоржин відмивають від ґрунту, уважно оглядають, вирізують сильно ушкоджені бульби, видаляють тонкі живильні корені і занурюють на 30 хвилин у розчин марганцівки. Перед закладенням на зберігання протягом 7-10 днів їх корисно потримати при низьких позитивних температурах. За цей час відбудеться опробкування шкірочки бульб, що перешкоджає висиханню.

У сховищі бульби розміщають на поличках або в ящиках. Оптимальна вологість повітря 80%. У сухому приміщенні бульби висихають і зморщуються. Якщо вологість забезпечити важко, то корені жоржини укладають у ящики й пересипають піском, торфом або тирсою. Охоронити від висихання їх можна й за допомогою глиняної бовтанки, опустивши в неї бульби і підсушивши до утворення скоринки.

Іноді застосовують парафінування. Бульби розділяють на частини так, щоб на кожній було по 1-3 бруньки поновлення. На плиті влаштовують водяну баню, у підходящій ємкості розплавляють парафін і на мить одну за іншою опускають у нього бульби. Коли плівка затвердіє, процедуру повторюють, поки бульби повністю не покриються парафіном. Після цього їх складають у жорстку тару й ставлять на зберігання.

Невелику кількість посадкового матеріалу можна зберегти до весни, загорнувши в кілька шарів вологого газетного паперу, потім у крафт-папір і помістивши на нижню полицю звичайного холодильника. Час від часу вологий папір потрібно заміняти.

ГЛАДІОЛУС, ТИГРИДІЯ, АЦИДАНТЕРА

Ці бульбоцибулеві готують до зими однаково. На початку жовтня (якщо осінь волога - то раніше, починаючи з кінця вересня) стебла обрізають, залишаючи 15-20 см довжини. Рослини обережно витягають із землі, так щоб дитинки не обсипалися: підкопують вилами й витягають за залишок стебла. Після цього можна відокремлювати дитинки.

Посадковий матеріал розкладають по сортах і розмірах у заздалегідь приготовлену тару. Під молодою бульбоцибулиною зберігається стара, зморщена бульбоцибулина, її поки не відокремлюють, щоб не ушкодити дінце. Бульбоцибулини й дитинки промивають спочатку у воді, потім у розчині "Інтавіра" або "Іскри" і знову у воді, а потім занурюють у розчин марганцівки. Можна використовувати препарат "Максим".

Після обробки бульбоцибулини розкладають на газетному папері й сушать. Протягом 5-7 днів підтримують температуру 25-30°С, забезпечуючи гарну вентиляцію приміщення, потім досушують протягом місяця при температурі 18-20°С. Якщо стара бульбоцибулина легко відокремлюється, значить, процес сушіння можна вважати закінченим. Висохлі залишки стебел відрізають ножицями. Верхні луски не знімають.

Для зберігання використовують картонні ящики або коробки з кришками. Їхні внутрішні стінки обробляють з балончика інсектицидом типу дихлофоса (підійде будь-який, призначений для побутових цілей). Висушені бульбоцибулини розкладають по сортах у капронові мішечки й поміщають у коробки, закривають їх кришками й обгортають газетним папером, щоб інсектицид повільніше випаровувався. Оптимальна температура зберігання 1-5°С, відносна вологість повітря близько 80%.

ФРЕЗІЯ

Ці ніжні рослини найкраще вирощувати в контейнерах. Квітують вони восени. Щоб цвітіння тривало довше, наприкінці вересня ємкості з квітами вносять у приміщення. Таке просте рішення дозволить бульбоцибулинам належним чином визріти (на відкритому повітрі в наших кліматичних умовах це є недосяжним).

Після відмирання надземної частини бульбоцибулини викопують, промивають, дезінфікують і злегка підсушують.  Рекомендована температура зберігання 26-30 С. Бульбоцибулини фрезій дрібні, їх дуже легко пересушити. Тому найкраще скласти їх у стерильні, щільно закриті банки й помістити поблизу опалювальних батарей або труб. Існують і інші рекомендації, але потрібно чесно визнати, що жоден спосіб кімнатного зберігання не гарантує якісного цвітіння.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 3571 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Декоративні рослини »


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс