Лілія - незаймана королева саду

6 липня 2016

Лілія - надзвичайної краси квітка, одна з найдревніших серед безлічі цибулевих рослин. Немає нічого дивного в тім, що саме лілія сьогодні є королевою багатьох садів, адже зображення лілії білосніжної, однієї з найвишуканіших лілій, знаходили ще в стародавніх манускриптах і на античних фресках.

Цибулини лілій так би й були невідомі в Європі, якби не хрестоносці, які привезли їх разом з іншими цибулевими рослинами. Пройшов якийсь час, і в епоху Ренесансу білі лілії стали символом чистоти й невинності, саме тому їх можна побачити біля зображень діви Марії. У той час як біла лілія стала йменуватися лілією Мадонни, червона стала символом квітучого ціпка святого Йосипа.

ПОКУПКА ЛІЛІЙ

Якщо ви вирішили придбати лілії, насамперед, зверніть увагу на стан цибулин, вони мають бути досить великими, м'ясистими й здоровими, а лусочки повинні бути не пересушеними. 

Купуючи лілії ранно навесні, до їхнього висадження на клумби зберігайте рослини в упаковці, у темному прохолодному місці, найкраще для цього підійде нижній ящик холодильника. Періодично перевіряйте стан рослини, і якщо помітите, що лілія рушила в ріст, просто надріжте упаковку у напрямку росту стебла, це допоможе запобігти деформації паростка, що з'явився. 

Купуючи цибулини лілій восени, до посадки, тримайте їх у темному й бажано провітрюваному приміщенні. Пам'ятайте, остаточний строк висадження рослин - середина жовтня.

ПОСАДКА ЛІЛІЙ

Лілія здатна рости на одному місці кілька років, а часті пересадження можуть сповільнити її розвиток. Тому місце для посадки лілій необхідно вибирати ретельно, щоб найближчі роки 3-4 не тривожити рослину. Посадку лілій найкраще здійснювати у вересні, коли квіти перебувають у стані спокою.

Безпосередньо перед посадкою необхідно обробити цибулинки рослини, опустивши їх на 20 хвилин у слабенький розчин фундазолу 0,2% і після цього на годину в будь-який біостимулятор росту, наприклад, Епін. Також необхідно видалити всі мертві лусочки, а корінці цибулин укоротити, залишаючи їх по 5 сантиметрів.

Для посадки цибулинок лілії необхідно викопати невелику ямку, діаметр якої не повинен перевищувати 40 сантиметрів, а глибина 25 сантиметрів. Дно посадкової ями потрібно засипати гравієм - сантиметри 3-4, зверху на який насипаємо 5-сантиметровий шар свіжого родючого ґрунту. Потім акуратно викладаємо цибулини й засипаємо їх такою самою землею, закриваючи верх цибулинки викопаним ґрунтом, трохи втрамбовуємо. Потім пальцем робимо невеликий кружок, відзначаючи місце посадки лілії, і насипаємо невелику жменьку гранульованого добрива.

ДОБРИВА ДЛЯ ЛІЛІЙ

Як і всі цибулеві, лілії надзвичайно чутливі до внесення мінеральних добрив. Керуючись досвідом багатьох садівників, найкраще купувати гранульовані добрива, створені спеціально для цибулевих квітів. Урахуйте, що гранульовані добрива бувають осінні - що не містять азот і весняні з азотом. Посадки лілій необхідно посипати добривами два рази на рік: у середині осені, у жовтні, і навесні, як тільки із ґрунту покажуться росточки цибулин. 

Органічних добрив лілії не переносять - вони сприяють лише появі й поширенню у лілій різних грибкових захворювань, не забувайте про це! Зате будуть вдячні вам за внесення деревного попелу, що захистить лілії від шкідників. Також для профілактики хвороб лілій близько трьох разів за рік їх необхідно обприскати розчином 1-відсоткової бордоськой рідини.

СЕКРЕТИ ВИРОЩУВАННЯ ЛІЛІЙ

Лілії почувають себе просто відмінно, якщо їхня верхня частина перебуває на сонечку, а "ніжки" у тіні, тобто не відбувається перегріву цибулин. Для того щоб забезпечити ліліям гарний ріст, посадіть біля них низькорослі або середньорослі рослини, наприклад, лілейники, хости, дзвіночки, льон. Завдяки такій спільній посадці ви притіните нижню частину стебла лілії, а значить, ґрунт біля цибулинок не буде перегріватися і пересихати. Саджаючи східні лілії, намагайтеся не допустити підсушування цибулин. Пам'ятайте, що азіатські лілії не люблять внесення в ґрунт вапна і досить часто вимагають пересадження - раз на два роки.

ДОГЛЯД ЗА ЛІЛІЯМИ

Лілії досить невибагливі у догляді - вони мають потребу в невеликому поливі в період цвітіння. А коли на вулиці посуха й у землі майже немає вологи, їх необхідно поливати рясно. Після того як лілії відквітують, полив можна припинити й зовсім. Зрізуючи лілії, обов'язково залишайте досить велику частину облиственого стебла. Це буде сприяти подальшому розвитку цибулини. А сам зріз намагайтеся робити навскіс, щоб дощова вода могла легко скачуватися, а не потрапляти усередину й викликати гниття. Восени стебла лілій краще зрізати на висоті 8-18 сантиметрів від землі. А безпосередньо перед зимівлею корисно підсипати на лілії жменю торфу. 

Для вдалої зимівлі лілій їх необхідно вчасно вкрити. Для цього підійде плівка, тирса, сухе листя або лапник. Укриваючи посадки, стежте, щоб земля була абсолютно сухою. Навесні вкриття потрібно вчасно зняти - бажано до того, як з'являться перші росточки.

ВИДИ ЛІЛІЙ

Батьківщина лілій - гірські райони Азії, а всього в природі налічується понад сто видів цієї рослини. Нашим садівникам доступні далеко не всі сорти лілій, а найбільш відомі азіатські гібриди:

· насичено жовті з червоним - Гран Крю;

· кавові з багряними кінчиками - Лоліпон;

· рожево-білі - Марлен, Венту Марсель, Вермер, Кентукі;

· жовті - Канзас;

· жовті з червоним - Гітана.

Східні гібриди:

· малиново-білий - Барбадос;

· білий з жовтим -Тайм-аут;

· білий з рожевим і жовтим - Стар Клас;

· білий з рожевим - Сет Пойнт;

· триколірний - Арена.

Ла-гібриди:

· абрикосовий - Бестселер;

· лимонний - Аеробік;

· рожево-кавовий - Ройял Клаб;

· червоний - Ройял Парад.

Щорічно з'являються нові сорти, достаток і краса яких можуть вразити кожного. Ці квіти різні не тільки за забарвленням квітки, але й різноманітні за формою.

Якщо говорити про гібриди більш детально, то вони істотно розрізняються між собою, так, наприклад, голландські гібриди досить важкі, вони мають щільну фактуру суцвіть і пелюстків - це дозволяє їх легко транспортувати на будь-які відстані. "Азіати" дуже тендітні й повітряні. 

Сьогодні посадити у своєму саду лілії можуть дозволити собі всі, навіть люди з алергією, їм краще купувати сорти без запаху, як правило, на упаковках рослин є відповідне маркування.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 5045 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Декоративні рослини »


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс