«Живі камені» - літопси

15 жовтня 2014

Розвести сад живих каменів можна не тільки на дачній ділянці, але й у плошці на підвіконні. Літопси - незвичайні декоративні рослини, що за формою та забарвленням нагадують камінчики.

Слово "літопс" утворилося з двох грецьких слів "камінь" і "зовнішність" або "lithos" - камінь і "opsis" - виглядати. Літопси неспроста називають "живими каменями". У живій природі вони маскуються під форму та колір каменів, серед яких і зростають.

Історія літопсів починається з Вільяма Берчелла, котрий віддав перевагу африканським дослідженням справі свого батька в Англії. Англійський ботанік Берчелл, який вперше відкрив цю рослину в 1811 році, подорожуючи по пустельній області Великого Карро, один раз вирішив відпочити та присів поруч із купкою гальки. При уважному розгляді серед цих каменів він виявив рослини, які формою та малюнком майже повністю відповідали гальці. Так був відкритий літопс турбініформіс.

Два м'ясистих, зрослих між собою листа розділені ущелиною. Різноманітним є і забарвлення цих невеликих сукулентів. Верхня сторона листя плямиста, від світло-бурої до жовтогарячої або фіолетової. Плями на поверхні листя - це своєрідні віконця, через які засипана піском рослина поглинає світло. Під час посухи пара старих листків засихає, але після дощу виростає нова.

Рослини починають квітувати у трирічному віці. Квітки, схожі на ромашки, зазвичай жовтого або білого кольору, з'являються з ущелини між листям. Квітують літопси з серпня по жовтень, кожна квітка тримається 5 - 10 днів і відкривається в середині дня, тому що в природі літопс зростає на відкритій місцевості, він добре переносить спеку, перепади температури та прямі сонячні промені.

Зазвичай літопси утворюють цілі зарості та погано ростуть і майже не квітують, посаджені в окремий горщик, тому рослини одного віку бажано тримати в спільній плошці. "Живі камені" можна висаджувати у сполученні з іншими пустельними сукулентами. 

Необхідно саджати літопси купчасто, закриваючи шийку землею. Потрібно підібрати невисокий, близько 7 см, широкий горщик. На дні влаштувати гарний дренаж - 1,5 - 2 см. Але взагалі "живі камені" не люблять, коли їх часто пересаджують. Цілком достатньо робити це раз на чотири-п'ять років, бажано в період спокою.

Ґрунт потрібно готувати зі стандартного ґрунту для кімнатних рослин і грубозернистого піску, узятих у рівних кількостях. Зверху субстрат також треба засипати галькою або камінцями. Пересаджувати рослини тільки в період весняного росту, коли шкірочка лопається, і з'являється нове листя. При пересадженні необхідно видалити бічну частину коренів, вони швидко відновляться.

Зайва волога згубна для літопса, але загальна вологість повітря корисна. Обприскуйте рослини так, щоб краплі не осідали на листях. Як тільки з'явилися бутони, необхідно припинити полив до появи квіток. Під час цвітіння поливати потрібно рідко, з повним висиханням ґрунту між поливами. Після цвітіння, з листопада, наступає період спокою, що триває до появи ознак росту навесні. Зимівля літопсів має бути абсолютно сухою, з низькою вологістю повітря.

Літопси розмножуються тільки насінням. Перед посівом насіння необхідно замочити на 3 - 6 годин, посіяти та накрити склом. Щодня обприскувати і провітрювати. При температурі +20-25 °C сходи з'являться через тиждень. До речі, це і є мінімальна температура, при якій вони добре ростуть і щорічно квітують у домашніх умовах. Взагалі чим вона вища, тим менше вони мають потребу в достатку сонячного світла. Втім, це стосується майже всіх сукулентів.

"Живі камені", що здатні виживати в неймовірно складних умовах пустелі, гинуть у колекціях навіть досвідчених квіткарів. А причина цього - надлишок води. Крім того, під час зимівлі літопси можуть вражатися червцем, тому з початком росту обробіть рослини захисними засобами. У боротьбі з червцем дуже допоможе деревій. Подрібніть 100 грамів сухого листя, квіток і коренів деревію й запарте окропом. Потім через 2 - 3 хвилини долийте окропом до одержання обсягу 1 літра. Закрийте кришкою або марлею та дайте настоятися не менше 2 діб. Потім розчин процідіть й отриманим настоєм обприскуйте та зрідка поливайте рослину протягом місяця. Позбутися червця допоможе кашка часнику та мила з додаванням води, якою час від часу потрібно протирати листя.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 5586 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Декоративні рослини »


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс