Крокус або шафран

12 березня 2014

Крокус або інша його назва шафран - цибулева рослина, належить до сімейства касатикових (ірисових). Росте у Європі, Середній та Передній Азії. Квітучі крокуси дуже гарне видовище.

Ці багаторічні квіти користуються вічною любов'ю квіткарів. Після зими крокуси разом з іншими первоцвітами зустрічають весну, а завершують сезон у жовтні, радують нас яскравими фарбами перед тривалою зимою. Крокуси є квітами відкритого ґрунту, але, як і багато інших цибулевих рослин, їх можливо піддавати вигонці й отримувати квітучі крокуси у себе вдома в будь-який період року.

Крокус невисока цибулева рослина (до 25 см), листя вузьке росте прямо з бульбоцибулини разом з квітами. Стебло та листя квітки крокусу покриті знизу прозорими лусочками. Квітка крокусу є одностатевою, з барвистою вінцевидною 6-роздільною оцвітиною. Усередині квітки приховуються рильця з 3 тичинками, яскраво забарвленими в жовтогарячий, червоний, жовтий колір. Запилюються квіти комахами. Зав'язь крокусу, формується під землею, з неї визріває плід, але через деякий час плід-коробочка з насінням рослиною виштовхується на поверхню, де насіння крокусу дозріває і, якщо вчасно його не зібрати, саме висівається в ґрунт.

Квіти крокусу можуть бути забарвленими в холодні блакитні та фіолетові або теплі жовті тони, зустрічаються й білі крокуси.

Цибулини крокусів їстівні. Їх можна запікати, варити або готувати іншим способом, але найбільш цінною частиною рослини крокусу є рильця. Рильця з тичинками - це цінні ліки, барвник і приправа, яку продають за великі гроші при промисловому вирощуванні крокусу (шафрану).

СОРТИ КРОКУСІВ

У наш час нараховано близько 300 сортів крокусів. Діляться всі вони на осінньо-квітучі й весняно-квітучі сорти. З метою одержання сировини для лікарських засобів або приправи, для промислового вирощування шафрану використовується тільки лише один сорт крокусів, а саме крокус посівний (Crocus sativus). Це сорт шафрану осінньо-квітучий. У дикому виді не зустрічається.

Крокуси для вирощування вдома є голландськими гібридами - крокуси крупноквіткових сортів. Наприклад: сорту  «Grand Maitre», «Vanguard», Gell» та ін.

ПОСАДКА КРОКУСІВ

Для того щоб виростити гарні, здорові крокуси, потрібно вибрати якісний здоровий посадковий матеріал. Здорові цибулини крокусів мають бути без гнилі та механічного ушкодження. Забарвлення цибулин без плям, рівне. Лусочки цибулин прилягають щільно до тіла цибулин. Ушкоджень і пророслих коренів на дінці не повинно бути.

З цибулини може вирости одна або кілька квіток. Цибулина крокусу за сезон може дати до 5-ти «дитинок». Цибулини-дитинки набагато менше батьківської цибулини і з них повноцінні квіти виростуть тільки лише через сезон, коли наберуть вагу. При гарних кліматичних умовах крокуси зростати на одному місці можуть кілька років. Крокуси швидко розмножуються, утворюючи галявинки яскраво-квітучих квітів, але квіти з кожним роком дрібнішають, тому що з кожним сезоном кількість рослин, яка вимагає живлення, збільшується і під посадкою ґрунт виснажується.

При посадці крокусів важливо правильно вибрати місце. Хоча крокуси ростуть непогано й у півтіні, але розвиваються краще та дають більші за розміром квіти на освітлюваних сонцем ділянках. У місцях, де затримується вода крокуси вирощувати не потрібно. Тому що в таких умовах цибулини легко загниють.

Крокуси розвиваються добре на будь-яких окультурених, повітропроникних ґрунтах. На важких глинистих ґрунтах необхідно внести торф, пісок забезпечити дренаж у вигляді шару дрібного гравію. На легких ґрунтах вносять перегній, дернову землю. Кислі ґрунти потрібно вапнувати.

Весняно-квітучі крокуси саджають у вересні-жовтні на глибину близько 5-10 см, осінньо-квітучі - з липня по вересень на глибину близько 8-10 см. Глибина посадки, приблизно, дорівнює 2-3 діаметрам цибулини. На легких ґрунтах потрібно саджати глибше, на важких - дрібніше. Відстань між цибулинами - не менше 10 см.

ДОГЛЯД ЗА КРОКУСАМИ

Вирощування крокусів не заморочливе заняття. У догляді вони не примхливі. Крокус досить стійкий до холодів. Зниження температури він витримує до -18°С, але посадки на зиму краще вкрити листям або шаром торфу.

Як правило, квітує крокус у той час, коли в ґрунті досить багато вологи від поталого снігу і додатково поливати його не потрібно. Крокус є засухостійкою рослиною та при недоліку вологи він дає дрібні квіти, але якщо ви хочете отримати повноцінне цвітіння, все-таки, коли мало вологи, крокуси потрібно помірно поливати.

Для гарного розвитку та цвітіння крокуси потрібно підживлювати. Гарним добривом для них є перегній або компостна земля. Таке добриво вносять звичайно при підготовці землі до посіву.

РОЗМНОЖЕННЯ 

Розмножуються крокуси насінням і дочірніми цибулинами.

Найлегший і найшвидший спосіб розмноження є розмноження цибулинами - дитинками. На материнській бульбоцибулині в пазухах лусочок, утворюються дочірні цибулини. Після відмирання материнської цибулини, на її місці утворюється колонія нових цибулин, які потрібно розсаджувати, щоб кожній цибулині забезпечити життєвий простір.

Після збору, насіння просушують протягом тижня. Сіють на глибину не більше сантиметра, між насінням відстань 4-5 см. Посіви починають квітувати на 3-й рік.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 10078 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Декоративні рослини »


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс