Чим небезпечна алергія на холод
Прийшла зима і багато людей, виходячи на вулицю, відчувають дискомфорт: шкіра на обличчі і руках вкривається червоними плямами, з’являється лущення (у деяких випадках висипання), очі сльозяться, а ніс закладений. З’являються усі ознаки алергії, яку у холодну погоду легко сплутати із гострими респіраторними захворюваннями. Відмінність полягає в тому, що в теплому приміщенні всі ці неприємні симптоми зникають.
Алергія на холод частіше виникає взимку, але у частини пацієнтів зустрічається і в теплу пору року при різкій зміні температури. Купання у холодному морі, прогулянки на холодному вітрі можуть також викликати прояв алергічної реакції. Утім, до літа ще далеко, тож розпитаємо краще фахівця - лікаря-алерголога Віктора Петровича СИДОРЧУКА, чим небезпечна холодова алергія, як з нею жити і як боротися?
- Чому в одних людей виникає алергія до холоду, а в інших ні?
- Алергія - це відповідна реакція імунної системи організму на дію дратівливих факторів. У даному випадку дратівливим фактором є низька температура.
Механізм формування холодової алергії дещо інший, ніж у алергій на пилок дерев або інші алергени.
Зазвичай алергії мають три стадії. На першій стадії при потраплянні алергену в організмі виробляються спеціальні захисні клітини - антигени.
Друга стадія характеризується утворенням медіаторів (серотоніну, гепарину, ацетилхоліну, гістаміну), які формують відповідь на впровадження алергену через розширення капілярів, гіперемію шкіри. Утворення висипань, набряку, кропив’янки й анафілактичний шок характерні для третьої стадії.
У холодової алергії перша стадія відсутня, що дає підставу її вважати псевдоаллергією і не пов’язувати із імунологічною реакцією на температуру.
До цього захворювання найбільш схильні жінки усіх вікових груп, які страждають порушеннями травної системи, дискінезії жовчних проток, патологією функції підшлункової залози і печінки, а також гельмінтозом.
- Чим небезпечна холодова алергія?
- Холодова алергія небезпечна не тільки тим, що викликає почуття дискомфорту й негативно впливає на зовнішній вигляд.
Це захворювання може провокувати супутні запальні процеси у різних органах і системах, тому ця проблема потребує уваги і своєчасного звернення до лікаря-алерголога.
- Які симптоми і клінічна картина характерні для алергії на холод?
- Алергія на холод проявляється у вигляді окремих червоних плям, які можуть об’єднуватися в один великий осередок ураження (кропив’янку) або запальні вогнища на губах.
Хворий відчуває сильний головний біль через спазм судин головного мозку, утруднене дихання через спазм бронхів, нежить, сльозотечу.
При тривалому впливі холоду кропивниця може трансформуватися у бульбашки із водянистим вмістом.
В інших випадках алергія проявляється у вигляді холодового дерматиту, що супроводжується свербежем.
- Чи достатньо цього для діагностики захворювання?
- Характерних скарг, анамнезу та результатів огляду в більшості випадків досить для постановки клінічного діагнозу холодова алергія. Для його підтвердження проводять провокаційний тест. Кубик льоду, упакований у поліетилен, поміщають на шкіру передньої поверхні передпліччя на 10-20 хвилин, після чого протягом 30 хвилин чекають появи одного або декількох уртикарних елементів у місці контакту або навколо нього.
- Уртикарні елементи - це..?
- Уртикарія (пухирі або кропив’янка) - це мігруючі, що підносяться над поверхнею шкіри, червонуваті ураження, які супроводжуються сверблячкою. Й вони викликаються локальним набряком шкіри.
До всього мінімум за 48 годин до тесту слід скасувати антигістамінні препарати.
При негативній пробі із льодом можливо, але сучасними посібниками не рекомендується - внаслідок ризику розвитку системних реакцій - проведення модифікованої холодової проби: передпліччя поміщають на 10 хвилин у дуже холодну воду (5° С).
З тієї ж причини, а також із гуманізму, не рекомендується до застосування й третій тест: роздягнену до білизни людину поміщають у приміщення із температурою холодильника +4° С на 20-30 хвилин. Цей воістину жорстокий метод дозволяє виявити холодову алергію, яка виявляється тільки при загальному охолодженні.
- Як проводиться лікування холодової алергії?
- Хворі повинні по можливості уникати впливу низьких температур: тепло одягатися, вмиватися теплою водою, не пити холодних напоїв, купатися із великою обережністю або й взагалі не купатися. У холодну пору року рекомендується користуватися косметичними засобами, які запобігають охолодженню шкіри.
Основний засіб при лікуванні симптомів алергії на холод - Н1-антигістамінні препарати другого покоління. За необхідності можливе підвищення добової дози до 4-кратної, однак для цього необхідно отримати інформовану письмову згоду пацієнта.
Ефективність антагоністів лейкотрієну показана не у всіх випадках. Часто виявляються малоефективними й системні глюкокортикостероїди. Позитивний ефект дасть і лікування мінеральними водами «Єсентуки», «Слов’янівська». Важливим моментом у лікуванні є - загартовування, фізична активність і вітамінотерапія.
Індукція толерантності власною сироваткою пацієнта застосовується обмежено внаслідок відносної складності і трудомісткості процедури. У хворого у загостренні - зазвичай після прогулянки по холоду - забирають 20 мл крові, виділяють сироватку, розводять фізіологічним розчином і протягом двох тижнів уводять підшкірно поступово зростаючі концентрації. У ряді випадків цей метод має хороший тимчасовий або й постійний клінічний ефект у лікуванні холодової кропивниці.
У рідкісних випадках - при виникненні життєзагрожуючих станів і при тяжкому перебігу захворювання - показана госпіталізація. При вторинній холодовій алергії необхідна терапія основного захворювання.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 1991 |
|
© Газета Домовик 2012-2023