Невропатичний біль - що робити?

25 лютого 2019

З болем у житті зустрічаються всі. Наприклад, якщо ви вдарилися. У такому випадку біль - це сигнал, який виникає, щоб змусити людину усунути пошкодження або нейтралізувати погрозу. А буває так, що біль виникає, коли для неї немає очевидної причини. У такому випадку болючі відчуття, за твердженням медиків, можуть бути викликані ушкодженням нервової системи. Що ж таке невропатичний біль і звідки що береться? Як боротися із цією недугою? Про це ми розпитали фахівця - лікаря-невролога Михайла Гавриловича Самійленко.

- Що викликає невропатичний біль?

- Невропатичний біль - супутник багатьох хвороб у людей. Причиною його появи може стати ушкодження різних відділів нервової системи. Таке ушкодження торкається дуже різних рівнів: від дрібних нервів, розташованих у глибині тканин, до нервових стовбурів, сплетень і навіть окремих ділянок спинного й головного мозку. Оскільки людина пронизана нервами, їх ушкодження на будь-якому рівні й ділянці може привести до виникнення невропатичного болю.

- У невропатичного болю є які-небудь специфічні симптоми?

- Печіння, поколювання, простріли або оніміння. Симптоми можуть підсилюватися під час відпочинку, іти при фізичній активності або навпаки. У деяких людей невропатичні болі підсилюються вночі й серйозно заважають спати.

- И до чого це може призвести?

- Оскільки невропатичний біль - це найчастіше наслідок якогось захворювання, то він може перейти в хронічний й стать серйозною проблемою. Важливо розуміти, що постійний біль (навіть не сильний, який, здавалося б, можна й перетерпіти) неминуче впливає на ваш психологічний стан: він приводить до депресії й підвищеної тривожності. Тобто це дуже сильно впливає на все ваше життя.

- Як зрозуміти, що біль саме невропатичний?

- Найкраще - за допомогою лікаря. Насамперед, такий біль виявляють неврологи. При цьому для постановки діагнозу в більшості випадків досить спеціальних опитувачів і детального неврологічного огляду лікаря.

- Зрозуміло, а в кого він найчастіше буває? Як зрозуміти, що ти в групі ризику?

- Невропатичний біль - досить частий діагноз. За результатами досліджень, що проводилися суспільством по вивченню болю, в Україні він є в кожного п’ятого пацієнта невролога. Найвідоміша причина невропатичного болю - те, що називають «радикулітом», поразка корінця спинного мозку, що викликає болі в спині й простріли. Також часто невропатичний біль виникає у хворих цукровим діабетом. Причиною також може бути травма нерва, інсульт, ревматоїдний артрит, герпес, що оперізує, рак або алкоголізм. І це неповний перелік.

- Так невропатичний біль - це компонент недуги чи  самостійна хвороба?

- Невропатичний біль може протікати як самостійна хвороба або супроводжувати інші захворювання, наприклад, цукровий діабет або ішемічну хворобу серця - тоді лікарі говорять про невропатичний компонент.

Кілька видів болю можуть проявлятися одночасно. Наприклад, невропатичний й ноцицептивний разом…

- А можна пояснити, що таке ноцицептивний біль?

- Звичайно.  Ноцицептивний біль виникає тоді, коли подразник, що ушкоджує тканину, діє на периферичні болючі рецептори. Причинами цього болю можуть бути самі різні травматичні, інфекційні, дисметаболічні й інші ушкодження (карциноматоз, метастази, заочеревинні новотвори), що викликають активацію периферичних болючих рецепторів. Як правило, болючий подразник очевидний, біль звичайно добре локалізований і легко описується хворими.

Отже, якщо людина зламала руку, події можуть розвиватися по різних сценаріях. Перший випадок, коли відбувається перелом, і поруч виникає розтягання м’язів і зв’язок - людина відчуває тільки типову ноцицептивний біль, який описує як гострий, ниючий й пульсуючий. Інший випадок, коли при переломі розтягується нервовий пучок або нерв рветься.

Навіть коли кістка зростеться й ніяких зовнішніх приводів турбуватися в людини не буде, у неї може боліти цей ушкоджений нерв. Якщо площа ушкодження була великою, швидше за все, нерв залишиться ушкодженим назавжди, і людина буде мати справу із хронічним Невропатичним болем.

- Як саме проходить лікування невропатії?

- Лікування невропатії комплексне й включає, насамперед, лікування основного захворювання (цукрового діабету), відмова від приймання алкоголю (якщо це токсична невропатія при алкоголізмі), виведення з  організму залишків токсичних речовин, що викликали поразку нерва, і лікування травми при травматичній невропатії.

Вплив на уражений нерв і навколишні його тканини здійснюється за допомогою лікувальної фізкультури, масажів, акупунктури, методів фізіотерапії, а також з використанням препаратів, що відновлюють структуру й функції нерва. Зокрема, це вітаміни групи В, особливо вітамін В1 (бенфотіамін) і вітамін В6 (піридоксин). Бенфотіамін допомагає швидко відновлювати уражені нервові корінці. Важливу роль у відновних процесах виконує піридоксин - вітамін В6. Він необхідний для нормального функціонування нервової системи, а його дефіцит може викликати симптоми, схожі із симптомами невропатії - оніміння кінцівок, відчуття «мурашок» на шкірі, поколювання або втрату чутливості в різних ділянках тіла.

Призначення при невропатії препарату Мільгама, що містить бенфотіамін і піридоксин, дає можливість ефективно локалізувати больовий синдром, завдяки чому вдається зменшити дози не стероїдних протизапальних препаратів.

При невропатії дуже важливо правильно харчуватися й стежити, щоб у раціоні були всі необхідні вітаміни, мікро- і макроелементи. При цукровому діабеті слід приймати цукрознижувальні препарати й виконувати всі рекомендації лікаря, щоб знизити ризик розвитку невропатії. При невропатичному болеві відбувається швидке розростання осередок ушкодження, і тому з появою перших симптомів потрібно звернутися до лікаря, інакше лікувати його потім досить складно.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 3228 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Коментар фахівця»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс