Екзема або атопічний дерматит: як бути?

4 січня 2019

«На мир насувається епідемія ще однієї неприємної хвороби». У всякому разі так стверджують американські вчені, адже за їх підрахунками, один землянин з 10 страждає від такого неприємного захворювання, як екзема. Таким чином, вона торкається 10 відсотків жителів планети. Виникає питання: - Що ж таке екзема і як з нею боротися?  Про це  ми розпитали фахівця – лікаря-дерматолога вищої категорії Олексія Васильовича ГРУШЕЦКОГО.

- Екзема - гостре або хронічне запальне захворювання шкіри, що характеризується різними висипаннями, почуттям печіння, сверблячкою. Назву хвороба отримала через запалення у вигляді пухирців, схожих на пухирці киплячої води («eczeo», грец. - «скипати»)- екзематозні пухирці.

- Які причини виникнення екземи?

- До причин виникнення екземи відносять розлади нервової й ендокринної системи, наявність хронічної інфекції, захворювання шлунково-кишкового тракту й інші стани, при яких організм стає чутливим до алергенів.

- Які види екземи існують?

- Оскільки виникненню екземи сприяє безліч факторів, виділяють кілька видів екземи залежно від причини, розташування уражених ділянок і характеру проявів захворювання: істинна; мікробна; мікотична (тобто грибкова); себорейна; дизгідротична й професійна.

- Як проявляється екзема? Які її симптоми?

- Розрізняють два типи екземи по характеру висипань: суха екзема – характеризується сухістю шкіри, появою тріщин, почервонінням, лущенням, сверблячкою. Локалізується на руках і ногах. А також мокнуча екзема, яка характеризується сильним почервонінням шкіри, висипом із дрібних пухирців або мокрою плямою. Проявляється на голові під волоссям, на внутрішній стороні ліктів і колін і на грудях. Супроводжується сильною сверблячкою, печінням.

У кожного виду екземи свої симптоми. Істинна екзема: гостре запальне почервоніння шкіри з наступним висипанням дрібних пухирців, які швидко розкриваються. На місці пухирців, що лопнули, виникають ерозії, що утворюють мокнучу поверхню. Потім вона підсихає й покривається сіро-жовтими скоринками. Дані етапи супроводжуються сильно вираженою сверблячкою. істинна екзема найчастіше вражає обличчя, кисті рук і поширюється по всьому шкірному покриву.

Мікробна екзема: часто виникає на ушкоджених ділянках (рани, у т.ч. інфіковані, порізи, виразки). Початок гострий, зони поразки численні, схильні до збільшення. Має чітко обмежену форму з роговим шаром по краях. Ділянка, уражена екземою покривається пластинчастою кіркою, під нею суцільна мокнуча поверхня. Локалізується на тильних частинах кистей, обличчі й шиї.

Мікотична (грибкова) екзема має багато в чому схожі з істинною симптоми, але краї очагів різко обкреслені. Така екзема складніше піддається лікуванню, і вимагає кваліфікованого лікарського контролю.

Себорейна екзема: розвивається на тлі себореї, на ділянках, де розташовані сальні залози (у великій кількості): носо-губні складки, волосиста частина голови, область між лопаток. Дизгідротична: локалізація її – долоні й підошви. Почервоніння малопомітне. Пухирці можуть утворювати ерозії, але можуть і зливатися, утворюючи великі пузирі. При відсутності/некоректному лікуванні, екзема супроводжується змінами нігтьової пластини.

Професійна екзема: симптоми схожі із симптомами істинної екземи. Виникає в результаті впливу зовнішнього хімічного, фізичного або механічного подразника. Відрізняється відсутністю загострень, швидко виліковується.

- Як проводиться профілактика екземи?

- Вона зводиться до ведення здорового способу життя, дотриманню особистої гігієни й режиму харчування. Яких-небудь спеціальних заходів не потрібно. При наявності алергії, варто уникати контакту з речовинами, які її провокують. Чималу роль відіграє нормальна робота шлунково-кишкового тракту.  Важливо також своєчасне лікування будь-яких соматичних захворювань. Корисна помірна засмага.

- Яким чином лікують екзему сьогодні?

- Загальні рекомендації для лікування екземи такі. Обов’язкові консультації з лікарем. Екзема - захворювання, що хоч і має загальні особливості в захворілих, носить індивідуальний характер, тому й курс лікування слід проходити під спостереженням лікаря. Суттєве значення має раціональний здоровий режим життя й харчування (особливо вагітних або матусь, що годують). Необхідне дотримання гігієни при всіх формах екземи. Але при великих зонах ураження прийняття ванни й душа слід тимчасово скасувати. Однак профілактичні ванни з настоями ромашки, дубової кори й таке інше впливають благотворно, заспокоюючи сверблячку. А ще протипоказаний одяг з вовни й синтетики. І, звичайно, слід уникати роботи, пов’язаної з використанням побутової хімії.

- А як виглядає лікарська терапія при цьому захворюванні?

- Застосовують гормони – у вигляді мазей, антибактеріальні або протигрибкові мазі, засоби що заспокоюють (аж до транквілізаторів), вітамінні комплекси й антигістаміні засоби. Часто також використовують імуномодулятори.

- Чи потрібна спеціальна дієта при цій хворобі?

- Дієта при екземі необхідна. Повністю виключаються: гострі страви; копчені блюда; алкоголь; консервовані продукти, соління; кава; кукурудза. Максимально обмежується вживання: повареної солі; цитрусових; солодощів і хлібобулочних виробів; чаю. При екземі призначається переважно молочно-рослинна дієта. Готувати їжу найкраще на пару або варити її.

У період загострень найкраще вживати: каші (гречка, вівсянка на воді); кисломолочні продукти (сир, кефір, ряжанка); не гострі овочеві супи, супи на слабкому м’ясному бульйоні.

- А чи існують ефективні народні засоби для лікування екземи?

- А як же. Терта сира картопля – примочки 2 рази в день. Аплікації тертої сирої картоплі й меду – пів склянки картоплі перемішати з 1 чайною ложкою меду. Нанесену кашку на 2 години зафіксувати бинтом. Гарні й примочки з настою листів смородини й плодів калини. Їхню суміш залити окропом, після остигання робити примочки. 

При мокнучій екземі непогано допомагають припарки з капустяного листа, звареного в молоці й змішаного з висівками, 1-2 рази в день. А от при сухій екземі допомагають припарки із соку журавлини.

 Коментарі: 1 шт.   Переглядів: 4830 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Коментар фахівця»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс