Як не занедужати в офісі?
На наш організм день у день впливає безліч несприятливих факторів, які можуть підірвати імунітет і привести до набагато більш серйозних захворювань, чим банальний кашель. І все-таки в наших силах захистити своє здоров'я на роботі. Які ж основні ризики для здоров'я існують на роботі? Про це ми розпитали лікаря-гігієніста Марію Федорівну Голець.
- Основні небезпеки можуть ховатися в тому повітрі, яким ми дихаємо протягом робочого дня. Слід пам'ятати, що вологе повітря - застава гарного імунітету! Ученими-гігієністами доведено, що оптимальна для самопочуття людини відносна вологість повітря становить 50-60 відсотків. Але в офісних приміщеннях робота опалювальних приладів і кондиціонерів безжалісно сушить повітря, і в результаті більшу частину року цей важливий показник не перевищує 15-20 відсотків. Щоденне перебування в подібній нездоровій атмосфері, якої не знайдеш навіть у найбільш безжиттєвих пустелях світу, неминуче викликає погіршення самопочуття, стомлюваність, зниження імунітету. Слизові поверхні очей і дихальних шляхів пересихають і перестають захищати від патогенних мікроорганізмів. Шкіра втрачає вологу, починає лупитися і швидше старіти.
- Як же врятувати своє безцінне здоров'я?
- На жаль, навіть регулярне провітрювання офісних приміщень практично не виправляє ситуацію. Тому на допомогу в боротьбі за власне здоров'я доводиться призивати досягнення цивілізації - парові або ультразвукові зволожувачі повітря. Вони заповнюють недолік водяних парів в атмосфері офісу, наближаючи її параметри до природніх значень.
- А наскільки небезпечний офісний пил?
- Чи знаєте ви, що за звір Dermatophagoides pteronyssinus? Цей мікроскопічний кліщ, що вважається потужним алергеном, харчується побутовим пилом і частенько зустрічається в офісному повітрі. А всього в пилу виявлено близько 150 видів кліщів розміром менше 0,3 мм.
Ми не помічаємо цього, але один кубічний сантиметр офісного повітря може містити до 10 тисяч часток пилу різного походження розміром до 0,01 мкм. Часточки шкіри і тканин, кліщі, пилок, тютюновий дим, тонерний пил від копіювальних машин, принтерів і багато чого іншого забруднюють атмосферу офісу. У результаті офісне повітря може містити в 70 разів більше шкідливих домішок, чим повітря на вулиці найбруднішого міста! При щоденному вдиханні цей небезпечний коктейль стає не тільки причиною кашлю і чихання, але й серйозних захворювань, включаючи бронхіт, алергію й астму.
- Як же позбутися всюдисущого і такого підступного пилу?
- Звичайне вологе прибирання, за свідченням гігієністів, марне проти цієї напасті. Набагато ефективнішими є пилососи із протиалергенними фільтрами, що затримують дрібний пил і мікроорганізми. Але забезпечити по-справжньому надійний захист від пилу можуть тільки спеціально створені для цього прилади - очисники повітря.
- Наскільки безпечний кулер, адже користуються ним усі без винятку?
- Один із найпопулярніших джерел холодної та гарячої питної води в офісі - це кулер або водяний диспенсер. Він дуже зручний і небезпечний для здоров'я тих, хто ним користується. В ідеалі кулер повинен регулярно піддаватися санітарній обробці та дезінфекції. Але якщо апарат неправильно або рідко обслуговується, а змінні ємкості для води погано промиваються, то на внутрішніх стінках поселяються бактерії й мікроводорості, які виділяють у воду токсини. Один раз спробувавши таку «живу» водичку, можна одержати розлад шлунка. А в тих, хто має нещастя пити її регулярно, будуть спостерігатися всі ознаки інтоксикації організму, як при харчовому отруєнні.
Відома й інша проблема кулерів - вони готують гарячу воду, нагріваючи її до 85-90°С, але не доводячи її до кипіння, щоб солі жорсткості не випадали осадом на нагрівальних елементах. На жаль, такого короткочасного нагрівання недостатньо, щоб загинули всі бактерії, які можуть потрапити в змінну ємкість. Виходить, треба звертатися до старого доброго електричного чайника, який чесно доводить воду до 100 градусів.
- Говорять, що кондиціонер - це не тільки приємно, але й небезпечно. Чи так це?
- Лікарі нагадують, що різниця температур зовні й у приміщенні не повинна перевищувати 7 градусів. Занедужати можна через сухість і застійність повітря в кімнаті, а також через бактерії, якщо прилад довго не чистити. Тоді там порушується обмін повітря, накопичується пил і спори грибків, які стають збудником алергії.
Чистити фільтри, провітрювати кімнату, воложити повітря й уникати різкого перепаду температур радять гігієністи. Ще одне зауваження - важливо, щоб повітря із приладу не йшло потоком прямо на людину. Якщо ці правила не дотримувати, то робота в офісі може виявитися зіпсованою постійними хворобами, працівники будуть почувати головний біль, а в приміщеннях стануть носити вітровки.
Якщо пересунути кондиціонер неможливо, співробітники в офісах удаються до хитрості - наприклад, краї приладу заклеюють скотчем. Майстри ж радять не вдаватися до саморобного «тюнінгу», а просто мити сітку вручну щомісяця й обробляти прилад антибактеріальним засобом, а раз на рік викликати фахівця, адже грибок можна знищити тільки парогенератором.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 2344 |
|
© Газета Домовик 2012-2023