Що таке констипація і що з нею робити?
«Хто не має проблем зі стільцем, той - щаслива людина», - стверджував великий Авіценна. Але в пристойному суспільстві не прийнято вести мову про звичайний закреп, тому лікарі придумали науковий синонім цього явища – констипація. Він уживається для визначення утрудненої або ж систематично недостатньої дефекації (спорожнювання кишечнику). Лікарі переконані, що кожній людині дуже важливо стежити за правильною роботою шлунково-кишкового тракту, оскільки порушення в цій сфері приводять до серйозних негативних наслідків для здоров'я. Тому не варто запускати проблему констипації. Чим же загрожує констипація і звідки вона виникає? На ці й подібні навколозакрепні питання ми запросили відповісти фахівця – доцента, кандидата медичних наук Зоряну Орестівну Гук-Лешневську.
- Закрепи приводять до запалення прямої кишки, коліту, захворювань жовчовивідних шляхів, геморою, тріщин прямої кишки, парапроктиту та інших серйозних недугів.
Тривалий закреп може стати причиною зворотного викиду вмісту в тонку кишку, а це - рефлюкс-ентерит. Закреп є ворогом молодості, краси й нормальної ваги. Учені вважають, що виникнення раку прямої і товстої кишки також пов'язане із закрепами.
- Чи є доведеним фактом, що закреп - це окреме захворювання? Можливо констипація - лише прояв інших шлунково-кишкових проблем?
- Закреп не можна назвати захворюванням, це скоріше симптом. А причин виникнення констипації існує величезна кількість. Згідно із проведеними дослідженнями, дані яких були звірені з більш ранніми показаннями, зроблений висновок, що за старих часів констипація зустрічалася частіше в людей пенсійного віку, а от зараз це захворювання проявляється навіть у дітей. Пов'язане це з тим, що дорослі не стежать за харчуванням маляти, яке приводить до розладу функцій кишечнику. Через це рух у кишечнику може практично припинитися. Це приводить до затвердіння калових мас і поглиблення проблеми. Причинами закрепу, що найчастіше зустрічаються, стали: недостатнє споживання звичайної води. Багато дівчат і молодих людей, прагнучи схуднути, намагаються звести до мінімуму споживання рідини, що є абсолютно неприпустимим і надалі приводить до закрепу, зокрема.
Провокує констипацію також відсутність рослинної їжі в раціоні. Якщо не вживати клітковину, яка є природнім стимулятором роботи кишечнику, а харчуватися винятково крупами, булочками й тому подібним, то закреп вам забезпечений.
Викликає закреп і збій у дієтичному харчуванні. Дуже часто це відбувається, якщо людина відправляється у відрядження, подорож, на відпочинок і з тієї або іншої причини харчується не збалансовано. Такі порушення звичної дієти миттєво дадуть про себе знати - як мінімум звичайним розладом травлення, а в найгіршому разі й констипацією.
Крім цього, досить актуальними проблемами, які можна віднести до причин розвитку констипації, є: стрес, відсутність фізичних навантажень, регулярне вживання проносних, депресія, вагітність і таке інше.
- Чи можливо запобігти появі констипації?
- Звичайно. Потрібно, насамперед, різноманітити своє меню й обов'язково включити в раціональне харчування рослинну їжу (фрукти й овочі, що містять волокна та клітковину). По-друге, не можна забувати пити звичайну воду в кількості 1-1,5 літри на день, навіть якщо вам не особливо хочеться. Крім того, не варто плутати воду з уживаннями інших напоїв і рідких страв (супи, борщі), оскільки вони не беруть участь у біохімічних реакціях організму й побічно впливають на водний баланс в організмі. А вживання кави та безалкогольних газованих напоїв так і зовсім дає протилежний ефект - приводить до зневоднювання організму. Тому стежте, що і скільки ви п'єте, від цього буде залежати ваше здоров'я.
Запобігти констипацію допоможуть і регулярні фізичні вправи, які благотворно позначаться на функціонуванні всіх органів і систем. Вони здатні прискорити обмін речовин і запустити кишечник, не даючи присутнім каловим масам затвердіти і викликати дискомфорт.
- Діагностика й оптимальні методи лікування. Які вони?
- Дуже важливо пам'ятати, що якщо вас коли-небудь спіткає така доля, не впадайте у відчай, оскільки це захворювання практично не загрожує вашому життю. При цьому діагностика констипації зводиться до визначення з'ясування стадії захворювання: хронічний перебіг або гострий. Залежно від цього призначаються препарати або процедури, які сприяють вирішенню проблеми й запобіганню рецидивів.
Що ж стосується харчування, варто звернути увагу, що є група продуктів, які «спеціально» затримують спорожнювання кишечнику. Надмірне або постійне їхнє вживання приводить до розвитку закрепу. Тому, щоб уникнути всіляких казусів, кожний має запам'ятати їх: какао, натуральні червоні вина, сушена чорниця, міцний чорний чай, протерта на тертці або прокручена через м'ясорубку їжа, манна й рисова каші та слизові супи. Якщо виключити їх при закрепі або контролювати кількість їх надходження в організм, то дискомфорт, пов'язаний з констипацією, вам не буде загрожувати.
Не можна ігнорувати навіть найменші позиви кишечнику, відразу йдіть у туалет. Не зловживайте проносними, інакше самостійно виводити їжу з організму буде досить складно надалі. Їжте часто, але небагато! Намагайтеся їсти в той самий час, не влаштовуйте перекуси. Займайтеся спортом, хоча б робіть зарядку зранку або ходіть за можливістю побільше пішки у випадку сидячого способу життя.
Щодо дієти, то вживайте кисломолочні продукти: нежирний йогурт, кефір, кисляк, ряжанку й кисле молоко. Ласункам слід віддавати перевагу меду, пастилі, зефіру, мармеладу й варенню. Швидкою допомогою послужать слива й апельсин.
- Якою ж має бути ефективна швидка допомога при констипації?
- Про неї добре знав ще солдат Швейк. Точно так - її величність клізма. Вона й допоможе, і додасть бадьорості, і віру в майбутнє.
А ще існує такий варіант - в аптеці придбайте сульфат магнію або магнезію (25 грамів порошку), розбавте у воді (100 грамів), випийте (до цього не можна їсти години 3-4). Смак дуже противний, але кишечник очиститься повністю, повірте! Дозволяється запивати розчин солодким чаєм. Після прийняття ліків потрібно лягти на правий бік, полежати кілька хвилин. Процес очищення кишечнику може тривати до половини дня, тому виходити з будинку не варто.
- А як поводитися при констипації вагітним? Що їм робити?
- За статистикою страждають від закрепу 11-38 відсотків вагітних. І навіть після пологів проблеми зі стільцем можуть зберігатися якийсь час. Яка б причина закрепу у вас не була, вагітній жінці необхідно дотримувати дієти.
Їсти треба: мюслі, пшоняну, перлову каші, гречку як гарнір, вівсянку, овочі, фрукти, чорний хліб і кисломолочні продукти. При закрепі пийте 1 літр кефіру. Можна замінити все це - склянкою кефіру натще з ложкою замоченої гречки.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 3752 |
|
© Газета Домовик 2012-2023