П'яткова шпора: що робити?
При виникненні болі в п’ятці, ми часто спочатку не звертаємо на неї уваги, списуємо на утому або підвищення фізичних навантажень. Однак такі болі можуть бути ознакою п'яткової шпори, яка, у свою чергу може бути симптомом інших небезпечних захворювань. Так що ж таке п'яткова шпора? Звідки береться і що робити? На ці питання відповів фахівець - лікар-ортопед, доцент, кандидат медичних наук Андрій Ярополкович ЯЦКЕВИЧ.
- При виникненні болі в п’ятці, ми часто спочатку не звертаємо на неї уваги, списуємо на утому або підвищення фізичних навантажень. Однак такі болі можуть бути ознакою п'яткової шпори, яка, у свою чергу може бути симптомом інших небезпечних захворювань: запальні захворювання сполучних тканин, артрити, цукровий діабет, хвороба Бехтерева, гіперостоз, ожиріння, атеросклероз, інфекції (хламідіоз або гонорея).
- Наскільки є небезпечним самолікування при п'ятковій шпорі?
- У випадку з п'ятковою шпорою самолікування, лікування народними способами буде не просто даремним, але навіть шкідливим. Тільки малоосвічена людина повірить, що лікування лопушинами або, того гірше, пропалювання п'яти оцтом, або навіть удар по п'яті важким предметом зможуть роздробити шпору. Поки ви будете робити ванночки із травами або компреси із содою, п'яткова шпора буде лише розростатися й усе сильніше травмувати підошовну фасцію, біль буде тільки рости, запалення розвиватися. Сьогодні рівень розвитку медицини дозволяє швидко й за не дуже великі гроші вилікувати шпору на п’ятці, уникаючи травм і жахливих наслідків самостійного лікування.
- До якого ж лікаря слід звертатися?
- Тому що основна причина виникнення п'яткової шпори – плантарний фасциїт, тобто запалення, то звернутися потрібно до ревматолога, саме він займається запальними захворюваннями суглобів, кісток, сполучних рідин або до ортопеда.
Вибір клініки – окремий пункт «плану». Сьогодні з'явилося безліч приватних лікувальних закладів, де п'яткову шпору обіцяють вилікувати за 1-2 сеанси фізіотерапії або ж, навпаки, відразу настоюють на хірургічному втручанні. Такі клініки повинні відразу викреслюватися зі списку: на лікування піде мінімум місяць, причому в більшості випадків пацієнтам з п'ятковою шпорою допомагає консервативне лікування – без операції.
- Як проводиться діагностика п'яткової шпори?
- Консультація фахівця допоможе діагностувати у вас п'яткову шпору – звичайно лікарю достатньо усного опису симптомів і контактного огляду. Однак іноді для виключення інших захворювань і чіткої локалізації запалення необхідно зробити УЗД п'яти або рентген. Зверніть увагу, обстеження й консультація лікаря обов'язкові для фізіотерапевтичного лікування! Без них не можна починати такі види терапія, як ударно-хвильова або електрофорез: необхідно переконатися у відсутності протипоказань.
Якщо в ході обстеження з'ясовується, що п'яткова шпора – симптом якоїсь іншої хвороби, то вам необхідно звернутися до іншого лікаря з конкретної спеціалізації: до ендокринолога, дієтолога, ортопеда, мануального терапевта.
Можливо, що перед призначенням лікування вам буде потрібно проконсультуватися у невролога, імунолога, кардіолога, гінеколога (тому що деякі методики лікування мають ряд протипоказань і побічних ефектів).
- Яке ж лікування сьогодні можуть запропонувати фахівці?
- Лікування вам має призначити лікар, залежно від природи вашого захворювання й особливостей організму. Будь-який лікар, швидше за все, порадить вам такі домашні методи, як масаж, ванночки і прогрівання. Їх дійсно варто регулярно робити вдома, вони будуть давати свій ефект у комплексному лікуванні.
Крім того, лікар обов'язково дасть вам рекомендації з дотримання спеціальної дієти для виведення солей з організму та відновлення кислотно-лужного балансу (пити більше рідини, особливо води, їсти більше овочів і фруктів, виключити солоне, смажене, копчене, солодке).
Залежно від занедбаності запалення лікар може прописати вам нічний ортез (брейс) – фіксатор, який тримає ногу вночі в положенні 90 градусів – як при ходьбі. За рахунок цього підошовна фасція не скорочується, заростає правильно, і ви не травмуєте її повторно, щоразу встаючи з постілі.
Методи апаратної терапії пропонуються, звичайно, на вибір (або ж ті, які може провести клініка): ударно-хвильова терапія, коли за допомогою сильних звукових хвиль, які людині не чутні, проводиться вплив на рубцеву тканину, запалені клітини та відкладені солі, поліпшується кровообіг і обмін речовин.
Також застосовуються - лазерна терапія, магнітотерапія й Увч-терапія, рентгенотерапія. Їхня дія заснована на тепловому, магнітному або світловому випромінюванні, у результаті яких поліпшується кровообіг і виводяться солі.
Електрофорез використовується для введення протизапальних і знеболюючих засобів за допомогою сили струму через п'яту. Ефективно купірується біль, формується лікарське «депо». Однак електрофорез не може бути єдиним методом лікування, тому що не усуває причину п'яткової шпори.
Кінезіотейпірування, тобто підтримка певних груп м'язів спеціальною клейкою стрічкою, теж має широке застосування.
- Як бути, якщо лікування не допомагає?
- У випадку якщо методики комплексної терапії не виявили потрібної дії і пацієнта усе ще мучить нестерпний біль, то лікар може призначити глюкокортикостероїдні блокади. Такі уколи в п'яту самі по собі дуже хворобливі, однак ефективно блокують біль. І нарешті, найунікальніший варіант – коли комплексна терапія, при виконанні всіх рекомендацій лікаря, не дає ефекту. У цьому випадку лікар може призначити хірургічне видалення шпори. Однак якщо причина її виникнення не усунута, то шпора може вирости знову.
І ще, навіть якщо шпора більше не болить, необхідно продовжувати носити ортопедичне взуття й устілки, дотримувати рекомендованої дієти, обмежувати фізичні навантаження. Плоскостопість і порушення обміну речовин - основні причини виникнення п'яткової шпори. Щоб вона не виросла знову, потрібно стежити за загальним станом свого здоров'я.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 4325 |
|
© Газета Домовик 2012-2023