Булімія: розлад харчової поведінки
Дієтологи відзначають, що сьогодні булімія — навіть більш розповсюджене явище, чим анорексія (відмова від їжі) і компульсивне переїдання (споживання надмірної кількості їжі), які часто є провісниками булімії. Незважаючи на це, ми знаємо про захворювання недостатньо. Заповнити прогалини, які можуть мати життєво важливе значення, якщо мова йде про когось із ваших близьких, нам допоможе фахівець – доцент, кандидат медичних наук Людмила Володимирівна Рахман.
- Отже, що ж таке булімія?
- По суті, булімія — це нав'язливе бажання з'їсти якнайбільше, позбутися тільки-но з'їденого або одержати ідеальну фігуру. Нерідко «буліміки» мають тенденцію до таємної алкогольної залежності, із приводу якої згодом зазнають величезне почуття провини. Крім того, при захворюванні булімією людина не відчуває межі, так що раптово вона може відмовитися від їжі зовсім, а потім так само раптово повернутися до звичного раціону, але почати ходити в тренажерний зал сім разів на тиждень. Взагалі, нав'язливість у прагненнях - одна з найбільш очевидних ознак булімії, що допомагає в її виявленні.
- Чи можна говорити про булімію як про психічний розлад?
- Булімія — не простий розлад харчової поведінки, але також серйозний психічний розлад. За даними Національної асоціації нервової анорексії та пов'язаних з нею порушень (ANAD) США, розлади харчової поведінки приводять до найбільш фатальних психічних станів. Цей факт пояснюється довгостроковими проблемами зі здоров'ям і постійними стресами, пов'язаними із суїцидальними думками. Крім того, булімія змушує людей почувати сором через свою нездатність контролювати компульсивну поведінку, що може привести до серйозної депресії.
- Що ж є причиною розвитку булімії?
- Причини булімії дотепер залишаються предметом для дискусій у професійному співтоваристві. Проте, багато експертів вважають, що є пряма кореляція між глянсовими стандартами краси і розладами харчової поведінки. За словами дослідників, саме бажання стати схожими на моделей з обкладинок модних журналів приводить дівчат до нездорових відносин з їжею.
На цьому тлі особливо цікавим видасться скандал з обкладинкою американського Vogue (березень 2017 року). Випуск, названий Model Behavior: The Great Beauty Shakeup і присвячений найпопулярнішим сучасним моделям, викликав шквал критики в Інтернеті. Привід — подвійні стандарти. Редактор журналу Ганна Вінтур хоч і помістила plus-size модель Ешлі Грем на обкладинку, поряд з Кендалл Дженнер, Джиджи Хадід та іншими дівчатами «традиційних» модельних параметрів, зробила вона це таким чином, що визначити, де на знімку модель розміру «плюс», рішуче неможливо.
Тиск із боку суспільства та психічні розлади - лише дві з можливих причин булімії. Деякі вчені вважають, що розлад може бути обумовлений генетично. Так, ви можете бути більш схильні до розвитку булімії, якщо один з ваших батьків страждав цим розладом харчової поведінки. Проте, дотепер точно не з'ясовано, чи пов'язане це з генами або з нездоровою атмосферою в родині.
- Чи хворіють булімією представники сильної статі?
- У той час як жінки частіше схильні до розладів харчової поведінки, такий тип розладів не є специфічним тільки для них. Експерти відзначають, що до 15 відсотків людей, що одержують професійне лікування від булімії, — пацієнти чоловічої статі. При цьому в чоловіків рідше проявляються симптоми, помітні оточуючим, і вони більш агресивно реагують на психологічну допомогу. Саме тому лікування в цьому випадку може бути ускладнене.
- Як виглядають «буліміки»: мають надлишкову вагу, як правило, або напроти виснажені надміру?
- Якщо ви думаєте, що людина, хвора булімією, має бути худою, то ви не праві. Це анорексія викликає дефіцит калорій, що приводить до швидкої й очевидної втрати ваги. У той же час люди, які страждають булімією, хоч і можуть зазнавати епізоди анорексії, але, як правило, у цілому споживають більше калорій за рахунок переїдання. Цим пояснюється той факт, чому переважна більшість «буліміків» зберігають нормальну вагу, не викликаючи ніяких підозр.
- Наскільки серйозну шкоду здоров'ю людини наносить булімія?
- Цей розлад харчової поведінки викликає більше наслідків, чим просто нездорове схуднення. Усі системи в нашому організмі залежать від харчування і, що немаловажно, від здорового харчування, щоб функціонувати належним чином. Коли ви порушуєте нормальний метаболізм, ви наносите своєму тілу серйозний збиток. Так, булімія може провокувати: анемію (недокрів'я); низький кров'яний тиск; нерегулярний серцевий ритм; надмірну сухість шкіри; розрив стравоходу (у випадку надмірної блювоти); захворювання шлунково-кишкового тракту; нерегулярний менструальний цикл; ниркову недостатність.
А ще жінки з булімією часто зустрічаються з нерегулярністю циклу, однак це не найстрашніше. Булімія може мати серйозні наслідки для репродуктивної функції, навіть якщо цикл повернеться в норму. Але небезпека є ще більше, якщо мова йде про епізоди булімії в період вагітності, тому що наслідки можуть містити в собі ризик цукрового діабету, уроджені дефекти плода, а також загрозу викидня і мертвонародження.
- Як же впоратися із хворобою?
- За даними досліджень, антидепресанти мають найбільш потужний потенціал у смислі лікування булімії. Оптимальний варіант завжди підбирає психотерапевт, який визначає як дозування, так і регулярність застосування обраного засобу. Важливо, що дані останніх років дозволяють говорити про збільшення ефективності лікування булімії приблизно у два рази при комбінації антидепресантів з когнітивно- поведінковою терапією (КПТ).
Гарна новина в тому, що булімія піддається лікуванню. Однак її симптоми вертаються, і часом без попередження. Згідно зі статистикою ANAD, тільки 1 з 10 хворих булімією звертається за медичною допомогою, визнаючи у себе розлад харчової поведінки, і лише половині з них вдається впоратися з булімією повністю. Підтримувати нормальний психологічний стан вірніше за все помірною фізичною активністю і стримуванням стресових факторів (наприклад, за допомогою хобі або медитації). Але, мабуть, головну роль тут відіграє підтримка рідних і близьких.
Коментарі: 1 шт. | Переглядів: 3578 |
|
© Газета Домовик 2012-2023