Дачні травми. Як на городі не нашкодити хребту
Любите дачу, але не хочете хворіти? Тоді постарайтеся заздалегідь урахувати всі фактори ризику й звести їх до мінімуму.
ОСЛАБЛЕНІ М'ЯЗИ
• Що звичайно відбувається?
Роботи завжди в дачний сезон багато: спочатку грядки не скопані, будинок не прибраний, потім полив, розпушування, боротьба з бур'янами та шкідниками тощо. Хочеться швидше навести порядок, і ви завзято беретеся до роботи й працюєте з ранку до вечора. Результат – біль у спині, що ниє, а часом і гострий.
У більшості городян узимку помітно знижується фізичне навантаження.
Через це слабшають м'язи спини. Але ж саме вони підтримують хребет, «забирають» частину навантаження, яке припадає на міжхребцеві диски. Залишившись без підтримки, останні під час роботи зазнають надмірний тиск. А це може привести до затиску нервових корінців, що відходять від хребта.
• Як уникнути проблем?
Готовити м'язи до дачного сезону потрібно за кілька місяців (а в ідеалі – завжди тримати їх у тонусі). Людям, у яких здоровий хребет, у цьому допомагають силові вправи. Якщо вже почав розвиватися остеохондроз – зношування міжхребцевих дисків, потрібна щадна гімнастика, і бажано, щоб її підбирав лікар.
Момент для тренувань упущений? Тоді варто придбати спеціальний пояс або корсет, який створить зовнішню підтримку для хребта.
У будь-якому разі входити в роботу потрібно поступово. Навіть добре треновані м'язи потрібно розігріти. Підніміть руки й потягніться нагору, зробіть кілька плавних нахилів, кругових рухів плечима, стегнами, зведіть лопатки…
Повторюйте цю нескладну зарядку через кожну годину-півтори роботи. Також корисно під час перерв 10-15 хвилин полежати на спині. При цьому помітно зменшується навантаження на диски, створюються умови для їхнього природнього відновлення. Зміцнюємо спину: вправи для здоров'я хребта
ПОЗА ГОРОДНИКА
• Що звичайно відбувається?
Посадити квіти, прорідити розсаду, висмикнути бур'яни, що з'явилися, … Усе це вимагає роботи руками, і ви, не замислюючись, нахиляєтеся до землі.
Поза городника – спина зігнута, голова опущена вниз – дуже нефізіологічна. Хребет має природній прогин уперед у поперековому відділі. При подібній роботі він вигинається, навпаки, назад, і міжхребцеві диски в області попереку зазнають колосальне навантаження. Це може спровокувати розвиток остеохондрозу або його загострення. Особливо, враховуючи, що стоїмо так по кілька годин без перерви.
• Як уникнути проблем?
Обзаведіться наколінниками й обробляйте грядки рачки. У цьому випадку природній прогин у попереку зберігається і навантаження на хребет розподіляється більш раціонально. Вставати із цього положення потрібно плавно, спираючись на одне коліно. Якщо робота вимагає, щоб ви то опускалися до землі, то вставали, краще не нахиляйтеся, а присідайте навпочіпки.
Подбайте й про садовий реманент. Ручка лопати, грабель має бути довгою, щоб не доводилося сильно округляти поперек.
ВЗЯЛИ Й ПІДНЯЛИ
• Що звичайно відбувається?
На дачі завжди є що перенести з місця на місце, і часом вантаж виявляється досить важким. Його неправильний підйом – розповсюджена причина гострого болю в спині. Виникаючий при цьому тиск на хребет великий, а часом і надмірно, на тлі цього прискорюється зношування міжхребцевих дисків. Різкий підйом важкостей може також приводити до затиску нервових корінців, спазму м'язів спини, а в складних випадках – навіть до зсуву диска.
• Як уникнути проблем?
Зведіть підйом важкостей до мінімуму. Якщо це неможливо, дотримуйте техніки безпеки.
Вантаж один? Устаньте перед ним, присядьте з рівною спиною, візьміть обома руками, наблизьте до грудей і вставайте. Більша частина навантаження доведеться не на спину, а на м'язи ніг.
Якщо можна розділити вантаж на дві рівні частини, потрібно встати між ними, присісти із прямою спиною, взяти в руки й потім вставати.
Не сполучайте підйом важкостей з поворотом тулуба. Тим більше – не стрибайте з вантажем у руках із драбини: удар ніг об землю різко збільшує тиск на хребет.
ВАЖЛИВО
Якщо біль у спині наздогнав вас на дачі, важливо розвантажити хребет і м'язи. Для цього слід трохи полежати, поки не полегшає, можна намазати хворе місце зігрівальною маззю, а при сильному болі прийняти знеболюючий препарат.
Однак, навіть якщо стан прийшов у норму, перш ніж повернутися в місто, потрібно обов'язково звернутися до лікаря. Біль, що виник на тлі проблем із хребтом – остеохондрозу або артрозу хребетних суглобів, – затихає лише на час, а потім може повернутися знову. Тому потрібно не тільки усувати симптоми, але й впливати на основну причину захворювання – зношування міжхребцевих дисків і суглобів хребта.
Для цього звичайно призначаються хондропротектори – препарати на основі хондроїтину сульфату та глюкозаміну, які сповільнюють руйнування хрящової тканини, роблять її більш міцною й зволоженою. Після обстеження доктор підкаже, у якому дозуванні і як довго потрібно їх приймати.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 4671 |
|
© Газета Домовик 2012-2023