Поради травматологів
Поради травматологів
В ОЖЕЛЕДЬ ВАЖЛИВО НЕ ТІЛЬКИ ПРАВИЛЬНО ВЗУВАТИСЯ Й ОДЯГАТИСЯ, АЛЕ Й ВИБИРАТИ МІСЦЯ ДЛЯ ПІШОГО МАРШРУТА
Взуття краще вибирати з рифленою підошвою і каблуком не вище 3-4 см. Щоб підошва менше сковзала, можна наклеїти на неї шматки медичного пластиру або наждаковий папір. Є в продажі також спеціальні протислизькі насадки для взуття - льодоходи. Але далеко не кожний зважиться вийти з будинку в такому "екіпіруванні".
Одяг вибирайте вільний, котрий не сковує рухів. Руки при ходьбі краще не тримати в кишенях, а сумку повісити через плече, щоб не нести в руках. Якщо неможливо триматися подалі від бордюрів і крижаних ділянок дороги, то намагайтеся пересуватися дрібними кроками, як би сковзаючи. Коліна для стійкості краще злегка призігнути. Тримайтеся подалі від проїзної частини, щоб у випадку падіння не скотитися під колеса автомобіля.
Окрема увага - обмерзлим сходинкам магазинів і слизькому покриттю на них. Далеко не кожний власник магазина думає про безпеку покупців. Тому при підйомі або спуску сходами тримайтеся за поручні, щоб не впасти, ставайте на кожну сходинку обома ногами, а не ставлячи кожну ногу на окрему сходинку.
ЯК ПРАВИЛЬНО ПАДАТИ, ЩОБ УНИКНУТИ ТРАВМИ
Якими акуратними ви б не були, уникнути падінь іноді не виходить. Тому важливо знати, чого не варто робити при падінні. Найбільша помилка - це падати вперед, виставивши руки. Переломи рук, відповідно до статистики, складають 70% зимових травм. Тому запам'ятайте кілька правил правильного падіння:
- якщо почуваєте, що падаєте, постарайтеся присісти. Це зменшить висоту падіння. Можна повчитися присідати вдома, присідання також корисні для м'язів стегон і сідниць;
- при падінні постарайтеся напружити м'язи. Саме вони приймають на себе весь удар, але якщо м'язи розслаблені - тоді вся сила удару обрушується на кості. Забити м'язи або м'які тканини малоприємно, але все-таки не так серйозно, як перелом, особливо відкритий або зі зсувом кістки;
- падати на спину й сідниці з усього розмаху так само небезпечно, як і на витягнуті руки. Одна із серйозних зимових травм - це перелом шейки стегна при падінні на сідниці. Особливо важко відновлюються після перелому шийки стегна люди похилого віку. Тому при падінні важливо згрупуватися і спробувати впасти на бік, прийнявши позу ембріона;
- якщо ви почуваєте, що падаєте на спину, постарайтеся втягнути голову поглибше в плечі, притиснути підборіддя до грудей, а лікті - ближче до тулуба. Можете закрити голову руками, а ноги спробувати призігнути у колінах.
ПЕРША ДОПОМОГА ПРИ ТРАВМАХ
Якщо хтось упав і травмувався, то в першу чергу важливо зрозуміти, серйозна травма чи ні. Забите місце легко розпізнає кожний за утворенням припухлості, болю і синця (гематоми). При розтяганні або вивиху, крім болю й гематоми, може бути обмежений рух. Не намагайтеся самостійно вправити вивихнутий суглоб або масажувати місце розтягання. При підозрі на розтягання не можна спиратися на ушкоджену кінцівку, накладати мазі або зігрівальні компреси. Потрібно викликати "швидку" і звільнити ушкоджене місце, знявши взуття при необхідності.
При переломі або підозрі на перелом також терміново викликайте невідкладну медичну допомогу. Необхідно накласти шину вище й нижче перелому для фіксації ушкодженого місця. Якщо на вулиці дуже холодно, то потерпілого потрібно відвести в тепле місце, інакше він отримає переохолодження або обмороження чекаючи "швидкої". При серйозних травмах потерпілого можна транспортувати на листі картону або фанери. Пам'ятайте, що при травмах хребта людину не можна саджати, трясти тощо, а потрібно покласти на рівну поверхню.
КІЛЬКА КОРИСНИХ ПОРАД
Від падінь на слизькій дорозі не застрахований ніхто, але, за порадами фахівців, кожному під силу вберегти себе від важких травм. Для цього потрібно слідувати ряду правил, відзначає лікар-травматолог Валентин Бурий.
В ожеледь важливо ходити не поспішаючи, твердо ступаючи відразу на всю підошву і трохи зігнувши ноги в колінах. Така хода знижує ризики падіння й одержання травм.
Якщо ж ви почуваєте, що падіння не уникнути, то, принаймні, у ваших силах зробити "пірует" менш небезпечним.
Рятувальники, у свою чергу, радять: якщо почуваєте, що падаєте, відразу присядьте, щоб зменшити висоту, а доторкнувшись до землі, перекотіться на бік, щоб зменшити навантаження.
Ідучи по вулиці, не надягайте навушники, не розмовляйте по телефону - важливо зберігати максимальну концентрацію, щоб уловити той момент, у який можете впасти. Як тільки розумієте, що втрачаєте рівновагу, постарайтеся максимально знизити ступінь потенційної травми. Відразу підігніть у колінах ноги, підборіддя притисніть до грудей.
Намагайтеся впасти на бік, щоб знизити біль від удару і перекотіться на спину.
Намагайтеся уникати падінь на лікті або прямі руки - звичайно, це не завжди можливо, але й медики, і фахівці рятувальних служб запевняють, що в більшості випадків нам під силу запобігти серйозним травмам. Ще небезпечніше падати на спину, але якщо інакше не виходить - постарайтеся максимально притиснути підборіддя до грудей, а плечі й лікті направте вперед.
Травматологи говорять, що один з найскладніших, і, на жаль, частих переломів в ожеледь - променезап'ястковий. А все тому, що найчастіше за інерцією ми падаємо на долоню з витягнутою рукою. Гоїться така травма довго, а після неї нерідко рука перестає нормально згинатися. Тому, падаючи, потрібно постаратися удержатися від того, щоб витягнути долоню, а якщо падаєте на спину, - ховайте лікті (такий перелом є не менш небезпечним і складним). Намагайтеся впасти на бік або на передпліччя, максимально згрупувавшись і напружуючи м'язи.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 5610 |
|
© Газета Домовик 2012-2023