Загострення психічних захворювань восени
Восени, як відзначають лікарі, страждає, у першу чергу, здоров'я емоційно сприйнятливих людей. Зміни погоди, перехід від сонячних і теплих до дощових і холодних днів, впливають на психіку. Хто більше підданий сезонним загостренням і що можна зробити для зм'якшення ситуації? Нам розповів фахівець - професор, доктор медичних наук Володимир Іванович КОРОСТІЙ.
- Психічними розладами страждає багато хто і це не залежить від статі людини. Найчастіше, страждають емоційні люди. Вважається, що головною причиною росту кількості психічних захворювань є постійні стреси. Навколишній світ приносить важкі випробування, які не кожна людина здатна витримати. Багато людей живуть у страху перед майбутнім, на їхню психіку впливає важке економічне становище, нестабільна політична обстановка.
Буває, що людина перенесла якусь травму під час пологів або в ранньому дитинстві, перехворіла інфекційним захворюванням. Після цього восени при різкій зміні погоди у неї буде проявлятися емоційна неврівноваженість. Крім того, на психіці позначаються перенесені колись у минулому операції під загальним наркозом.
У принципі, будь-які порушення кровопостачання мозку можуть згодом проявлятися емоційною нестійкістю й викликати сезонні загострення.
- У чому причина реакції організму на зміну сезонів?
- На думку фахівців, емоційний спад пацієнтів наступає через зміни довжини дня й стану природи.
Чутливість нервової системи підвищується, тому що на неї впливають певні фактори. На організм негативно діє зменшення світлового дня і зниження активності сонця, магнітні поля й радіаційні випромінювання. У результаті менш активними стають гормональні процеси.
Люди живуть певними циклами - добовими, сезонними, річними. Навіть не важливо, є в них проблеми із психічним здоров'ям чи ні, вони однаково реагують на зміну сезону.
Улітку організм перебуває на піку активності. Восени він починає протестувати проти зів'янення природи. Коротшає світловий день, часто буває похмура погода, організму не вистачає сонячного світла. Починає проявлятися дратівливість, емоційна нестійкість. Це сезонна реакція.
- Яку роль грає в таких загостреннях сама особистість хворого?
- Багато чого залежить від психологічних особливостей особистості. Буває, що в людини низька самооцінка, тоді вона може бути піддана депресивним реакціям, які до осені збільшуються. Життя може здатися безцільним і нецікавим. Восени навіть здорові люди можуть стати більш дратівливими. У них посилюються страхи, загострюється тривожність, може розвинутися апатія.
- Які саме психічні захворювання загострюються з настанням холодів?
- Восени загострюються всі хронічні психічні захворювання. Сезонні загострення характерні, наприклад, для таких захворювань, як маніакально-депресивний психоз і шизофренія. Емоційні переживання хворих людей можуть привести до небезпечних наслідків.
У період загострення стан пацієнтів фахівці порівнюють із хмарами в небі, форма яких змінюється дуже швидко. Перебіг захворювання і прогноз поведінки навіть важко спрогнозувати. Багато психічних захворювань протікають із явною або прихованою агресією. Причому агресивність може бути спрямована не тільки на оточуючих людей, але й на самого себе.
Щоб полегшити напади загострень, психіатри проводять профілактичне лікування. Восени також особливо уважно потрібно бути з людьми, у яких є, так звані, прикордонні розлади. Це неврози й психопатії, а також захворювання, в основі яких - поразка головного мозку.
- Якою може бути профілактика загострень?
- Не треба забувати, що ефективну допомогу пацієнту може надати тільки фахівець - психіатр. Не можна вирішити проблему, залишаючись наодинці із собою. У першу чергу, необхідно поставити точний діагноз, тому що помилка може погіршити ситуацію.
Самим хворим необхідно контролювати рівень нервових і психічних навантажень, намагатися уникати стресових ситуацій, міжособистісних і сімейних конфліктів. З метою профілактики рекомендується періодично відвідувати психотерапевта або психолога, особливо якщо виникають підозри на порушення функцій психіки.
Медико-генетичне консультування на етапі планування вагітності дозволяє знизити ризик народження дитини з психічними відхиленнями. Для профілактики загострення і погіршення перебігу психічного розладу застосовують тривалу підтримуючу терапію.
Якщо лікар постійно спостерігає за пацієнтом, добре знайомий з його побутовою обстановкою, то він здатний вчасно втрутитися й попередити рецидив хвороби. У рамках профілактики важких наслідків психічних розладів дуже ефективними є методи психотерапії, спрямовані на соціальну адаптацію й зниження агресії пацієнта.
Гарний ефект дають водні процедури, масаж, аромотерапія. Рекомендується правильний режим дня. У період загострення варто уникати стимулюючих напоїв: кави і міцного чорного чаю. Варто також виключити алкоголь.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 4699 |
|
© Газета Домовик 2012-2023