Сезонні загострення хронічних недуг
З настанням холодів черги в поліклініках помітно зростають. Крім тих, хто тільки-но поповнив армію хворих, там багато, звичайно, хронічно страждаючих від різних недуг. Що можна зробити, щоб послабити удари звичних хвороб? Про це ми розпитали фахівця - доцента, кандидата медичних наук Анатолія Ананійовича Невзгоду.
- У міжсезоння цистит і пієлонефрит - одні з найчастіших урологічних захворювань. Що може їх спровокувати?
- Обидва захворювання - інфекційно-запальні, тільки при циститі страждає слизова сечового міхура, а при пієлонефриті хвороботворні мікроорганізми атакують ниркові балії, що збирають відфільтровану нирками сечу і спрямовують її в сечовий міхур.
Часто все починається з циститу, котрий тягне за собою пієлонефрит. Ниркові хвороби не терплять самолікування й при відсутності правильної терапії швидко переходять у хронічну форму, досаждаючи страждаючій ними людині по два-три рази на рік.
Причиною циститу можуть стати банальне переохолодження, недотримання правил особистої гігієни, клімакс, перенесені захворювання - урологічні, гінекологічні й венеричні, запальні.
- Як же вберегти нирки?
- Пієлонефрит називають "застудою нижче поясу", тому що найчастіше він починається з різкого переохолодження. Якщо в цей момент організм був ослаблений вірусною застудою, стресом, недоліком вітамінів, то запалення неминуче.
Головна ознака інфекційного запалення ниркової балії - тягнучий біль у попереку та підвищення температури до 37,3-37,5 градуси. Підступництво хвороби в тім, що довгий час вона може ніяк не проявлятися, крім як слабкими поперековими болями, на які багато хто й уваги не звертає. За даними медиків, до 40% хворих пієлонефритом не здогадуються про свою проблему. Доти поки в один "прекрасний" день їх не звалять нестерпний біль у попереку або боці й лихоманка з ознобом, із приводу чого доводиться викликати "швидку".
Пієлонефрит, що протікає безсимптомно, поступово переходить у хронічну форму, яку можуть підтримувати й запалення в сусідніх органах (яєчниках, матці, прямій кишці), харчова алергія, навіть запалення мигдалин. Тому урологи часто рекомендують пацієнтам з хворими нирками обстеження в інших фахівців - гінеколога, проктолога, алерголога-імунолога.
- Як боротися із загостреннями циститу й пієлонефриту?
- Лікуються цистит і пієлонефрит антибактеріальними препаратами - антибіотиками й строго під спостереженням лікаря-нефролога. Тільки фахівець може грамотно підібрати потрібний препарат і схему лікування.
При необхідності вам проведуть додаткові дослідження: цистоскопію, що виявляє ступінь поразки сечового міхура; УЗД нирок, аналіз сечі по Нечипоренко, по Зимницькому.
Антибіотики призначаються в комплексі із протизапальними препаратами, фізіотерапевтичними процедурами (електрофорезом), масажем і дієтотерапією. При циститі роблять промивання сечового міхура - 5-10 процедур, залежно від важкості захворювання.
В останні роки для комплексного лікування гострих і хронічних інфекцій сечових шляхів застосовуються комбіновані фітопрепарати, до складу яких входять ефірні олії й екстракти лікарських рослин. Лікування захворювань нирок за допомогою трав має багатовікову історію, і сьогодні воно знову затребуване.
- Що ще крім антибіотикотерапії можна порекомендувати людям з хворими нирками?
- Для людей з хворими нирками дуже важливо дотримуватись постільного режиму (у горизонтальному положенні, теплі та спокої нирки краще забезпечуються кров'ю) і сувору дієту. На час лікування, та й потім, з раціону варто виключити все гостре, солоне, смажене та копчене, пряності, соління, соуси й приправи - усе, що подразнює стінки ниркових балій. Від солодкого, жирного, шоколаду теж доведеться відвикати. Більше налягайте на овочі та кисломолочні продукти, киселі, компоти із сухофруктів, ягідні морси і зелений чай з молоком.
Пролікувавшись, доведеться постійно спостерігатися у нефролога. Раз на рік рекомендується повторювати лікувально-профілактичні заходи, і в цьому смислі гарними є регулярні поїздки на бальнеологічні курорти з тривалими питними курсами (не менше трьох тижнів).
- Якщо ви забули про артроз і артрит, то в міжсезоння вони обов'язково нагадають про себе. Як бути хронікам?
- Причиною загострення часто служить усе те ж переохолодження. При артриті воно послабляє імунну систему, і на цьому фоні активізується запалення в суглобах. При артрозі через холод погіршується кровопостачання суглобного хряща, а це прискорює його руйнування. Тому пацієнтам, які спостерігаються у ревматолога, потрібно обов'язково тепло одягатися.
Є й ще одна розповсюджена причина осіннього болю в суглобах, це... "вдало" проведене літо. У нашій країні багато хто навесні їде на дачу й кілька місяців працює в поті чола. Через це сильно зростає навантаження на суглоби, і в багатьох вони, не витримавши, починають боліти вже влітку. В інших людей загострення виникає, коли восени вони повертаються до колишнього малорухомого способу життя.
Повернути час назад неможливо. Тому все, що залишається - виконувати спеціальну гімнастику, яка допоможе суглобам адаптуватися до нових умов. Можна пройти профілактичний курс фізіотерапії, але тільки після консультації з лікарем - вона має багато протипоказань. Включіть у раціон більше риби, що містить жирні кислоти омега 3, і продукти, багаті сіркою (це курятина, яйця, бобові, капуста, редька). Вони необхідні для природного відновлення хрящової тканини суглобів.
Якщо біль уже з'явився, звертайтеся до лікаря - він точно визначить його причину (адже лікування артрозу не таке, як лікування артриту або, наприклад, подагри) і скаже, що робити.
- Холодно стало і знову бронхіт загострився...
- Це - звичайна справа. Адже в холодну й дощову погоду активізуються застудні віруси. Саме вони, а зовсім не бактерії, як вважає багато хто, є головними збудниками бронхіту (бактеріальна інфекція приєднується лише на четвертий день). Тому профілактика цього захворювання дуже схожа на попередження ГРВІ.
- Як же пом'якшити удари бронхіту?
- Важливо підсилити імунітет - зараз самий час приймати полівітамінні комплекси. Бажано уникати скупчення людей. Якщо це неможливо, надягайте медичну маску. Тільки пам'ятайте: вона ефективна протягом лише двох годин, після цього її треба міняти.
Частіше мийте руки, адже віруси можуть подовгу жити на різних предметах. Корисно також промивати ніс і полоскати горло солоною водою. Це не тільки допоможе видалити мікроорганізми, що потрапили туди, але й забезпечить зволоження слизових оболонок. При включеному опаленні вони стають сухими й гірше пручаються інфекції. До речі, сухе повітря подразнює бронхи, тому вдома бажано мати спеціальний зволожувач.
Усі ці правила актуальні для здорових людей. Тим, у кого бронхіт перейшов у хроніку, дотримувати їх потрібно особливо ретельно. А на додаток до цього - зробити щеплення від грипу. Він часто стає поштовхом для важких загострень, тому краще перестрахуватися.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 3250 |
|
© Газета Домовик 2012-2023