Щоб міцним був кістяк, працювати будь готовий! 20 жовтня - Всесвітній день профілактики остеопорозу

20 жовтня 2016

За рішенням Всесвітньої організації охорони здоров'я з 1997 року 20 жовтня оголошено Всесвітнім днем боротьби з остеопорозом. В 1998 році була заснована громадська незалежна організація Міжнародна асоціація з остеопорозу (International Osteoporosis Foundation (IOF)), яка поєднує медиків, учених, фармацевтів та інших фахівців, які займаються проблемами остеопорозу, а також пацієнтів, які прагнуть позбутися цього небезпечного захворювання.

Дослівно в перекладі з грецької "остеопороз" позначає "тендітна кістка". Це системне захворювання, при якому змінюються щільність і якості кісткової тканини, що приводить до збільшення ризику переломів навіть при незначних травмах або без таких (падіння з висоти власного росту, нахил, поворот тулуба).

За поширеністю у світі серед неінфекційних захворювань остеопороз посідає четверте місце після хвороб серцево-судинної системи, онкологічної патології та цукрового діабету.

Як правило, жінок це захворювання вражає після 50 років, а чоловіків після 70. Але сьогодні чіткої прив'язки хвороби до віку не спостерігається - "остеопороз молодіє". Передумови до цього можуть бути найрізніші: супутні захворювання і спадкоємний фактор, а також фактори способу життя (низьке споживання кальцію з їжею, паління, зловживання алкоголем, низька фізична активність), які можуть бути усунуті.

Остеопороз - захворювання, що протягом тривалого часу клінічно ніяк не проявляється. Лише при дослідженні можна визначити зниження щільності кісткової тканини - остеопенію. При прогресуванні остеопенії та відсутності відповідного лікування, цей стан може поступово перейти в остеопороз.

Як же діагностувати загрозу здоров'ю? Одним зі способів діагностики остеопорозу є денситометрія (ультразвукова або рентгенівська), що дозволяє визначити мінеральну щільність кісткової тканини й пророчити ризик розвитку переломів на ранній стадії, коли переломів ще немає. 

Рентгенівська денситометрія найбільш точна методика і променеве навантаження при її застосуванні є незначним. Рентгенівська денситометрія є "золотим" стандартом діагностики остеопорозу.

Щоб не довелося лікуватися всерйоз, необхідна профілактика остеопорозу, що має починатися з дитячого і підліткового віку, коли необхідні найбільш сприятливі умови для активного росту й розвитку кістяка.

Відомо, що одним з основних мінералів, що чинить істотний вплив на формування й підтримку кістяка, є кальцій. Основне джерело кальцію -  молочні продукти (особливо, тверді сири й сир) і консервована риба з кісточками (лосось, сардина). Варто пам'ятати, що для поліпшення засвоєння кальцію в шлунково-кишковому тракті дуже важливий вітамін D. Вітамін D надходить в організм разом з такими продуктами харчування як риба, печінка, яйця,  а також утворюється в шкірі під впливом ультрафіолетових променів. Однак в осінньо-зимовий період кількість сонячних днів різко скорочується, тому в цей час вітамін D варто приймати  додатково у вигляді лікарських препаратів.

А ще потрібно виключити шкідливі фактори. Кава є шкідливим напоєм при остеопорозі. Кофеїн, що міститься в каві, підсилює виділення кальцію з сечею у дорослих. А споживання чотирьох і більше чашок кави на день у жінок сприяє втраті кісткової маси в хребті й у всьому тілі. Однак, додавання в каву молока значно зменшує цей ризик.

Поварена сіль - основне джерело натрію, що давно кваліфікується вченими, як потужний каталізатор процесу виведення кальцію з організму. Необхідно обмежувати  споживання солі до 5 г на добу (1 чайна ложка без гірки). Газована вода (Кока-кола, Спрайт, Фанта та інші) веде до підвищеного виведення кальцію і приводить до зменшення кісткової маси особливо у дітей.

Для профілактики остеопорозу варто підтримувати вагу в нормальному для вашого зросту діапазоні. Важливо відзначити, що надмірно худі жінки страждають від остеопорозу набагато частіше, ніж повні. Це обумовлене тим, що жирова клітина здатна синтезувати гормони, які стимулюють розвиток кісткової тканини.

Курці втрачають кісткову масу з віком набагато швидше, ніж некурящі. Відповідно до досліджень у курців мінеральна щільність кісток на 10 відсотків нижче (у порівнянні з некурящими людьми).

Вживання алкоголю приводить до порушення усмоктування кальцію й негативно впливає на кістковий метаболізм. Також важливою є фізична активність. Фізичні навантаження важливі для вповільнення втрат кісткової тканини, поліпшення рівноваги й профілактики падінь, а також для реабілітації після перенесених переломів. Прекрасно допомагає ходьба, що дає навантаження на кості. 

Часто у фахівців запитують: а як лікується остеопороз? Універсальної відповіді немає. Але полегшує стан пацієнта дотримання  ортопедичного режиму. Це сон на твердій постілі (кращими є ортопедичні або тверді пружинні матраци або щит під матрацом) з маленькою або ортопедичною подушкою під головою. Необхідно уникати тривалого лежання, сидіння (особливо згорбившись), стояння в одному положенні. Постава при сидінні має бути випрямленою, за рахунок вертикального розташування спинки стільця або за рахунок опори на лікті при сидінні за столом. Обмеження піднімання важкостей. Якщо ж все-таки доводиться піднімати якийсь предмет, то варто уникати нахилу вперед: необхідно присідати.

Необхідність призначення специфічного лікування визначає лікар. Препарати кальцію й вітамін D є обов'язковими компонентами будь-якої схеми лікування остеопорозу. Крім того, існує кілька класів ефективних препаратів, лікування якими вірогідно збільшує мінеральну щільність кісткової тканини та знижує ризик переломів кісток. Добір терапії для кожного конкретного пацієнта проводиться з урахуванням його клінічних особливостей та індивідуальних протипоказань. Оскільки остеопороз є хронічним прогресуючим захворюванням, лікування його являє собою тривалий процес.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 3633 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Коментар фахівця»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс