Ацетон у сечі дитини
Якщо у дитини, без видимої причини, спостерігається: відсутність апетиту, слабість, млявість, головний біль, сонливість, нудота і блювота, біль у животі (зазвичай діти в таких випадках показують область пупка) або висока температура - це привід для того, щоб виміряти рівень ацетону в сечі. Тому що всі перераховані вище ознаки можуть говорити про наявність у сечі дитини ацетону.
Докладніше про проблему ми поговорили з фахівцем - кандидатом медичних наук, доцентом Ольгою Олександрівною Добрик.
- Ацетон у сечі дитини - це часта проблема, з якою зіштовхується більшість батьків. Причини різні - можуть бути тимчасовими, порушується обмін речовин, так і дуже важкими, які є хронічними - цукровий діабет. Батьки повинні терміново вжити заходів, тому що підвищення рівня ацетону в сечі може загрожувати здоров'ю й життю вашого маляти.
- Як виміряти рівень ацетону в домашніх умовах?
- Для цього, можна придбати в будь-якій аптеці тести для перевірки кількості ацетону в сечі. Такі тести-смужки не продаються поштучно, але для точного результату цей тест бажано проводити кілька разів, хоча б протягом трьох днів, щоранку. Берете одну смужку й опускаєте в ранкову сечу дитини на пару хвилин, чим більше колір смужки схильний до коричневого (від червоного), тим більший відсоток вмісту ацетону в сечі. Більш точний аналіз, при необхідності, можна зробити в лабораторії вашої поліклініки.
- Які причини виникнення цього явища?
- Не існує певних, чітко встановлених причин підвищення ацетону в сечі. Це наслідок багатьох факторів і комплексної роботи організму дитини, її імунітету та багато чого іншого. У більшості випадків ацетон підвищується, у першу чергу в тих дітей, які неправильно харчуються: надмірне вживання жирної їжі, або просто часте переїдання, незбалансоване і штучне харчування, часте вживання продуктів харчування, що містять ароматизатори, барвники, консерванти та інше.
Також поява ацетону в сечі може бути викликана підвищеною збудливістю або емоційністю дитини, стресами, надмірними фізичними навантаженнями, перестомлюваністю (потрібно чергувати фізичне й розумове навантаження) або гарячковим станом дитини. Ще причиною підвищення рівня ацетону можуть бути: дизентерія, діатез, або наявність глистів.
- Що робити?
- Під час ацетонемічного кризу важливо пам'ятати про необхідність відновлення водно-електролітного балансу. Для цього кожні 10-15 хвилин дитину варто напувати негазованою лужною мінеральною водою, розчинами для пероральної регідратації. Особливо важливо напувати дитину вночі. Якщо блювота не дозволяє повноцінно заповнити дефіцит рідини - рекомендоване внутрішньовенне введення спеціальних розчинів в умовах стаціонару.
Щоб поповнити дефіцитний запас глюкози, що втратила дитина, потрібно давати компот із сухофруктів і розчин глюкози. Також, щоб скоріше вивести кетони, призначають очисну клізму й ентеросорбенти (Поліфепан, Ентеросгель, Полісорб, Фільтрум).
Чим більше дитина буде пити, тим їй буде краще, питво потрібно чергувати з лужною мінеральною водою без газу (Боржомі, Галявина Квасова) і рисовим відваром.
Однак головне лікування - сувора дієта.
1-й день: При важкому стані - тільки питво, якщо блювоти немає, дитина може з'їсти сухарик.
2-й день: Харчування також має бути мінімальним. За умови поліпшення самопочуття до рясного питва й сухариків дозволяється додати рисовий відвар і одне невелике печене яблуко.
На 3-й день: Те ж, але при поліпшенні, відвар можна замінити рідкою кашкою (без цукру).
На 4-й день: Сухарики можна замінити галетним печивом (в обмеженій кількості), і додати овочевий суп без жиру.
5-й день вимагає дотримання дієти з поступовим збільшенням списку страв відповідно до стану дитини. Додаєте поступово (переважно страви на парі): пюре на воді, кефір, каша гречана й пшенична (або вівсяна), риба, тефтельки...
Напої: компот із сухофруктів, киселі, морси з журавлини й чорної смородини, соки свіжовижаті та з м'якоттю, лимонні напої і зелений чай.
Однак ураховуйте те, що усунення симптомів, яке зазвичай відбувається через тиждень після початку дієти, не означає повного видужання. Лікувальне харчування необхідно дотримувати протягом 2-3 місяців.
- Крім дієти чи існує специфічне лікування?
- При підвищеному рівні ацетону в сечі дитини звичайне лікування проводиться народними засобами (виключення становить дуже важкий стани дитини, коли починають ставити крапельниці).
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 3583 |
|
© Газета Домовик 2012-2023