Діарея - це серйозно
Багато хто знає, що означає діарея... Але ось про те, що це неприємне явище, яке виникає в кишечнику, є ще й однією з провідних глобальних медичних проблем, більшість не здогадується. Незважаючи на те, що кожний з нас зіштовхувався з діареєю, нам складно уявити її загальний масштаб: тільки офіційна статистика реєструє 1,7 мільярда випадків на рік, а смертність від неї і сьогодні залишається високою. Одним словом, з діареєю варто розібратися докладніше. Для цього ми звернулися за допомогою до фахівця – кандидата медичних наук, доцента Людмили Петрівни Козак.
- Слово «діарея» відбулося від грецького «diarrheo» - витікаю. Про неї говорять у випадку частішання дефекації до трьох і більше разів на день. При цьому кал має рідку консистенцію, його добова маса перевищує 200 г, а вміст води доходить до 95 відсотків (для порівняння - нормальний оформлений стілець містить 60-75 відсотків води). Варто розуміти, що діарея не є самостійним захворюванням. Це симптом, що може супроводжувати велику кількість патологій, у першу чергу - шлунково-кишкового тракту.
- Так що ж викликає діарею?
- Раніше її основними збудниками були бактерії, що викликають специфічні захворювання (сальмонельоз, дизентерію). У наш час велику роль у виникненні діареї стали грати інші мікроорганізми, у першу чергу - певні штами кишкової палички і кампілобактерій. Токсини бактерій подразнюють стінки кишечнику, що викликає рясне просочування води в його просвіт. Через це калові маси швидко ростуть в обсязі і стають рідкими. Запалення слизової приводить до порушення травлення, а прискорення перистальтики (скорочення стінок кишечнику) веде до невідкладних позивів.
Період від влучення бактерій у кишечник до розвитку діареї триває від декількох годин до декількох діб. Далі розвертається повна картина захворювання, що, крім розладу травлення, зазвичай включає нудоту, переймоподібні болі в животі, порушення загального стану. Нудота розвивається в результаті порушення моторики шлунково-кишкового тракту і можливої дії токсинів.
- Коли варто звертатися за лікарською допомогою?
- Діарея може супроводжуватися лихоманкою або підвищенням температури. Підвищення температури і характер лихоманки (зміни температурної кривої) залежать від того, яка інфекція стала причиною поносу. Тому звертання до лікаря є просто необхідним у багатьох випадках: при підозрі на отруєння, різкому підвищенні температури, при сильних болях у животі, при виявленні крові та слизу в калі, чорному і дьогтьоподібному стільці, і при діареї більше 4 днів.
Але, у зв'язку з поширеністю діареї, багато хто не сприймає її як серйозну патологію. І це зовсім безвідповідально, тому що однією з основних небезпек, які несе діарея, є зневоднювання організму, до якого особливо чутливі діти та люди похилого віку.
- Чому саме діти?
- Діти більш схильні до діареї, чим дорослі. У перші роки життя це обумовлено недосконалістю захисних механізмів організму. У цілому, симптоми діареї у дітей схожі на її прояви у дорослих, але діти схильні до більш виражених реакцій на інфекцію. У них вища небезпека зневоднювання при діареї, тому, у випадку поносу у дітей до лікаря необхідно звертатися вже через 2 дні.
- Часто доводиться чути про діарею мандрівників. Це якийсь особливий вид захворювання?
- Діарея мандрівників, дійсно, - особлива група діарей, актуальність якої безупинно росте. Це пов'язане з постійним збільшенням кількості мандрівників в усьому світі: підраховано, що за останні 60 років їхня кількість виросла в 35 разів! В Україні теж торік турфірми відправили за кордон чимало мандрівників - більше півмільйона людей.
Отож, у широкому спектрі хвороб мандрівників діарея займає одне з провідних місць - у середньому вона виникає у 55 відсотків туристів. Цим терміном називають послаблення стільця у людей, що виїжджають за межі своєї країни або кліматичної зони.
- Що ж викликає це небажане явище?
- Діарею мандрівників здатні викликати різні інфекційні агенти - бактерії, віруси, найпростіші. Однак їхня роль неоднакова, інфекційним «чемпіоном» у провокуванні цієї недуги є кишкова паличка, котра є причиною 40-80 відсотків випадків патології. Не можна забувати і про неінфекційні причини діареї мандрівника, до яких відносять зміну дієти та режиму, зміну джерела води, зловживання алкоголем. Дуже часто походження послаблення стільця у туристів залишається невизначеним.
Найчастіше інфекція потрапляє в організм з їжею, водою, напоями та льодом. Найбільший ризик становлять такі види їжі, як салати, холодні закуски, недостатньо термічно оброблені м'ясні та рибні страви. Окремими факторами ризику діареї мандрівника є ослаблення імунітету, недотримання гігієнічних запобіжних заходів, наявність захворювань травної системи, незвичні умови. Діарея мандрівника, незважаючи на можливу різницю в збудниках і причинах розвитку, має ряд схожих рис. Після прибуття на нове місце, вона частіше розвивається в перші 2-4 дні, рідше - на 8-10 день, але не пізніше. Інші симптоми досить стандартні: втрата апетиту, болі та спазми в животі, підвищення температури, інтоксикація.
- Як же успішно боротися із захворюванням, що отруює життя скрізь і кожному?
- Лікування діареї зазвичай включає: заповнення втрати рідини (регідратаційна терапія), щадну дієту з виключенням сирих овочів і фруктів, ентеросорбенти, засоби, що нормалізують мікрофлору кишечнику (пробіотики і пребіотики), протимікробні препарати.
З огляду на те, що найчастіше діарею викликають бактерії, протимікробні препарати є важливою групою ліків для її лікування. Важливою вимогою до них є створення високої концентрації ліків у кишечнику, де локалізовані мікроби. Протимікробні препарати можуть потрапляти в кишечник з жовчю та шлунковим соком, але найкращого ефекту можна досягти, використовуючи препарати, що не всмоктуються. Іншими важливими критеріями є чутливість до ліків збудників діареї та низька ймовірність вироблення стійкості мікробів до лікування. Препарат повинен діяти переважно в кишечнику, мати мінімум лікарських взаємодій.
Найбільш ефективними ліками від діареї сьогодні є препарат, що не всмоктується, рифаксимін (Альфа Нормікс), котрий вдало сполучає всі позитивні якості, які повинні мати протимікробні ліки. Альфа Нормікс діє на основних збудників інфекційної діареї та діареї мандрівника - кишкову паличку, кампілобактерії, сальмонели, шигели та ряд інших. Він демонструє високу ефективність в усуненні симптомів діареї, порівнянну, наприклад, із широко застосовуваним ципрофлоксацином. Також спеціальними експериментами було встановлено, що навіть висока доза рифаксиміну не викликає передозування. Майже повна відсутність усмоктування забезпечує препарату мінімальний вплив на процеси життєдіяльності поза кишечником і практично виключає можливість взаємодії з іншими ліками.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 3924 |
|
© Газета Домовик 2012-2023