Перелом носа: симптоми, перша допомога, лікування

11 березня 2015

Ніс є найбільше травмонебезпечною частиною обличчя. За статистикою велика частина травм обличчя доводиться саме на перелом кісток носа. Чим небезпечна така травма? Як надати першу допомогу людині, що постраждала від цієї неприємності? Яке лікування варто призначати людині, що зіткнулася з даною недугою?

ЯК ВИЗНАЧИТИ, ЩО У ВАС ПЕРЕЛОМ В ОБЛАСТІ НОСА?

Наступні симптоми допоможуть швидко встановити діагноз:

- кровотеча з носа (вона настільки сильна, що кров неможливо зупинити тривалий час);

- болючі відчуття в цій області (необхідно провести пальпацію носа, щоб виявити цей симптом; пальпація являє собою процес ручного дослідження хворого);

- деформація спинки носа;

- поява синців у цій частині обличчя;

- труднощі при вдиханні повітря через ніс.

Якщо відбувся перелом без зсуву, звичайній людині без медичної освіти досить складно розпізнати травму. Якщо має місце зсув, усі ознаки можна побачити і без допомоги професіоналів: помітно змінюється форма носа, котрий стає вигнутим і кривим.

Кардинальна зміна форми носа свідчить про перелом кісткового кістяка, що може привести до небажаних наслідків.

ПРИЧИНИ ПЕРЕЛОМУ НОСА

До головної причини перелому відносять механічний вплив яких-небудь предметів на кістки носа, що може відбутися в результаті сильного удару, побутової травми, аварії тощо.

Як правило, перелом відбувається в результаті сильного прямого удару в область носа, причому удар може наноситися під будь-яким кутом. У більшості випадків з переломом зіштовхуються боксери або інші спортсмени, що займаються травмонебезпечними видами спорту.

Нерідко перелом зустрічається і при автомобільній аварії, коли людина ударяється об кермове колесо або лобове скло.

ЧИМ НЕБЕЗПЕЧНА ТАКА ТРАВМА?

Перелом носа небезпечний тим, що може викликати деформацію носової перегородки, а це приведе до ускладнення дихання.

Така недуга може стати причиною перелому хряща або виникнення гематом в області перегородки носа. У найважчих випадках травма приводить до повного блокування носового дихання, що є надзвичайно небезпечним для здоров'я і життя будь-якої людини.

ПЕРША ДОПОМОГА ПРИ ПЕРЕЛОМІ НОСА

Необхідно терміново здійснити певні дії, щоб потерпілий не втратив свідомості і не втратив багато крові:

1. Ви повинні якомога швидше зупинити кровотечу. Для цього зазвичай прикладають холод до травмованого місця. Холодні предмети варто прикладати з особливою обережністю, тому що дотик до місця перелому може викликати сильний біль. Якщо є відповідні знеболюючі препарати, їх уводять внутрішньом’язово.

2. Хворий не повинен лежати. Нахиліть його голову і тулуб трохи вперед, щоб кров не потрапляла усередину стравоходу.

3. Травму носа можна обробити за допомогою йодного розчину.

4. У носові ходи варто покласти марлеві тампони, які попередньо воложаться водою.

5. Тут діє те ж правило, що і при багатьох інших захворюваннях: чим раніше буде надана перша допомога, тим більше ймовірність того, що подальше лікування буде ефективним.

ДІАГНОСТИКА ЗАХВОРЮВАННЯ

Лікар має оглянути пацієнта, дізнатися, як людина одержала травму. Фахівець акуратно обмацує ушкоджену область носа, проводить рентгенографію. Після цього приймається рішення про методи лікування.

ОСОБЛИВОСТІ ЛІКУВАННЯ

Розрізняють закритий і відкритий перелом носа. Залежно від типу травми необхідно застосовувати той або інший спосіб лікування. Закритий являє собою ушкодження, коли шкірний покрив залишається цілим, при відкритому шкіра ушкоджується разом з кісткою і хрящем.

При закритому переломі фахівці виконують процедуру з випрямлення кості і хрящів, причому роблять це вручну. У процесі використовується місцева анестезія та спеціальні анестетики.

У другому випадку можуть призначити септопластику, особливу операцію, що припускає хірургічне втручання.

Якщо з моменту перелому пройшло небагато часу і травма не занадто серйозна, то лікарі виконують репозицію під місцевим наркозом. Якщо кістка сильно западає, фахівці використовують спеціальне устаткування для повернення її на місце. Така процедура викликає болючі відчуття у пацієнтів, однак триває недовго, тому можна потерпіти заради досягнення результату.

Особливо складно дається лікування перелому носа у маленьких дітей, адже їм неможливо пояснити, що доведеться потерпіти. У такому випадку лікування зазвичай проводиться під загальним наркозом.

У будь-якому разі, рекомендується звернутися до лікаря, адже перелом носа - це досить серйозна травма, що вимагає медичного втручання. У домашніх умовах можна лише виконувати певні заходи, які дозволять зменшити біль і скоріше привести в норму стан вашого носа:

- можна прикладати до носа лід або який-небудь холодний предмет, що зменшить кровотечу і зніме набряк;

- приймайте ефективні медичні препарати, які призначає досвідчений лікар;

- під час сну варто підтримувати досить високе положення голови.

ЩО НЕ СЛІД РОБИТИ ПРИ ПЕРЕЛОМІ НОСА?

1. Не рекомендується самостійно розбиратися в тому, з якою проблемою людина має справу: просто із забитим місцем або серйозним переломом. Тільки професійний лікар зможе без зусиль визначити ступінь травми.

2. Не варто прощупувати ніс, що кровоточить.

3. У жодному разі не можна намагатися повернути ніс у нормальне положення, якщо він піддався скривленню.

4. Перелом носа не вилікується сам собою, тому не потрібно чекати, що травма заживе через деякий час.

5. Не можна їхати в лікарню в положенні лежачи, якщо ви помітили, що кровотеча не зупиняється, і ви розумієте, що отримали серйозну травму, а не просто забили ніс.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 12060 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Коментар фахівця»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс