Як лікувати синусит?

29 грудня 2014

З легким нездужанням або нежиттю навряд чи хтось із нас побіжить у поліклініку. Навіщо - ми ж розумні, самі все знаємо, самі собі лікарі, аптека ж через дорогу. А там, на вітринах, препаратів скільки завгодно! Але проходить тиждень, інший, а стан не поліпшується, дискомфорт дратує і ми починаємо розуміти, що тут щось не так. Візит у поліклініку стає неминучим. Лікар задає пару питань, потім - огляд, обстеження, і ось вердикт - синусит! Що ж це таке? Ангіна, грип, ГРЗ, гіпертонія... Цим нас не здивуєш, але ось це слово - загадка. Одним словом, давайте розберемося, що таке синусит, які його симптоми та причини виникнення, і, головне, як його лікувати?

За допомогою ми звернулися до фахівця - кандидата медичних наук, доцента Андрія Васильовича Цимара.

- Отже, синусит: чому він так називається і де може «оселитися»?

- Якщо уявити людський череп у розрізі, то можна побачити навколо носа пару повітряних, порожніх порожнин. Їх усього чотири і називаються вони синусами. Більш звична назва для нас - навколоносові пазухи. Ці порожнини заповнені повітрям, покриті слизовою оболонкою і з'єднуються з порожниною носа, через який у них і потрапляє інфекція. Синусит - це загальна назва поразок пазух. 

Залежно від локалізації запалення, діагноз може звучати по-різному:

• етмоїдит - коли в процес залучені пазухи між очей, що знаходяться за носом;

• фронтит - запалені лобові синуси, розташовані по середній лінії брів;

• сфеноїдит - коли страждають синуси клиноподібної форми, розташовані за ґратчастим лабіринтом, що знаходиться між очей;

• гайморит (багато кому відомий не з чуток) - вражає верхньощелепні пазухи, що знаходяться між верхніми зубами і нижньою межею очниць.

- Які причини виникнення синуситу?

- Як і будь-яке захворювання, синусит може проявлятися у двох формах - хронічній і гострій. Причини виникнення хронічного синуситу зрозумілі - недолікували, запустили. Якщо протягом декількох місяців не позбутися гострого синуситу, він пустить коріння і хронічна форма забезпечена. Сам же гострий синусит найчастіше має інфекційне походження і викликається різними бактеріями, грибами та вірусами. Ще його розвитку можуть сприяти анатомічні особливості будови носової порожнини, найбільш частою з яких є її скривлення. Синусит може виникнути і як наслідок прояву алергійної реакції. Спровокувати його появу також можуть такі захворювання, як різні форми риніту (нежитю) і муковісцидоз. Крім того, його жертвою можуть стати курці й ті, хто захоплюється дайвінгом. Пірнайте акуратно!

- Які симптоми характерні для синуситу?

- Вони вкрай неприємні. Тому, якщо у вас з'явилися головні болі, сильний нежить або закладений ніс, якщо ви відчуваєте тиск в області носа, очей або щік, якщо важко дихати та з'явився кашель - усе це серйозні приводи, щоб якнайшвидше звернутися до лікаря.

Знаючи деякі специфічні симптоми, можна зрозуміти, які саме пазухи атакував синусит. Так, якщо болять ділянки навколо очей, верхньої щелепи та вилиці, на яких є ще й набряки та почервоніння; якщо мучить сильний біль у лобовій частині, що посилюється, коли ви лягаєте, то такі симптоми характерні для гаймориту.

Етмоїдит часто викликає болі в горлі та біля внутрішніх куточків очей. Якщо з'явилося двоїння в очах - це симптом сфеноїдита.

Для всіх синуситів також характерне підвищення температури тіла. Хронічний синусит менш виражений, але його перебіг більш тривалий і може супроводжуватися докучливим зубним болем.

- Як відбувається лікування синуситу?

- Найпоширенішим способом лікування гнійних форм запалення пазух є курс протизапальної та антибактеріальної терапії, тому що в цьому випадку вилікувати синусит без антибіотиків досить важко. Але варто пам'ятати, що застосування подібних препаратів дасть належний ефект лише у випадку доведеної бактеріальної природи захворювання. Адже при вірусній інфекції антибіотики не допомагають.

- А що робити з алергійним синуситом?

- Через те, що лікувати алергійний синусит потрібно антигістамінними засобами, звичайними препаратами отут не обійтися. Антигістамінні ліки відрізняються тим, що знижують сприйнятливість організму до алергену. Таким чином, вони перешкоджають розвитку подальшого подразнення і прибирають симптоми запалення, що почалося.

Але перед застосуванням антигістамінних препаратів необхідно уважно вивчити інформацію про ліки. Адже засоби даної фармакологічної групи, взаємодіючи з іншими медикаментами, можуть проявити небажані побічні ефекти. Нерідко антигістаміни викликають слабість і сонливість.

- Чи завжди необхідні антибіотики, спреї, антигістаміни?

- Скажу одне: лікувати синусит треба обов'язково! Бездіяльність може привести до операції. Але призначати медичні препарати може тільки лікар. Я ж хочу зупинитися на деяких народних рецептах, які, як відомо, безпечні, але вимагають більше турбот. 

Спочатку не рецепт, а скоріше, правило - більше пити. Здоровий ніс людини за добу виробляє близько півлітра слизу, а хворий - у п'ять разів більше. Разом зі слизом ми втрачаємо солі й рідину, які потрібно відновлювати. Для цієї мети найкраще підійдуть свіжовижаті соки й трав'яні чаї. Апельсиновий, гранатовий або грейпфрутовий соки, розведені наполовину кип'яченою водою, і чаї з ромашкою або м'ятою, а також настій шипшини.

Якщо можете дістати ялинову смолу, то зробіть наступну мазь: 200 г смоли доведіть до кипіння, подрібніть цибулину і додайте в розтоплену смолу, туди ж - 15 г порошку купоросу і 50 мл гарної маслинової олії. Усе ретельно розмішайте. Мазь використовуйте у вигляді компресу.

При синуситі корисно робити інгаляції. У півсклянки окропу додати 5 середніх зубків часнику й 1 чайну ложку яблучного оцту. Накритися ковдрою або рушником і вдихати пари хвилин 10-20. У міру остигання, додавати в суміш окріп. Цю процедуру виконувати 2-3 рази на день.

Про те, що промивання носа є дуже ефективним способом для лікування риніту і синуситу, знає багато хто. Можна скористатися й таким рецептом: на дрібній тертці тремо цибулину, додаємо до неї 1 чайну ложку меду й заливаємо половиною склянки кип'яченої або мінеральної води. Вкутуємо й настоюємо 6 годин, після чого проціджуємо через марлю або бинт. Отриманим розчином потрібно промивати ніс щодня.

Народні рецепти можна використовувати як монолікування, так і в комплексі з виписаними лікарем ліками.

Синусит дуже нав'язливий і небезпечний ускладненнями. Не дозволяйте цій недузі завдати шкоди вашому здоров'ю.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 4709 Подобається: 2 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Коментар фахівця»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс