Що дасть чоловікові відмова від паління?

14 травня 2014

Мало хто всерйоз замислюється: не про абстрактну шкоду від паління, а про конкретне горе для себе. Запеклий курець, побачивши заголовок статті зі словами “відмова від паління”, швидше за все, не стане її читати. І дарма, адже переважна більшість і зовсім не знає, яку реальну втрату здоров'ю і якості життя наносить нікотин. Щоб прояснити питання з усіх боків, ми звернулися за допомогою до фахівця. Отже, на питання відповідає кандидат медичних наук Галина Зіновіївна КОРЖ.

- По-перше, відразу відзначу, що відмова від паління може принести багато користі, подарувати свіжість сприйняття світу та повернути давно забуті радості. Не говорячи вже про те, що таке рішення буде свідчити і про соціально відповідальну поведінку людини. 

- Що ви маєте на увазі? 

- Для початку хочу помітити, що відмова від паління потрібна нащадкам. Сьогодні в усьому світі здорових дітей народжується усе менше й менше. Зрозуміло, ніхто не стане доводити, що це викликано винятково наслідками паління батька (або батьків). І все-таки простежується чітка тенденція: збільшувалася популярність сигарет - на світ народжувалося більше немовлят з патологіями дихальної системи та інших хвороб. 

І справа тут не тільки в тому, що тютюновий дим, потрапляючи в організм вагітної жінки при активному або пасивному палінні, здатний безпосередньо викликати патологію плода. І навіть не в тому, що він може викликати передчасні пологи. Найбільша небезпека цієї шкідливої звички на людський організм полягає в тому, що тривале паління викликає генетичні мутації, які передаються наступному поколінню. І багато які з цих змін, на жаль, мають характер необоротних. Зокрема, дослідження показали, що у курців зі стажем до нормального режиму функціонування не здатна повернутися група зі 124 генів, серед яких є й ті, що мають відношення до ДНК. 

Крім того, тютюн впливає на одні з найніжніших клітин у чоловічому організмі - сперматозоїди. Якась частина їх відразу вмирає від кожної викуреної сигарети - кров швидко розносить тютюнову отруту по всьому організму. Ну а активність значної частини сперматозоїдів, що «вижили», істотно зменшується. Таким чином, імовірність стати батьком для курящих чоловіків значно зменшується, а іноді й анулюється зовсім. Недарма у всіх так званих розвинених країнах, де відмінно розвинена індустрія паління, безплідність “набирає обороти”. В Україні, наприклад, подібна проблема виникає в кожній п'ятій родині. 

- А чи правда, що паління настільки ж згубно позначається і на якості інтимного життя курця? 

- Природа, звичайно, не може залишитися байдужою до такої наруги над генами. Вона завжди прагне мінімізувати зміни, здатні погубити який-небудь із видів живих істот. Homo sapins у цьому смислі - не виключення. Тому в організмі курця рано чи пізно обов'язково спрацьовує природний захисний механізм: курящий чоловік у будь-який момент може стати імпотентом після чергової сигарети. Після 40 років життя зниження потенції для курця - нормальне явище. Правда, воно легко може наступити і в 30 років. А от для некурящого чоловіка ці вікові межі істотно зрушуються убік тривалого збереження статевої сили. Імпотенція наздоганяє курців у два рази частіше, ніж їхніх некурящих ровесників. 

Молодому чоловікові в період статевої гіперактивності важко повірити, що ерекція в дійсності є дуже складним процесом, а тютюновий дим здатний негативно вплинути на будь-яку його складову. Але ні для кого не секрет, що успіх повноцінного статевого акту залежить від припливу крові до печеристих тіл головного дітородного органа чоловіка. Цей самий приплив прямо залежить від стану та роботи судинної системи, а вона активно і часто підпадає під негативний вплив тютюнової отрути у курця. 

- Чи усім необхідна відмова від паління? Адже дехто вже свідомо відмовився і від продовження роду, і взагалі вважає статеву функцію чимось зайвим... 

- Таких, на щастя, не так вже і багато в популяції. Але навіть, якщо ви опинилися в їхньому числі, то однаково вдихуваний курцем дим, крім обпаленої слизової, “дарує” організму вигарний газ, частки сажі, бензипрен та інші речовини, що сприяють розвитку раку, хронічних захворювань дихальних шляхів (наприклад, хронічного бронхіту й емфіземи легенів), а також серйозних хвороб серцево-судинної системи. Гіпертонія, ішемічна хвороба серця, інсульти та інфаркти нерідко “ростуть” саме звідси. У курця відбувається небажана гормональна перебудова організму, генетичні мутації. До того ж запах тютюнового «перегару» позначається на відносинах із протилежною статтю, особливо якщо його представник сам не курить.

А ще залежність від сигарет погано впливає на виховання дітей. Причому двічі: і як поганий приклад, і як свідчення того, що папа (мама) не може виявити силу волі та відмовитися від шкідливої звички заради родини.

- Однак і так всі курці давно знають, що паління дуже шкідливе. Але, проте, від звички цієї відмовляються одиниці. І цьому багато в чому сприяють розповсюджені страхи про важкість та шкоду процесу відмови від сигарет... 

- І правда широко поширена думка, що відмова від паління сприяє появі сильних нападів кашлю, наростанню зайвої ваги та депресії, тоді як сигарети, навпроти, допомагають уникнути подібних напастей. Також серед курців існують уявлення про те, що відмова від паління надзвичайно складна і найчастіше шкідлива. 

Дійсно, приміром, викурена сигарета здатна “виключити” напад кашлю. Причому, як говорять курці - краще та швидше, ніж лікарські засоби, що розріджують мокротиння. Але... Якщо ви пам'ятаєте, кашель - це безумовний і споконвічно корисний рефлекс, “придуманий” для ліквідації будь-яких перешкод, що ускладнюють дихання. Засоби, що розріджують мокротиння (муколітики), змінюючи властивості слизового секрету дихальних шляхів, полегшують виведення всілякого сміття, сприяючи “роботі” кашлю. Сигарета ж просто гнітить кашлевий і дихальний центри людини, змінюючи глибину дихання. У результаті курцеві здається, що наступило полегшення його бронхіту, хоча насправді він попросту затаївся. Проблема кашлю не пішла, а просто на час притихла. 

- А як бути з неминучим набором зайвої ваги? 

- Це - міф. Насправді зайва вага на практиці стає реальністю не більше, ніж у 20 відсотків, що кидають курити. І, в основному, пояснюється тим, що паління чисто психологічно заміняється... харчуванням! Хтось, приміром, щоб позбутися бажання взяти сигарету, кілограмами кидає в себе льодяники, а хтось безперервно жує сухофрукти, а хтось методично спустошує холодильник... 

Ну, а оскільки при відмові від сигарет швидко приходить у норму секреція шлункового соку, то вага набирається легше. Ця проблема легко вирішується за допомогою більшого споживання рідини й дробового прийому їжі (замість 3-х разів краще ту ж кількість їжі прийняти за 6 прийомів). Голодувати в цей період не рекомендується. До речі, недавні дослідження довели, що курцям за визначенням дуже важко наростити м'язову масу (навіть якщо вони досить багато рухаються), тому що їхній організм більш охоче формує жирові відкладення. А ось у некурящого чоловіка (зрозуміло, якщо він теж не сидить сиднем) з'їдені калорії скоріше підуть на формування м'язової маси. 

- Чи існують реальні мінуси відмови від паління? 

- Єдина реальна шкода, котру приносить відмова від паління - це скорочення доходів тютюнової індустрії. Але навряд чи навіть найбільш запеклий курець настільки близько приймає до серця проблеми цієї галузі, щоб жертвувати собою заради неї. Пожертвуйте краще місяцем звикання до “нового” життя, щоб продовжити його не менше чим на 10-15 років. Тим більше, що всі ці неприємні прояви можна помітно мінімізувати. Звичайно, людині, яка завзято чіпляється за право та можливість курити, не допоможе ніщо й ніхто. Тому пам'ятайте: головна складова вдалої відмови від паління - це тверде бажання самого курця звільнити себе від багаторічної залежності і знайти здоров'я та волю! 

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 6413 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Коментар фахівця»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс