Як змінити спосіб життя, не знущаючись над собою
Ви напевно помічали, наскільки складно прищеплювати собі корисні звички. Лягати рано, регулярно тренуватися, харчуватися здоровою їжею. Перший тиждень звичайно проходить нормально - ми змушуємо себе робити правильно, - але потім підтримувати такий спосіб життя стає усе складніше. Через два-три тижні більшість здається.
При цьому людям, які живуть за цими правилами, чомусь усе це дається легко. Вони навіть якимось образом одержують задоволення від регулярних пробіжок, ранніх підйомів і фруктових смузі на сніданок.
Багато хто вважає, що для подібної поведінки потрібна неймовірна сила волі, а якщо хтось не може дотримуватися режиму, то в нього її просто немає. Але правда в тому, що самодисципліна не обов’язково повинна бути болісною.
Щоб стати здоровим і продуктивним, набагато краще не знущатися із себе, а, навпаки, робити те, що подобається.
Ось кілька кроків, які допоможуть прийти до цього.
1. ЗАБУДЬТЕ ПРО СИЛУ ВОЛІ
Історично склалося, що відмовляти собі в задоволенні вважається чеснотою. Ченці приймали обітницю мовчання, замикалися в келіях на роки, солдати кидалися в бій по першому бажанню монарха. Ця установка просочилася й у сферу продуктивності. Багато хто певні, що самодисципліна обов’язково повинна супроводжуватися стражданнями, запереченням своїх емоцій і бажань за допомогою залізної сили волі. Концепція волі переплелася з мораллю. Ми упевнені, що якщо комусь не вдається змушувати себе проходити через труднощі, то він погана людина.
У такого підходу був зміст у Середньовіччі: він допомагав регулювати суспільство. Люди хоч небагато, але контролювали себе й рідше піддавалися тваринним інстинктам.
Але в наш час установка «самодисципліна = страждання» застаріла й наносить тільки шкоду тим, хто прагне стати краще. Вона змушує нас соромитися й думати, що якщо ми потураємо своїм бажанням, а не відмовляємо собі в них, то ми дуже погані люди. Очевидно, задум у тому, що в якийсь момент ми настільки наповнимося ненавистю до себе, що легко підкоримося «правильним» принципам. Чи необхідно говорити, що це не працює.
2. ПРИПИНІТЬ СОРОМИТИСЯ
Самодисципліна через сором і придушення бажань може приносити плоди дуже недовго. Після вона дає зворотний ефект - найчастіше руйнівний.
Сором - це стрес. У якийсь момент він досягає критичної оцінки, і тоді людина встає перед вибором. Перший варіант - нарешті піддатися бажанням. Це заглушає потяг, але збільшує сором. Другий варіант - притупити внутрішній конфлікт. Одні користуються очевидними способами: алкоголь, вечірки, наркотики. Інші дивляться телевізор по 14 годин на добу. Треті заїдають напругу або йдуть із головою в роботу.
Але й це не працює, тому що сором не можна задавити. Він просто міняє форму й перетворюється в нездорову прихильність. Люди починають ставитися до обраного способу відволікання практично релігійно, втрачають фізичне й психічне здоров’я.
Самодисципліна через сором приводить до саморуйнування. Щоб змінити спосіб життя, потрібно зберігати мотивацію протягом довгого часу, а цього можна добитися тільки одним способом - зробити так, щоб за новими звичками було приємно жити. Потрібно співпрацювати зі своїми емоціями, а не пручатися їм.
3. ПРИЙМІТЬ СЕБЕ
Щоб змінити свою поведінку, у першу чергу потрібно перестати ненавидіти себе за шкідливі звички. Те, що ви щодня лягаєте о першій годині ночі, щотижня замовляєте піцу, пропускаєте тренування або витрачаєте купу часу на відеоігри, не робить вас поганою людиною.
Прийняти себе - значить усвідомити, що ви здатні змінитися в майбутньому й що, швидше за все, втратили дуже багато часу в минулому. А це дуже неприємне відкриття.
Але як тільки ви відокремите свої емоції від моральних суджень - зможете розібратися в собі й зрозуміти, від якої проблеми ви намагалися втекти весь цей час. Чому вас тягне на шкідливу їжу? Чому ви не прагнете відмовлятися від сигарет? Які страхи ви намагаєтеся придушити? Знайдіть відповіді на ці питання й прийміть цю «нездорову» частину себе.
Необхідність тікати від страхів зникне, і ви зможете почати опікуватися собою. Що важливіше - ви станете одержувати задоволення від «правильного» способу життя.
4. ОПІКУЙТЕСЯ СОБОЮ
Отже, ви перестали вважати себе жахливою людиною й прийняли існування якогось сорому й страхів усередині себе. Що далі?
Ви почнете ставитися до себе нормально. Можливо, навіть полюбите себе. А виходить, вам напевно захочеться собою опікуватися, адже нормальна людина, на відміну від поганої, заслуговує турботи. Сила волі вам більше не знадобиться. Вам буде хотітися вести здоровий спосіб життя просто тому, що це дає відмінні відчуття.
Їсти фрукти й розуміти, що твій організм стає здоровішим, приємно. Підтримувати тіло в гарній фізичній формі приємно. Не їсти чіпси, не пити алкоголь і не засиджуватися за відеоіграми теж приємно.
Ви більше не намагаєтеся втекти від своїх страхів або придушити їх. І вам більше не доводиться знущатися із себе, щоб жити тим життям, яким хочеться.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 2307 |
|
© Газета Домовик 2012-2023