Ці противні бородавки: чому вони з’являються і як від них позбутися
Бородавки - це невеликі опуклі новотвори на шкірі. Вони схожі на округлі зернятка із сухою, шорсткою на дотик поверхнею.
Усередині бородавки можуть проглядатися чорні крапки: це маленькі закупорені кровоносні судини.
ЗВІДКИ БЕРУТЬСЯ БОРОДАВКИ?
Цими маленькими наростами проявляє себе вірус папіломи людини (ВПЛ), що проник у клітки шкіри. У ВПЛ безліч підтипів - більш 150. Кожний приводить до появи різних видів бородавок на різних ділянках тіла. Найчастіше бородавки з’являються на кистях рук, включаючи пальці, на колінах, ліктях, а також підошвах і пальцях ніг. Просто тому, що ці зони постійно травмуються.
ЧИ ЗАРАЗНІ БОРОДАВКИ?
Так. Заразитися ВПЛ можна при прямому контакті. Наприклад, коли ви здороваєтеся за руку з людиною, на пальці або тильній стороні долоні якого є бородавка. Але частіше інфікування відбувається непрямим шляхом:
- через предмети особистої гігієни, якими користувалася заражена людина. Це можуть бути рушники, мочалки, білизна, взуття (наприклад, багаторазові сланці для лазні), ножиці або гострозубці для нігтів, бритви;
- через інфіковані поверхні: дверні ручки, підлогу в душових кабінах, роздягальнях, у басейнів.
Як правило, вірус чіпляється до ураженої (з подряпинками, задирками, дрібними ранками) або вологій шкірі (приміром ступням, що потіють).
Однак установити момент зараження може бути складно з тієї причини, що між інфікуванням і появою бородавки в середньому проходить від 2 до 6 місяців.
ХТО ПЕРЕБУВАЄ В ГРУПІ РИЗИКУ?
Бородавки з’являються далеко не в усіх, хто витирається зараженими рушниками, шльопає босоніж по підлозі загальної душової або здоровається за руку з інфікованими приятелями. Найчастіше імунна система легко справляється із вторгненням папіломавірусу. Але так буває не завжди.
Ризик появи бородавок вище в дітей і підлітків. Це пов’язане як з віковою недосконалістю імунної системи, так і з тим, що юні люди менш обережні й частіше мають мікротравми на шкірі;
- у людей з автоімунними захворюваннями, наприклад псоріазом;
- у людей з ослабленою імунною системою. Це можуть бути ті, хто хворий ВІЛ/СНІД або перенесли трансплантацію органів.
ЧИМ НЕБЕЗПЕЧНІ БОРОДАВКИ?
Найчастіше нічим. Самі по собі ці новотвори не заподіюють ніякої шкоди - крім хіба що естетичних переживань.
У деяких випадках людям здається, що бородавка заважає, чешеться або поболює. У хворобливості найчастіше обвинувачують підошовні бородавки, на які доводиться навантаження при ходьбі.
ЧИ ТРЕБА ВИДАЛЯТИ БОРОДАВКИ?
Не обов’язково. Бородавки часто проходять самі собою, коли імунна система перемагає вірус. Правда, на це може піти рік або два.
Але якщо бородавка доставляє вам незручності, від неї однозначно варто позбутися. І не тільки з естетичних причин. Справа в тому, що ви напевно спробуєте здерти горбок, що заважає. А це може привести до запалення й навіть зараженню крові, якщо під шкіру проникне інфекція.
Видаленням бородавок займається дерматолог. Він же допоможе встановити, чи точно у вас бородавка або цей наріст - щось інше.
Обов’язково покажіть фахівцеві новотвори на шкірі, якщо вони:
- болять або чешуться;
- міняють форму або колір;
- кровоточать;
- поширюються по шкірі;
- не зникають або виникають знову й знову, хоча ви вже давно намагаєтеся від них позбутися.
Також проконсультуватися з дерматологом потрібно, якщо ви доросла людина й бородавки раптом почали з’являтися у вас регулярно. Це може вказувати на можливий збій у роботі імунної системи.
ЯК ПОЗБУТИСЯ БОРОДАВОК?
Існує багато способів вилучити бородавку. Дерматолог проведе огляд і порекомендує той варіант, який буде найефективнішим у вашому випадку.
Обробка саліциловою кислотою. При кожному нанесенні кислота шар за шаром буде розчиняти бородавку. Лікар призначить вам крем або мазь із підходящою концентрацією з’єднання. Залежно від концентрації засіб може продаватися як без рецепта, так і з ним.
Кріотерапія. Вона ж приморозку рідким азотом. При заморожуванні тканини шкіри, включаючи бородавку, відмирають, а потім самостійно відшаровуються приблизно за тиждень. Це не сама приємна процедура: через хворобливість її не рекомендують маленьким дітям.
Обробка іншими кислотами. Цей спосіб застосовують, якщо саліцилова кислота або кріотерапія не спрацювали. Лікар нанесе на вперту бородавку могутніший засіб - трихлоруксусную кислоту. З першого разу вона теж не допоможе, тому вам доведеться пройти процедуру кілька раз із перервами приблизно в тиждень.
Хірургічна операція. Лікар просто виріже бородавку під місцевим наркозом. Це надійний метод, але після нього може залишитися шрам.
Лазерна терапія. Фахівець припече лазером кровоносні посудини, що харчують бородавку. У результаті інфікована тканина загине й відпаде сама собою. Правда, цей метод не завжди ефективний. Крім того, припікання лазером іноді болісно, а на місці вилученої бородавки, можливо, залишиться шрам.
ЯК ПОЗБУТИСЯ БОРОДАВОК У ДОМАШНІХ УМОВАХ?
Якщо у вас саме бородавка й немає загрозливих симптомів, спробуйте один із засобів, які, на думку медиків, можуть спрацювати.
Пілінг із саліциловою кислотою. В аптеках продаються без рецептурні кислотні засоби (лосьйони, мазі, пластири) для видалення бородавок. Щоб препарат краще подіяв, для початку розпарте зону з наростом у теплій воді й лише потім нанесіть ліки. Потім обережно видаліть омертвілі ділянки шкіри одноразовою пилочкою або пемзою. Урахуйте, що за один раз видалити бородавку не вийде: вам доведеться користуватися лосьйоном або маззю щодня протягом декількох тижнів.
Домашня кріотерапія. В аптеках можна знайти без рецептурні продукти з рідким азотом. Як правило, вони продаються у вигляді рідини або спрею. Їх наносять на бородавку відповідно до інструкції, вичікують певний час, і новотвір відпадає саме собою.
Скотч. Використовуйте срібну стрічку, яка щільніше прилягає до шкіри. Заклейте бородавку мінімум на шість днів, потім видаліть скотч і розпарте наріст у теплій воді протягом 20 хвилин. Після ванни бородавку можна злегка потерти пемзою або одноразовою пилочкою. Залишіть шкіру відкритої на 12 годин, потім застосовуйте скотч знову, поки бородавка не зникне.
Пам’ятайте: ефективність усіх цих методів неоднозначна, і у вашому випадку вони можуть підвести. Тоді все-таки доведеться відправитися до лікаря.
ЧОГО НЕ МОЖНА РОБИТИ?
Не намагайтеся зрізати бородавку, тому що ви можете занести інфекцію глибоко під шкіру. Або поранити, а в підсумку залишитися зі шрамом. Крім того, неакуратно зрізавши наріст, ви можете рознести папіломавірус на інші ділянки шкіри.
Пам’ятайте, що будь-яке місцеве лікування (призначене доктором або самостійне) може викликати алергію. Якщо шкіра почервоніла, зачесалася, перестаньте застосовувати препарат і проконсультуйтеся з дерматологом.
Якщо ви вагітні або годуєте груддю, не займайтеся самолікуванням. Засоби, які втримуються в протибородавочних кремах, мазях, лосьйонах, всмоктуються в кров через шкіру й можуть попадати в молоко або проникати крізь плацентарний бар’єр. Так називається бар’єр між кров’ю матері й плода, який захищає дитину від різних інфекцій і шкідливих речовин. Не всі ці лікарські препарати безпечні для дітей. Тому спосіб видалення бородавок у вашому випадку може визначати тільки кваліфікований лікар.
ЧИ МОЖНА ВИЛІКУВАТИ БОРОДАВКИ РАЗ І НАЗАВЖДИ?
На жаль, вони повертаються. І ніхто не зможе сказати, назавжди пішли бородавки або одного разу з’являться знову.
ЩО РОБИТИ, ЩОБ БОРОДАВКИ НЕ З’ЯВЛЯЛИСЯ ЗНОВУ?
Ще раз повторимо: не існує способу на 100% убезпечити себе від бородавок. Але можна знизити ризик їх появи. От що радять експерти Американської Академії дерматології.
• Не чіпайте чужі бородавки.
• Стежте за предметами особистої гігієни. Не користуйтеся чужими рушниками, мочалками, бритвами, гострозубцями для нігтів.
• Спостерігайте за станом епідермісу. Намагайтеся не допускати роздратувань і мікротравм. Якщо на шкірі є подряпинки або задирки, захищайте ці ділянки: заклейте їх пластиром або зробіть усе, щоб не доторкатися ушкодженою зоною до дверних ручок, кнопок ліфта, поручням у громадському транспорті, кранам у душових. Урахуйте, що ВПЛ досить розповсюджений.
• Частіше мийте руки. Миття теплою водою з милом допомагає видалити папіломавірус зі шкіри.
• Користуйтеся зволожуючим або захисним кремом. Він убереже шкіру від пересихання й появи роздратувань і тріщинок.
• Відучіть себе від звички гризти нігті або обривати кутикулу. Усе це травмує шкіру біля нігтів. Ушкодження можуть бути зовсім крихітними й непомітними, але через них легко проникає папіломавірус.
• Не ходіть босоніж у суспільних роздягальнях, душових, у басейнів. Обов’язково надягайте сланці або інше індивідуальне взуття.
• Позбудьтеся гіпергідрозу, якщо він у вас є. Гіпергідроз - це стан, при якому люди сильно потіють. А постійно волога шкіра збільшує ризик зараження ВПЛ.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 2128 |
|
© Газета Домовик 2012-2023