Як визначти оптимальну вагу: формула індексу маси тіла

14 червня 2020

Індекс маси тіла допоможе зрозуміти, чи відповідає ваш зріст вазі, і наскільки це співвідношення близько до норми. Знаючи формулу індексу маси тіла, можна розрахувати його показник і зрозуміти, чи не загрожує нічого вашому здоров’ю.

Пропорції бувають різні. Іноді дуже складно розрахувати масу тіла, оскільки часто від ожиріння часто «страждає» тільки одна певна його частина

А поки давайте розбиратися, що таке індекс маси тіла і навіщо його розраховувати?

Індекс маси тіла розроблений бельгійським соціологом і статистиком Адольфом Кетле ще в 1869 році. З тих пір розрахувати масу тіла стало набагато простіше, ніж прикидати «на око» або питати у знайомих: «Я ж не розтовстів(-ла), правда?» Але тут також є свої мінуси: індекс маси тіла – не дає 100% результат. Формулу індексу маси тіла варто використовувати виключно в орієнтовних цілях. Наприклад, у спортсменів і тих, хто регулярно відвідує тренажерний зал, індекс маси буде не точним, оскільки м’язи в прямому сенсі слів важать більше, ніж жир.

Цікаво: показник норми ІМТ різних країн можуть помітно відрізнятися один від одного. Якщо вірити таблиці індексу маси тіла ВООЗ (Всесвітньої організації охорони здоров’я), то зрозуміло, що нормою вважається середній показник. Але це не означає, що людина з середнім ІМТ не буде вважатися «мають надлишкову вагу» в загальноприйнятому розумінні.

ЯК ВИЗНАЧИТИ ІНДЕКС МАСИ ТІЛА

ІМТ вважається оптимальним показником для оцінки розмірів тіла (ваги та зросту), які дозволяють оцінити ризики для здоров’я. Показники ІМТ в межах норми свідчать про низький ризик серцево-судинних захворювань та діабету.

Індекс маси тіла розраховується шляхом ділення маси тіла (у кілограмах) на квадрат росту (у метрах квадратних).

Наприклад, визначимо індекс маси тіла для людини, яка важить 65 кг при зрості 170 см:

ІМТ = 65 / 1,7Ч1,7 = 22,5

Далі – звіряємо одержані показники у таблиці.

Індекс маси тіла: аналіз результатів

16 і менше – виражений дефіцит маси,

16 – 17,9 – недостатня маса тіла,

18 – 24,9 – нормальна вага,

25 – 29,9 – надлишкова маса тіла (надмірне ожиріння),

30 – 34,9 – ожиріння 1 ступеня,

35 – 39,9 – ожиріння 2 ступеня,

40 і більше – ожиріння 3 ступеня (морбідне).

Ще раз нагадаємо, що ці дані є приблизними. Але враховуючи величину похибки, можна зробити певні висновки: в нормі маса тіла або далеко від неї.

Цікаво: норма ІМТ може змінюватися в залежності від стандартів і трендів. До 1998 року в США вважався нормальним ІМТ до 27.8 кг/м2, але після 1998 стандарти були змінені, і рекомендована лікарями норма ІМТ стала закінчуватися на 25 кг/м2.

ІНДЕКС МАСИ ТІЛА І ВІК

З урахуванням того, що показники ІМТ неідеальні, ВООЗ «не ризикує» прив’язати їх до вікових показників. Хоча, багато статистичних досліджень показують, що ІМТ у людей середнього віку вище, ніж у молодих і літніх людей.

Що стосується статі, то (із зрозумілих фізіологічних причин) розрахунковий індекс маси тіла у чоловіків буде вище показників ІМТ у жінок.

Цікаво: Згідно з ізраїльським дослідження, ідеальним для чоловіків є індекс маси тіла в 25-27. Середня тривалість життя чоловіків з таким ІМТ була максимальна.

ОКРУЖНІСТЬ ТАЛІЇ: НОРМИ ДЛЯ ЧОЛОВІКІВ ТА ЖІНОК

Окружність талії – другий важливий об’єктивний показник, який доповнює ІМТ і також відображає ризик небезпечних захворювань.

Найнижчий ризик розвитку небезпечних хвороб у жінок з окружністю талії до 79 см. Окружність талії 80-87 см свідчить про підвищення ризику, а показник 88 см і більше є ознакою високого ризику у жінок.

Оптимальна окружність талії у чоловіків – до 93 см. Показники окружності талії у чоловіків e»94 см та e»102 см асоціюють з підвищеним та високим ризиком небезпечних захворювань, відповідно.

ТОНКИЙ МОМЕНТ

Прийнято вважати, що середній показник ІМТ повинен бути трохи нижче норми, щоб людям було до чого прагнути. Однак є й інша сторона медалі. Переконання, що вага людини набагато вище середнього, може призвести до заниженої самооцінки і навіть до депресії чи інших психічних захворювань.

Незалежно від вашого показника індексу маси, постарайтеся адекватно їх оцінити і прийняти заходи.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 2303 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Краса та здоров'я»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс