Залізо в крові. 10 продуктів, які підвищать гемоглобін узимку
Сонливість, депресія, запаморочення, слабість у тілі… Часто ми спостерігаємо у себе ці симптоми взимку. Періодично вони виникають через нестачу заліза в крові. Які ще ознаки говорять про знижений гемоглобін і чим потрібно харчуватися в зимовий час, щоб його підняти.
ЯКА НОРМА?
Гемоглобін - особливий залізовмісний білок у крові, і його нестача в зимову пору року може знизити імунітет, викликати слабкість, знизити працездатність і увагу, збільшити ризик виникнення ГРВІ з ускладненнями. Але ці симптоми можуть перерости й у більш серйозні захворювання - гепатит, захворювання крові, анемію, туберкульоз, запалення легенів та інші.
Визначити рівень гемоглобіну можна, здавши кров з вени в поліклініці. Звичайно аналіз готовий через 3-7 днів, результати озвучує пацієнту лікар. Перед здачею крові не рекомендують їсти й пити багато рідини. Від цього будуть залежати показники.
Дехто думає, що низький гемоглобін - тимчасова обставина. Однак потрібно з усією відповідальністю підійти до аналізів: вчасно помітити недолік заліза і вжити заходів з його заповнення. Норма гемоглобіну у чоловіків: нижня межа - 120 г/л, верхня - 160 г/л. У жінок - 114 г/л і 150 г/л відповідно.
ЩО ПІДВИЩИТЬ ГЕМОГЛОБІН?
Звичайно, у зимову пору року не завжди знайдеш на прилавках магазинів свіжі овочі і фрукти, але є безліч продуктів, які дуже швидко допоможуть підняти рівень заліза в крові.
1. Халва. Мало того, що ця східна солодкість корисна для зору й профілактики онкологічних захворювань, у ній міститься величезна кількість заліза, що впливає на рівень гемоглобіну. Наприклад, тахінна халва містить 50 мг на 100 г продукту, а соняшникова - 33 мг. Ласощі готують із перемелених зерен кунжуту, горіхів, насіння соняшника, які самі по собі відмінне джерело не тільки заліза, але й вітамінів Е, В, фосфору, цинку та кальцію.
2. М'ясо. Кожна людина знає, що взимку треба їсти якнайбільше м'яса. Гарний шматок стейка заправить енергією на половину дня, і до того ж ви будете менше мерзнути. Головне, білки тваринного походження допомагають прийти в норму клітинам крові. У раціоні завжди мають бути присутніми яловичина, кролик, телятина, печінка, язик. Для підтримки нормального рівня гемоглобіну достатньо 50 г м'яса або субпродуктів на день, а для його підвищення - не менше 100 г на день.
3. Сушені гриби. Ароматний суп із сушених грибів - це не тільки смачний обід, але й відмінний засіб для підвищення кількості заліза в організмі. В 100 г міститься не менше 30 мг цієї речовини. Усього 50 г на день - і показники прийдуть у норму. Якість і безпека грибів - інше питання. Купуйте тільки у перевірених продавців.
4. Морепродукти. Креветки, молюски, гребінці, кальмари, ікра - у морепродуктах ціле джерело вітамінів, у тому числі й для підтримки гемоглобіну. У магазинах ви знайдете в основному заморожені продукти, однак у такому виді більша частина корисних речовин зберігається.
5. Пшеничні висівки. Вони містять не менше 15 мг заліза на 100 г продукту, а також вітаміни групи В, які беруть участь у синтезі гемоглобіну. Відмінно підходять для сніданку, але захоплюватися ними не варто. Щоб не заробити проблем із травною системою, рекомендують на день з'їдати не більше 30 г висівок.
6. Морська капуста. Залізо, що міститься в капусті, запобігає анемії й активує процес кровотворення. У профілактичних і лікувальних цілях достатньо з'їдати на день 2 ч. л.
7. Буряк. Дуже ефективний натуральний сік або квас із буряка. Тільки вживати його потрібно регулярно. Щоб напій краще засвоювався, після готування рекомендують потримати його півгодини в холодильнику. До речі, для смаку можна додати в нього яблучний або морквяний сік.
8. Гранат. Унікальний фрукт із безліччю корисних вітамінів. Пити гранатовий сік потрібно регулярно, але в невеликих кількостях. Бажано не купувати в магазині, а зробити його самостійно вдома і вживати у свіжому виді. Правда, гранатом не варто захоплюватися при серйозних проблемах зі шлунком. У цьому випадку краще пити не концентрований сік, а розведений водою.
9. Вітамінна суміш із сухофруктів і горіхів. Ізюм, чорнослив, курага, волоські горіхи беруться в однаковій кількості, ретельно перемішуються. суміш, що вийшла, прокручується за допомогою м'ясорубки, доповнюється невеликою кількістю меду. Їсти по 6 ст. л. на день.
10. Морквяний сік. Свіжовижатий морквяний сік ефективний у справі підйому рівня гемоглобіну. Користь організму принесуть 300-400 мл на день. Його можна змішати з буряковим соком і в однакових пропорціях з медом. Тільки пити не склянками, а потроху 3 рази на день.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 3886 |
|
© Газета Домовик 2012-2023