Які осінні ягоди корисніше за фрукти
Літо закінчилося, а ягідний сезон триває – збір обліпихи, шипшини та журавлини в самому розпалі!
У порівнянні із солодкими фруктами в ягодах менше фруктози, але зате більше корисних для травлення пектинів і клітковини. Тому на відміну від фруктів ягоди можна їсти без обмежень.
Справа в тому, що недавні дослідження показали, що багато хто з нас погано переносить багаті фруктозою плоди (як правило, це екзотичні фрукти), тому що для їхнього переварювання необхідні певні ферменти, які присутні далеко не в усіх. У випадку недоліку таких ферментів фруктоза не засвоюється і може нашкодити здоров'ю: з'являються набряки, знижуються життєвий тонус і настрій, в організмі збирають токсини, які закисляють його зсередини, прискорюючи тим самим процеси старіння. Більше того, з'ясувалося, що фруктоза сприяє ожирінню навіть більшою мірою, чим глюкоза.
Тому надмірно захоплюватися фруктами не варто, краще віддати перевагу ягодам.
У всіх ягодах середньої смуги багато органічних кислот, які поліпшують обмін речовин. Це робить соуси з ягід прекрасною добавкою до м'ясних страв, тому що кислоти прискорюють розщеплення білків.
Крім того, ягоди - відмінне доповнення до ранкової каші. Вони постачать організм корисними речовинами, але при цьому не приведуть до набору ваги на відміну від фруктів, які через достаток цукрів не занадто добре сполучаються із крупами.
А в якості перекусу підійде суміш із сушених ягід і горіхів.
ШИПШИНА ДЛЯ ІМУНІТЕТУ
Шипшина - чемпіон серед ягід за вмістом вітаміну С. У шипшині аскорбінова кислота не руйнується в процесі сушіння і повністю зберігається до самої весни. Однак, для того щоб не втратити ні грама корисних речовин, шипшина має бути правильно висушена. Найкраще сушити ягоди при кімнатній температурі в добре провітрюваному приміщенні вдалині від прямих сонячних променів. За таких умов сушіння займе досить багато часу - до трьох тижнів. Однак не варто квапитися, намагаючись висушити шипшину в духовці або електросушарці - під дією високих температур втрачається значна частина вітамінів і мінеральних речовин.
Із сухих ягід шипшини готують вітамінний напій, який можна змішувати з будь-якими соками, одержуючи таким чином ще більше корисних речовин. Щоб приготувати настій шипшини, візьміть близько 30 ягід, потовчіть їх у ступці, залийте літром гарячої води, температурою близько 80 градусів і настоюйте в термосі протягом 12 годин. Такий напій допоможе зміцнити імунітет, відновити сили після хвороби, він корисний дітям, дорослим і людям похилого віку, адже більшість із нас відчувають дефіцит вітаміну С.
ОБЛІПИХА ДЛЯ МОЛОДОСТІ
З обліпихи виходить ароматне варення, яке можна потім використовувати для готування інших десертів. В обліписі містяться три головні антиоксиданти - вітамін Е, вітамін С і вітамін А. Усі вони допомагають відстрочити появу ранніх зморшок і вікових захворювань. При цьому, якщо для засвоєння аскорбінової кислоти організму не потрібно ніяких особливих умов, то з бета-каротином і вітаміном Е все не так просто. Для засвоєння цих вітамінів потрібні жири. І обліпиха в цьому смислі - ідеальна ягода, адже в її м'якоті чимало корисної рослинної олії. Так що заїдати обліпиху сметаною або вершками необов'язково!
ЖУРАВЛИНА ДЛЯ СЕРЦЯ
У цій кислій ягоді багато вітаміну Р (зміцнює стінки судин) і вітамінів групи В (поліпшують обмін речовин і беруть участь у процесі кровотворення). Але головна гідність журавлини - достаток калію, необхідного для підтримки здоров'я серцевого м'яза. За кількістю цього елемента журавлина перевершує всі інші ягоди.
Крім того, журавлина містить велику кількість органічних кислот, які відіграють важливу роль у білковому та вуглеводному обміні, у побудові клітинних мембран і зміцненні судин і капілярів.
КИЗИЛ І БАРБАРИСИ ДЛЯ ФІГУРИ
Сьогодні нерідко можна почути про користь ягід годжі. Багато хто вважає заморську дивину не тільки гарним джерелом вітаміну С, але й засобом для поліпшення обміну речовин, а виходить, і боротьби із зайвими кілограмами. Однак за своїми корисними властивостями кизил і барбариси не тільки не поступаються ягодам годжі, але навіть перевершують їх. І кизил, і барбариси прискорюють метаболізм, сприяючи розставанню із зайвими кілограмами, містять пектинові речовини, що поліпшують травлення й обмінні процеси, сприяють продовженню молодості завдяки високому вмісту вітаміну С.
5 КУЛІНАРНИХ ПОРАД
Желе з ягід (чорної та червоної смородини, журавлини, обліпихи) можна готувати як з додаванням желатину, так і без. У першому випадку доведеться витратити більше часу, тому що сік або протерті із цукром ягоди потрібно уварити приблизно на третину від первісного об'єму. Якщо ж ви використовуєте желатин, варити желе потрібно недовго - від 7 до 15 хвилин.
Якщо варення вийшло рідкуватим, його знімають з вогню, охолоджують і знову доводять до кипіння. Інший спосіб загустіти варення - додати желатин або лимонний сік.
Чим довше вариться варення, тим менше вітамінів у ньому зберігається. Тому найкорисніше - так зване сире варення, при готуванні якого ягоди не піддають термічній обробці, а просто перетирають із цукром. Але зберігати таке «варення» можна тільки в холодильнику.
Збагатити варення вітаміном С можна, якщо, перед тим як закрити банку, додати в неї аскорбінову кислоту (продається в аптеці) з розрахунку 0,3 г порошку на 1 кг сировини. Деякі господарки варять варення без цукру. По суті, це ягоди, зварені у власному соку.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 7065 |
|
© Газета Домовик 2012-2023