Гіпотонія: що до чого
Усі ми чули про гіпертонію, дехто навпаки - скаржиться на знижений тиск, так звану гіпотонію, але якщо всім відомо, як збити підвищений тиск, то яким чином підняти тиск до норми, знають далеко не всі. Та й чи варто до цього прагнути, а можливо, не всім слід мати класичні 120/80? На ці та інші подібні питання ми запросили відповісти фахівця - кардіолога, кандидата медичних наук Павла Олександровича Гарькавого.
- Гіпотензія або гіпотонія - це порушення кров'яного тиску в судинах. Артеріальна гіпотензія - це, відповідно, порушення тиску в артеріях. Тиск залежить від серцевих скорочень. Приставка «гіпо-» говорить про недостатність тиску, тобто кров в артеріях прокачується не так інтенсивно, як повинна. Про гіпотензію можна говорити, якщо тиск на 20% нижче звичайного. Нормою вважається 120/80, а при показниках нижче 90/60, варто замислитися про наявність гіпотензії.
- Які симптоми говорять про наявність гіпотонії?
- Якщо тонометр показує значення нижче 90 мм ртутного стовпа систолічного (так званого верхнього) і 60 мм ртутного стовпа діастолічного (нижнього) тиску, то такий стан можна назвати гіпотонією або зниженим тиском.
Крім показань тонометра існують наступні симптоми гіпотонії: загальна слабкість, млявість, сонливість, підвищене потовідділення та порушення терморегуляції (холодні кінцівки), прискорений пульс, порушення сну, метеочутливість, задишка.
Самі по собі перераховані ознаки не є симптомами, які напевно підтверджують наявність гіпотензії. Одиничні випадки слабості або запаморочення не говорять про низький тиск. А от якщо симптомів декілька і вони постійні, то варто звернутися до лікаря.
- Чим відрізняються види артеріальної гіпотонії?
- Гіпотонія буває первинною або вторинною. Первинна виникає як самостійне захворювання. Найчастіше його причиною є низька активність вегетативної нервової системи або психоемоційна напруга. Інакше її називають ідіопатичною.
Набагато частіше зустрічається гіпотонія вторинна, яка виникає внаслідок інших захворювань. Гіпотонія може супроводжувати наступні хвороби: ендокринні порушення, у тому числі цукровий діабет, а найчастіше - порушення роботи надниркової залози, травми внутрішніх органів і особливо - головного мозку, остеохондроз хребта, серцева недостатність, цироз печінки та інші хворості. Лікувати вторинну гіпотонію не має смислу без лікування основного захворювання, рятування від якого приведе і до нормалізації артеріального тиску. А ще гіпотензія може бути: гострою або хронічною.
Гостра гіпотонія виникає при важких діагнозах і характеризується різким падінням тиску. Гіпотонія як супутній стан характерний для інфаркту, тромбоемболії, аритмії та порушеннях серцевої діяльності, важкої алергійної реакції або великої крововтрати.
Хронічну гіпотонію ще називають фізіологічною. Вона зустрічається серед спортсменів, але також може зустрічатися й у людей, для яких знижений тиск є варіантом норми і не викликає негативних симптомів. Знижений тиск характерний і для людей, що постійно проживають у несприятливих умовах, наприклад, у жителів крайньої півночі або тропіків. Якщо ж знижений тиск турбує, то така хронічна гіпотензія є патологічною і вимагає корекції та лікування.
- Чим небезпечна гіпотонія?
- Тривогу має викликати не сама гіпотензія, а причини низького тиску. Слід виявити справжні причини такого положення і звернути на них пильну увагу, щоб не допустити розвитку серйозних захворювань серцево-судинної та нервової систем.
Так скажемо, низький тиск і високий пульс можуть привести до серйозних проблем у роботі серцево-судинної системи і можливої аритмії. Високий пульс означає інтенсивну роботу серця, яке швидко прокачує великий обсяг крові, а судини зі зниженим тонусом не можуть забезпечити швидке просування крові. Виникає серйозне навантаження на серце.
Низький пульс при нормальному тиску часто плутають з гіпотонією. Низький пульс, який сполучається з патологічною гіпотонією, є симптомом інших захворювань - набагато більш серйозних - наприклад, ішемічної хвороби серця.
Особливої уваги вимагає низький нижній тиск, який є ознакою низької еластичності судин і приводить до застою крові. Щоб боротися з цим, серце починає працювати інтенсивніше, а, отже, підвищується верхній - систолічний - тиск. Різниця між значеннями верхнього і нижнього тиску називається пульсовим тиском і не повинна перевищувати 40 мм ртутного стовпа. Будь-які відхилення цієї різниці приводять до поразок серцево-судинної системи.
- А чи існують плюси гіпотензії?
- Артеріальна гіпотензія найчастіше є фізіологічним станом організму і небезпеки не становить. Навпаки, легше сказати, чим не небезпечна гіпотонія. Гіпотонікам не загрожує підступна хвороба сучасності, що породжує інфаркти та інсульти, - гіпертонія. При гіпотонії кровоносні судини довше залишаються чистими і їм не страшний атеросклероз. За статистикою, люди з хронічною гіпотонією живуть значно довше гіпертоніків.
- Як лікують гіпотензію?
- У більшості випадків медикаментозне лікування при гіпотонії не потрібне. Найпоширеніші причини низького тиску - неправильний спосіб життя і стреси. Фізіологічну гіпотонію лікувати не варто, але про неї потрібно обов'язково пам'ятати, щоб не допускати стрибків тиску. Якщо турбує якийсь один симптом гіпотензії, наприклад, сонливість, то, насамперед, варто налагодити режим дня. Цього буває достатньо, щоб упоратися з неприємним станом. Можна використовувати в боротьбі з гіпотонією народну медицину.
Якщо гіпотонію викликають неврологічні порушення або неполадки серцево-судинної системи, то лікування має призначати лікар. Якщо людина спостерігає у себе симптоми зниженого тиску протягом тривалого часу, то слід обов'язково звернутися до кардіолога і невролога, щоб той провів обстеження і призначив необхідні таблетки, а також дав рекомендація зі зміни способу життя.
- Наскільки ефективним може бути лікування методами народної медицини?
- Лікування народними засобами при гіпотонії є досить ефективним. Відома безліч рослинних препаратів, які підсилюють тонус судин і тим самим поліпшують самопочуття гіпотоніків. До таких рослин належать - женьшень, ехінацея, китайський лимонник, елеутерокок і родіола рожева. Приймати зазначені рослинні препарати потрібно (при відсутності протипоказань) за звичайними схемами, зазначеними на упаковці.
При загальному зниженні тонусу і так званій нудьзі легкий антидепресивний ефект, достатній для лікування гіпотензії, виявляє звіробій.
-Чи важливі при гіпотонії спосіб життя та раціон харчування?
- Гіпотонія, якщо вона не викликана органічними порушеннями, прекрасно може бути скоректована правильним способом життя. Щоб для лікування гіпотензії не знадобилися ліки, потрібно: дотримувати режиму дня, висинатися (як правило, гіпотонікам потрібна більша кількість сну, чим людям з нормальним тиском), правильно харчуватися, забезпечуючи себе всіма вітамінами й мінералами, а якщо це неможливо при звичайному харчуванні, слід приймати вітамінні комплекси. А ще - необхідно пити достатньо води, частіше бувати на повітрі, бажано щодня здійснювати прогулянку не менше півгодини. Добре б займатися спортом - навіть мінімальне фізичне навантаження творить чудеса, але це не повинен бути професійний спорт, звичайно, достатньо ранкової гімнастики, активних ігор з дітьми.
Корисно гіпотонікам приймати водні процедури - обливатися прохолодною водою, плавати, загартовуватися, відвідувати час від часу лазню або сауну, які благотворно діють на тонус судин. А ще (майже головне!) - слід зберігати гарний настрій і не переживати по дрібницях!
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 4909 |
|
© Газета Домовик 2012-2023