28 листопада - початок Різдвяного посту
Різдвяний піст випереджає собою свято Різдва Христового за сорок днів і називається також Пилиповим постом, тому що починається після 27 листопада - дня пам'яті апостола Пилипа.
Правила помірності, запропоновані Церквою в Різдвяний піст, забороняють вживати в їжу м'ясо, вершкове масло, молоко, яйця, сир. Крім того, у понеділок, середу й п'ятницю Різдвяного посту уставом забороняються риба, вино і єлей, дозволяється приймати їжу без олії (сухоїдення) тільки після вечерні. В інші ж дні - вівторок, четвер, суботу й неділю - дозволено приймати їжу з рослинною олією. Риба під час Різдвяного посту дозволяється в суботи й неділі та великі свята, наприклад, у свято Введення в храм Пресвятої Богородиці, у храмові свята й у дні великих святих, якщо ці дні припадають на вівторок або четвер. Якщо ж свята припадають на середу або п'ятницю, то дозвіл посту покладений тільки на вино і єлей. З 2 січня по 6 січня піст посилюється, і в ці дні навіть у суботу й неділю риба не благословляється.
Таким чином,
- до 19 грудня, дня пам'яті святителя Миколая:
по понеділках - їжа без олії,
по вівторках, четвергах, суботах і неділях дозволена риба,
по середах і п'ятницях - сухоїдення (хліб, овочі, фрукти);
- далі по 1 січня включно:
по понеділках - їжа без олії,
по вівторках і четвергах - їжа з олією,
по суботах і неділях дозволена риба,
по середах і п'ятницях - сухоїдення (хліб, овочі, фрукти);
- далі по 5 січня включно:
по понеділках, середах і п'ятницях - сухоїдення (хліб, овочі, фрукти),
по вівторках і четвергах - їжа без олії,
по суботах і неділях - їжа з олією.
6 січня, у переддень Різдва Христового (Різдвяний святвечір) - сухоїдення; якщо ж припало на суботу або неділю, дозволяється рослинна їжа з рослинною олією. У святвечір у православних християн зберігається благочестивий звичай нічого не їсти до першої вечірньої зірки, що нагадує про явище зірки на сході, що провістила про народження Ісуса Христа. За Церковним Статутом, у дні святвечорів - Різдвяного і Богоявленого - православним християнам пропонується вживати в їжу сочиво - суміш зерен пшениці, маку, ядер волоських горіхів, меду.
СОЛЯНКА РИБНА
На 500 г риби - 4-5 солоних огірків, 1 - 2 головки цибулі, 2 - 3 свіжих помідори або 2 ст. ложки пюре, по ст. ложці каперсів і маслин.
Для готування солянки можна брати будь-яку свіжу рибу, але не дрібну і не дуже кощаву. Гарна солянка виходить з червоної риби.
Зняте з риби філе нарізати шматочками (по 2-3 шматки на порцію), а з кісток і голів зварити бульйон.
Очищену цибулю тонко нашаткувати і злегка присмажити в каструлі з товстим дном на маслі, додати пюре і тушкувати 5-6 хвилин, після чого в каструлю покласти шматочки риби, нарізані скибочками огірки й помідори, каперси, лавровий лист, трохи перцю, і все це залити підготовленим гарячим бульйоном, посолити й варити 10-15 хвилин.
Перед подачею на стіл у солянку можна покласти маслини і дрібно нарізану зелень петрушки або кріп. Можна також додати скибочки лимона, очищені від шкірочки.
КОТЛЕТИ РИБНІ
1 кг хека, тріски або спинки минтая, 2 головки ріпчастої цибулі, 150 г хліба, борошно, 100 г рослинної олії, перець чорний, сіль, 1 ч. л. цукру.
Рибу очистити, вимити, відокремити філе від кісток і прокрутити через м'ясорубку разом з прожареною цибулею і віджатою булкою, приправити цукром, перцем, додати борошна, перемішати, щоб утворився густий фарш.
Сформувати котлети, обваляти в панірувальних сухарях, обсмажити в рослинній олії, щоб з'явилася золотава скоринка.
Покласти котлети в каструлю, залити рибним бульйоном, поставити в духовку на 20 хвилин. Подавати з картоплею.
СУП ГОРОХОВИЙ
2 л води, 1 скл. гороху, 3-4 картоплини, 2 моркви, 1 цибулина, 2 зубки часнику, 1 лавровий лист, сіль, зелень.
Горох замочити в холодній воді на 2-3 години. Після цього довести воду з горохом до кипіння. У киплячий горох покласти нарізану кубиками картоплю, потерти на великій тертці моркву, дрібно порізати цибулю й додати в суп.
Наприкінці варіння посолити, покласти сушену або свіжу зелень, лавровий лист. Можна додати часник.
МЛИНЦІ З ЦИБУЛЕЮ
500 г борошна, 2 скл. води, 1 ст. л. цукру, 15 г дріжджів, щіпка солі, 1/2 скл. рослинної олії.
Замісити тісто для млинців з борошна, води, дріжджів, солі, цукру. Дати тісту підійти. Цибулю дрібно нарізати, потушкувати в олії, посолити за смаком. Коли тісто підійде, покласти в нього тушковану цибулю. Дати тісту знову підійти 15 хвилин. Випекти млинці звичайним способом.
КОТЛЕТИ КАПУСТЯНІ
500 г капусти, 2 ст. л. манної крупи, 2 ст. л. мелених сухарів, сіль - за смаком, 3 ст. л. рослинної олії, 1/2 скл. води.
Капусту дрібно нарізати, покласти в каструлю, додати воду, 1 ст. ложку рослинної олії і тушкувати до напівготовності. У киплячу масу всипати тонкою цівкою манну крупу, варити, безперервно помішуючи, 10-15 хвилин. Потім злегка остудити, посолити, розмішати й остудити. Сформувати котлети овальної форми, запанірувати у сухарях, обсмажити.
ГОЛУБЦІ ОВОЧЕВІ
1 качан капусти, 300 г рису або гречки, 300 г моркви, 4 цибулини, 3 ст. л. рослинної олії, 500 г помідорів або 2-3 ст. л. томатної пасти.
Качан капусти розібрати на листя. Капустяне листя обшпарити, товсті прожилки зрізати. Рис (або гречку) відварити, нашаткувати моркву, цибулю дрібно нарізати.
Змішати компоненти один з одним, посолити за смаком, поперчити. Загорнути капустяне листя з фаршем конвертиком, обсмажити в олії. Покласти в каструлю на капустяне листя, додати півсклянки води. Помідори нарізати скибочками, покласти на голубці, додати підсолену рослинну олію. На повільному вогні довести до готовності.
БУРЯК У СОЛОДКОМУ МАРИНАДІ
500 г буряка, 1 скл. води, 1-2 ст. л. цукрового піску, 1 ч. л. кмину, 3 ст. л. столового оцту.
Невеликий буряк зварити неочищеним, остудити, зняти шкірочку, нарізати скибочками. Скип'ятити воду з цукром і кмином, додати оцет, лимонну кислоту або лимонний сік, остудити й залити цим сиропом буряк.
Витримати 1-2 дні перед подачею.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 4703 |
|
© Газета Домовик 2012-2023