Мігрень: незвичайний головний біль з нападами...
Напади мігрені можуть початися в дитинстві або в підлітковому віці, але найчастіше хвороба заявляє про себе у 20-30 років. А після 50-ти, як правило, напади проходять.
Це захворювання, згідно даним статистики, спостерігається у 20% людства, причому жінки піддаються йому в 3-4 рази частіше. Учені встановили, що мігрень передається в спадщину за материнською лінією. Якщо в обох батьків були напади мігрені, то ризик захворювання у дитини складає 90%, якщо в тільки у матері, то приблизно 72%, а якщо тільки у батька, то 20%.
Як проявляється захворювання, чим воно небезпечне і як з ним боротися розповість невропатолог, лікар вищої категорії Олена Володимирівна Макарова.
- Які причини виникнення цього захворювання?
- Доведено, що схиль-ність до мігреней передається у спадщину, а частота нападів та їхня інтенсивність прямо залежить від способу життя людини.
На жаль, сучасна людина постійно потрапляє в умови, що провокують напади мігрені. Найчастіше факторами ризику стають сильні емоційні переживання та стреси, фізична перенапруга, аудіовізуальне навантаження на організм (телевізор, постійна робота за комп'ютером), недолік сну, голодування або нерегулярне харчування.
Це можуть бути також і гормональні порушення, різні алергійні реакції. Мігрень може спровокувати різке світло, неприємний запах, перебування в задушливому приміщенні. Вона може виникнути навіть від надлишку кави, алкоголю і т.п.
Перш ніж починати боротися з мігренню, варто спершу переконатися, що голова болить саме через неї. Справа в тому, що лише у 20% випадків регулярні головні болі пов'язані з мігренню, в інших випадках - мова йде про куди більш необразливий діагноз - "головний біль напруги".
- Якими є специфічні симптоми мігрені?
- Розпізнати мігрень нескладно, існує кілька симптомів, характерних саме для цієї хвороби. Власне болючий напад може наступити в будь-яку годину дня і ночі. Найчастіше пацієнти прокидаються зранку із симптомами мігрені, що посилюється протягом дня. Для мігрені характерний приступоподібний однобічний головний біль (гемікранія), що супроводжується нудотою, блювотою й порушенням зору. За 20-30 хвилин до нападу людина бачить вогненні кулі, блискавки, зиґзаґи, ламані лінії. Ці напади обумовлені спазмом судин мозку і сітківки. Біль вражає лише один бік голови або обличчя, найчастіше локалізується у скронево-очній області ы може тривати цілий день. Підвищується чутливість до світла, шуму, запахів, усе дратує.
Характер головного болю різний, найбільш типовий - пульсуючий біль, можливий тупий або біль, що розламує, іноді пацієнти описують біль, що рве або свердлить, кожний удар пульсу відчувається в голові, як удар молота.
У деяких випадках пацієнти скаржаться на оніміння, поколювання, слабість рук і ніг. Іноді виникає сплутаність свідомості, порушення мовлення. Напади нудоти та блювота часто виникають наприкінці болючої фази.
У багатьох пацієнтів поряд з основними проявами виникають і інші вегетативні симптоми мігрені: блідість, синці під очима, озноб або навпаки - підвищення температури тіла, пітливість, відчуття ядухи, серцебиття, сухість у роті, позіхання, діарея, поліурія. Порушується часом і здатність до концентрації уваги та мислення. Тривалість цієї фази різна, від декількох годин до 2 діб. У третій фазі напад мігрені завершується. Найчастіше хворий засинає і прокидається здоровим, у гарному настрої. Частота нападів у хворих варіюється - від одиничних протягом року або навіть всього життя до декількох на тиждень.
- Яка ж діагностика мігрені? І в яких випадках лікування необхідно проводити в стаціонарі?
- Діагноз мігрені ставиться на підставі наявності яскравих клінічних проявів хвороби і даних очного дна. Як правило, ураховуються наступні клінічні симптоми мігрені: напади мігрені починаються в дитячому або підлітковому віці; найчастіше носять спадкоємний характер; напади мають характерні прояви; у проміжках між нападами людина почуває себе абсолютно здоровою; сон або блювота припиняють напад головного болю або різко знижують його виразність.
Вид мігрені, що має важкий перебіг - мігренозний статус служить показанням до госпіталізації, тим більше, що лише в умовах стаціонару можна провести обстеження, необхідне для диференціювання з такими патологічними процесами, як субарахноїдальний крововилив, менінгіт або пухлина мозку. При мігренозному статусі для лікування нападу показане введення кортикостероїдів, 50-75 мг преднізолону внутрівенно. Рекомендується також фенактил (аміназин), дегідроерготамін у вигляді краплинної ін'єкції, сприятливий ефект спостерігається після введення невеликої кількості галоперидолу.
Якщо з'явилися будь-які симптоми мігрені, то варто відразу ж звернутися до лікаря, котрий повинен визначити причину їхнього виникнення. Саме симптоми мігрені часом відіграють вирішальну роль у методах її лікування.
- Які препарати рекомендовані при мігрені?
- На жаль, поки не винайдений засіб, що дозволяє позбавити хворого мігрені раз і назавжди. Кожному, хто страждає цим захворюванням, потрібно знайти власний, особливий підхід.
Головне, що необхідно обов'язково зробити при перших ознаках нападу, - це лягти в провітреній кімнаті, укритися ковдрою, постаратися розслабитися і прийняти знеболюючий препарат. Причому потрібно встигнути проковтнути таблетки до того, як з'явиться нудота. Інакше це буде даремно. Гарний ефект при нападі мігрені дає препарат налгезин - анальгетик нового покоління, розроблений спеціально для боротьби з гострим болем. Його дію можна відчути вже через 15 хвилин після прийому таблетки. А це означає, що якщо прийняти ліки при перших ознаках нападу, то багатогодинного болісного болю можна уникнути. Додатковий плюс цього препарату - тривалість дії (8-12 годин), так що, прийнявши всього одну таблетку зранку, можна бути впевненим, що до вечора біль не зіпсує вам плани.
Під час нападу не тільки біль є болісним симптомом мігрені. Хворі страждають від нудоти, блювоти й боротися з ними потрібно настільки ж енергійно. У цьому випадку застосовують авіомарин на самому початку нападу. Протиблювотною дією володіє й прохлорперазин.
Якщо ж ви категорично проти прийому знеболюючих препаратів, то зараз є безліч інших засобів: гомеопатія, голкорефлексотерапія, психотерапія. Один з нових, ефективних методів лікування мігрені - метод остеопатії. Відомо, що головні болі можуть виникати через незначний зсув кісток черепа - у результаті забитого місця голови в дитинстві, сильного падіння на п'яти, навіть родової травми. Лікар-остеопат за допомогою масажу голови усуває ці порушення.
- Існуванню мігрені приписують століття, її вважають хворобою геніїв. Напевно існують і народні способи лікування?
- Лікування мігрені народними засобами найчастіше є дуже діючим. Під час нападу найбільш ефективна гаряча (40-42°С) ванна для ніг протягом 10-15 хвилин. Але цього не можна робити при менструаціях. Іноді напад мігрені можна зняти за допомогою не занадто гарячих ручних ванн або контрастних ванн - коли руки й ноги поперемінно поміщають то в гарячу, то в холодну воду.
Під час сильних головних болів корисно прикласти до скронь скибочки свіжого лимона, а всю голову, захоплюючи скроні, обгорнути гарячим рушником. Туга пов'язка або шарф навколо голови можуть полегшити біль, оскільки зменшать приплив крові. Можна зробити подушечку з листя лавра камфорного та евкаліпта, узятих нарівно, і лягти на неї хворим місцем на 1-2 години.
Найбільш ефективним засобом для лікування мігрені є настій квіток лугової конюшини. Для цього необхідно залити склянкою окропу 1 столову ложку квіток, настояти протягом 1 години, а після процідити і приймати по півсклянки - зранку, удень і ввечері.
Зняти напад мігрені допомагає також свіже листя бузку або білокачанної капусти, яке прикладають на кілька годин до скронь або на чоло.
- Що можете порадити для профілактики?
- Переходити на молочно-рослинну дієту. Уживати більше продуктів, що містять магній: це овочі та фрукти темно-зелених кольорів. Кинути курити, не приймати алкоголь, а особливо червоне вино, пиво і шампанське. Якнайбільше часу перебувати на свіжому повітрі, уникати перегрівання на сонці, перебування в задушливому приміщенні, недосипання та шуму. Уникати стресів і перевтоми. Не допускати у відносинах з оточуючими ворожість, гнів та інші негативні емоції.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 5231 |
|
© Газета Домовик 2012-2023