7 правил харчування для літніх

6 листопада 2013

Харчування людей похилого віку повинне формуватися з урахуванням 3 основних факторів: у старих сповільнюється обмін речовин, зменшуються енергетичні витрати організму за рахунок зниження фізичної активності, є захворювання. Правильне харчування в літньому віці допоможе зберегти здоров'я, бадьорість і гарний настрій.

1 ПРАВИЛО: НЕ ПЕРЕЇДАЙТЕ

У людей похилого віку обмін речовин відбувається повільніше, а за рахунок того що фізична активність нижча, і енергії витрачається менше, надлишок калорій збільшує навантаження на організм, провокує надлишкову вагу й ожиріння. Варто виключити продукти, які не приносять користі (солодкості, соління, копченості тощо), а інші вживати помірно.

2 ПРАВИЛО: ЇЖТЕ НЕВЕЛИКИМИ ПОРЦІЯМИ ТА ЧАСТО

Рекомендується їсти 5-6 разів на день невеликими порціями. Це дозволяє підтримувати рівень цукру в крові на постійному рівні, а також не перевантажувати організм, процеси травлення в якому відбуваються повільніше.

3 ПРАВИЛО: ЗРОБІТЬ ХАРЧУВАННЯ РІЗНОМАНІТНИМ

Потреби організму в живильних речовинах потрібно задовольняти повністю. Тому в раціоні обов'язково повинні бути 5 основних груп продуктів: зернові, білкові, молочні, фрукти/овочі та жири. Варто віддавати перевагу продуктам і стравам, що легко засвоюються. Готуйте смачні страви з приємним ароматом.

4 ПРАВИЛО: СКОРЕГУЙТЕ ХАРЧУВАННЯ З УРАХУВАННЯМ ЗАХВОРЮВАНЬ

Одні захворювання в літньому віці вимагають зменшення в харчуванні кількості білків, інші вимагають знизити споживання вуглеводів або жирів. Особливості ліків, що приймаються, також варто враховувати. Ось чому при складанні раціону обов'язково потрібно порадитися з лікарем.

5 ПРАВИЛО: ВИБИРАЙТЕ ЖИРИ РОСЛИННОГО ПОХОДЖЕННЯ

Віддавайте перевагу нерафінованій рослинній олії. Її можна додавати в салати, овочеві страви, каші. Але зловживати рослинною олією теж не варто. Тваринні жири також потрібні для нормального обміну холестерину, але в невеликих кількостях. Достатньо жирів, які містяться в яйцях і молочних продуктах. Вершкове масло варто обмежити до 1 бутерброда на день.

6 ПРАВИЛО: РИБА КРАЩЕ, НІЖ М'ЯСО

Людям похилого віку краще отримувати білок з риби і морепродуктів - вони краще засвоюються та містять більше живильних речовин. Їх бажано їсти щодня. Готувати морепродукти краще на парі або відварювати. М'ясо варто їсти 1-2 рази на тиждень, супи на м'ясному бульйоні - 1 раз на тиждень. Яйця можна вживати до 2-3 шт. на тиждень. Варто віддавати перевагу нежирним молоку і кисломолочним продуктам.

7 ПРАВИЛО: ЇЖТЕ ОСОБЛИВІ ВУГЛЕВОДИ

Необхідно віддавати перевагу складним вуглеводам, які повільно вивільняють енергію, а також незасвоюваним вуглеводам (клітковині), які сприяють засвоєнню різних речовин, усувають запори, стимулюють роботу органів травлення. Віддавайте перевагу хлібу з борошна грубого помелу, овочам і фруктам, крупам (гречана, вівсяна, перлова, булгур, кіноа, змішаний рис). Овочі краще їсти свіжими, а також у вареному або тушкованому вигляді, гарні овочеві та круп'яні супи, запіканки.

ОБМЕЖТЕ! 

•  Продукти, що містять «порожні» калорії: цукор, випічка, кондитерські вироби. Замініть їх медом і фруктами/ягодами.

•  Хліб з борошна тонкого помелу та шліфовані крупи.

•  Бобові (їсти варто зовсім небагато).

•  Солоне, гостре, копчене.

•  Алкоголь (чим менше, тим краще).

•  Поварена сіль (звести до мінімуму).

ВІДМОВТЕСЯ!

Напівфабрикати.

Промислові ковбаси.

Фастфуд.

Газовані напої.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 5458 Подобається: 1 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Краса та здоров'я»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс