Радимо спробувати шизандру
Усім добре відомо, що восени і взимку нам не минути сезону застуд і звичайного грипу. Але кому ж хочеться хворіти? Ось для цього і є дуже прості, недорогі і перевірені часом засоби, які здатні підняти імунітет і захистити наш організм.
Одним з них є шизандра - лимонник китайський - одна з найдревніших рослин субтропічної флори. Він обвиває за годинниковою стрілкою будь-яку опору, чи то дерева, чагарники чи штучну підставку у вигляді трельяжів, арок, альтанок. У ліани дуже гнучкі і еластичні паростки, які не так-то просто зламати.
Розмножують лимонник кореневищами і живцями. Можна сіяти восени щойно зібране насіння. Навесні з’являться паростки. Взимку лимонник не потребує особливого захисту, просто в областях з сильними морозами його пізньої осені знімають з опор і укладають на землю, присипаючи сухим листям або тирсою. А навесні ліани знову підв’язують до опор.
Плодоносити лимонник починає на 4-5-му році життя. Його не варто саджати на сонці, він краще ростиме і плодоноситиме у затіненому місці або навіть у тіні.
Улюблений грунт - чорнозем з перегноєм, з добрив віддає перевагу азоту, суперфосфату, хлористому калію, звичайному попелу.
У ягодах лимонника китайського міститься: вітамін С, яблучна, винна, янтарна, лимонна кислота, цукор, пектин, ефірні олії, смоли, мікроелементи - титан і срібло, селен, марганець, цинк, нікель... Вони тонізують організм, знімають втому, підвищують імунітет, працездатність, допомагають пристосуватися до умов навколишнього середовища, що змінюються. Офіційна медицина використовує лимонник у вигляді настою з насіння і плодів; використовують також сік ягід і порошок з насіння.
Призначають препарати з лимонника для лікування шлунково-кишкових захворювань, при слабості серцевого м’яза, неврозі серця і нефриті, погіршенні зору, для лікування кисневого голодування, як жовчогонний засіб при холециститах та інших функціональних порушеннях жовчного міхура. Застосовують лимонник і при неврастенії, депресії, розумовій і фізичній перевтомі. Народна медицина рекомендує відвари і настойки лимонника при всіх цих хворобах, а також для лікування погано заживаючих ран.
Настій: 1 ст. ложку свіжих або сухих ягід лимонника з розрахунком на стакан окропу настоюють 2-3 години в термосі, проціджують, вихолоджують і приймають по 1/2 склянки 4 рази на день за півгодини до їжі.
Для профілактики під час епідемії грипу і застуд заварюють чай з ягід лимонника, вихолоджують, додають мед і п’ють його протягом дня. Але не на ніч, оскільки лимонник збуджує. Його не можна вживати при гіпертонії і підвищеній збудливості, безсонні, серцебитті.
У дикій природі лимонник росте у Хабаровському краї, Примор’ї, Амурській області, на Сахаліні, Курильських островах, Далекому Сході і, звичайно, у Китаї, де він був відомий ще у V столітті, а у VI-VII століттях його називали навіть улюбленою рослиною китайських імператорів. У Стародавньому Китаї лимонник був у списку податей, обов’язкових для доставлення до імператорського двору.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 2525 |
|
© Газета Домовик 2012-2023