Замість ліків - чай
У розпалі вересень - пора щедра і багата на плоди. І одне з перших місць серед лікарських рослин посідає, напевне, шипшина. Цвіте вона у травні-липні, плоди дозрівають у вересні. За вмістом вітаміну С серед дикорослих рослин вона абсолютний чемпіон. Але не тільки аскорбінова кислота міститься в плодах шипшини. Є в ній і інші вітаміни: В1 - тіамін, В2 - рибофлавін, Е, К, Р і каротин (провітамін вітаміну А). Багата шипшина на цукор, а також дубильні речовини, пектини і органічні кислоти. З мінеральних речовин можна назвати калій, фосфор, залізо, марганець.
Замість ліків - чай
З шипшини готують вітамінні напої, відвари, екстракти, сиропи. Але особливо широко цвіт, плоди, листя і молоді паростки її застосовуються для заварювання чаю. Цей чудовий напій тонізує і зміцнює, стимулює роботу залоз внутрішньої секреції і нормалізує обмін речовин. Чай з шипшини має протисклеротичні, кровотворні і протизапальні властивості, благотворно діє на центральну нервову систему, легені, шлунково-кишковий тракт. Все це сприяє підвищенню захисних сил організму.
Вітамінний сік з цілих плодів шипшини: 1 кг сухих плодів залити окропом, кип’ятити 10 хв. в емальованому посуді, потім настоювати 20-24 год. Процідити через 2 шари марлі. Пити по склянці на день. Настій готувати щодня.
Вітамінний чай: 1 склянка сухих плодів шипшини, 1 склянка сушеної горобини, 0,5 склянки сушеної чорної смородини, 1 жменя сухого листя суниці, 1 склянка сушеної моркви.
Всі компоненти змішати, 2 ст. л. вітамінної суміші залити 2 склянками окропу і витримати 5-7 хв.
Сироп з пелюсток шипшини: 300 г пелюсток цвіту шипшини, 1 л води, 700 г цукру.
У воді розчинити цукор, нагріти сироп до кипіння. Гарячим сиропом залити пелюстки шипшини і знов довести до кипіння. Настоювати 10-12 год. у закритому посуді. Отриманий сироп використовувати для ароматизації напоїв, киселів і желе.
ГЛІД
А ще візьмемо, наприклад, глід. Його плоди мають яскраво виражені лікувальні властивості: посилюють скорочення серцевого м’яза і в той же час зменшують його збудливість, посилюють кровообіг у судинах серця і мозку, поліпшують загальний стан хворих на серце. Крім того, плоди глоду містять аскорбінову кислоту, каротин, холін, ефірну олію, фруктозу, дубильні речовини, амігдалін, сорбіт, органічні кислоти та інші речовини. З них роблять сік, компот, варення, джем, мармелад, різні напої.
Джем. Промиті плоди глоду проварити в невеликій кількості води на малому вогні 1-2 год., протерти через сито, в отримане пюре додати цукор-пісок, довести до кипіння, охолодити.
ВЕРЕС
Ароматний чай можна приготувати з цвіту вересу, який містить глікозид, арутин, кверцетан, катехінові таніни, крохмаль.
У народній медицині використовують верхівки облиствлених паростків вересу з цвітом. Він має сечогінну дію, протизапальні і дезинфекційні властивості.
Чай: 1 частина сухого цвіту вересу, стільки ж сухих пелюсток шипшини, 2 частини суничного сухого листя.
Можна все це змішати і зберігати в сухому темному місці в закритих скляних і металевих банках. Заварювати в невеликому чайнику. Такий чай має заспокійливу і дію.
ГОРОБИНА
Плоди горобини дозрівають у вересні і залишаються на гілках. Після заморозків вони стають солодкуватими і трохи гіркуватими. В ягодах горобини міститься глюкоза, фруктоза, сахароза, органічні кислоти. Багато в них аскорбінової кислоти, знайдено й інші вітаміни: К, Е, Р, фолієва кислота. Завдяки високому вмісту вітамінів плоди горобини використовують при виснаженні і недокрів’ї. Багата горобина і на мікроелементи. В ній виявлено марганець, залізо, цинк, мідь, магній.
З ягід горобини готують напої, варення, повидло, з соку роблять наливки.
Горобиновий чай: 300 г сушених ягід горобини, 50 г сушених ягід малини, 25 г сушеного листя смородини, змішати і використати для заварювання.
Сік горобиновий: 2 кг горобини, 2 л води.
Промиті ягоди горобини залити водою і варити до розм’якшення, протерти через сито і пастеризувати в скляних банках або пляшках (у півлітрових - 15 хв). Можна зробити сік у скороварці.
Горобиновий чай «Ароматний»: 100 г сушених ягід горобини, 30 г сушеного цвіту горобини, 10 г м’яти польової.
Всі компоненти змішати і використати для заварки з розрахунку 1-2 ст. ложки на 1 склянку окропу. Цукор додавати за смаком.
КАЛИНА
Здавна відомі людям цінні властивості калини. Її використовували як їжу, і як ліки. Плоди калини багаті на вітамін С, а за вмістом кровотворного елемента - заліза - калину можна поставити в один ряд з шипшиною, чорницею і костяницею. Калина залишила далеко позаду цитрусові; за вмістом вітаміну С - в 1,5 раза, фосфору - в 4-5 разів. У її ягодах є вітамін Р, органічні кислоти, ефірна олія, дубильні речовини, і, як не дивно, до 32% цукру, а також марганець і цинк.
Сік калини з медом п’ють при гіпертонії, приймають його і як профілактичний засіб, що запобігає появі злоякісних пухлин. Вважається, що він допомагає при простудних захворюваннях, порушенні обміну речовин.
Сік калини: 1 кг калини, 200 г цукрового піску, 200 г води.
З перебраних і вимитих ягід віджати сік. М’язгу залити водою, прокип’ятити 5-10 хв., процідити. Відвар змішати з вичавленим соком, додати цукровий пісок, розмішати, охолодити.
Сироп з калини: 1 л соку калини, 2 кг цукру, 10 г лимонної кислоти.
У сік калини додати цукор, нагріти до повного розчинення, зібрати піну, додати лимонну кислоту, знову кип’ятити 5 хв, процідити через марлю і розлити в пляшки. Пляшки закоркувати прокип’яченими корками. Зберігати в прохолодному місці.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 2379 |
|
© Газета Домовик 2012-2023