Материнка звичайна — незвичайне орегано
Материнка звичайна (Origanum vulgare), або як її називають у Європі — орегано, це далека родичка всім нам добре відомих м’яти, меліси, шавлії, базиліка й інших пряних трав. Материнка має високі цінні, як у харчовому плані, так і лікарськими властивостями, а також чудовим ароматом.
У якості пряної культури орегано здавна використовується в кухнях народів Європи й Середземномор’я. Рослина має найбагатше джерело антиоксидантів, містить аскорбінову кислоту, ефірну олію й дубильні речовини. Враховуючи це, материнку широко вирощують в усьому світі.
У нашій країні улюбленими місцями проживання материнки є лісові узлісся, відкриті сонцю й вітру галявини, а також сухі й великі луги.
Материнка знайома людям як багаторічна, пряна й трав’яна культура, яку використовують не тільки в кулінарії, але й у садово-парковому декоративному мистецтві й навіть у народній медицині.
ОПИС РОСЛИНИ
Материнка має досить пряме стебло із чотирма гранями й м’якою опушкою. Корінь у материнки повзучий, а листові пластинки мають довгасту форму й кінчаються злегка загостреним краєм. З верхньої сторони листочки темно-зеленого фарбування, а з нижньої сторони – ледве сріблясті. Висота рослини - до 0,7 метра. Зацвітає материнка в середині літа. У цю пору можна вдосталь насолодитися невеликими по розміру червоно-бузковими й скомпонованими в суцвіття, що мають форму щитків-мітелок квітки, у яких насіння починають поспівати звичайно в третій декаді серпня.
Квіти мають найніжнішої й дуже приємний аромат. Материнка нерідко культивується для виробництва ефірної олії або вирощується в якості медоносної рослини.
Зацвітає материнка звичайно тільки на другий сезон після висадження на ділянку.
ВИРОЩУВАННЯ ОРЕГАНО
Найпростіший спосіб одержати материнку самостійно – це виростити її шляхом простого посіву насіння у ґрунт. Однак зазвичай вирощують материнку розсадою, тоді є висока ймовірність того, що сіянці зацвітуть уже цього року.
ВИБИРАЄМО МІСЦЕ ПІД ОРЕГАНО
Материнка віддає перевагу відритим і добре освітленим ділянкам без тривалого застою вологи. Ґрунт під посадку орегано обов’язково повинен бути помірковано родючій. При весняній посадці ґрунт краще готовити з осені. Для цього на квадратний метр ґрунту потрібно внести 6-7 кг добре перепрілого гною або перегною, 250-300 г деревної золи й столову ложку нітроамофоски.
Навесні, перед повторним перекопуванням ґрунту необхідно внести 2-5 кг перегною або добре перепрілого гною й 2 ст. л. нітроамофоски.
Ґрунт потрібно добре вирівняти й розбити грудки, тому що посадковий матеріал материнки дуже дрібний, тому на ґрунті з великими грудками сіянці будуть приживатися гірше. У підготовленому ґрунті роблять борозенки, поливають їх, використовуючи поталу або дощову воду кімнатної температури.
Перед посівом насіння материнки слід перемішати з річковим піском (для рівномірного розподілу насіння на грядці) у рівних долях і висіяти в заздалегідь підготовлені борозенки, закривши на глибину одного сантиметра. Після цього потрібно насіння присипати ґрунтом і замульчувати поверхню перегноєм.
Відстань між борозенками - 23-26 см. Приблизно через 20 днів, а іноді й трохи більше, обов’язково з’являться сходи. Як тільки сіянці утворюють пару справжніх листочків, їх можна буде висаджувати на нове місце. При пікіровці сіянців між ними важливо залишати відстань 18-19 см.
Після посадки сіянці материнки необхідно періодично поливати, боротися з бур’янами, а в жару створювати їм невелику тінь.
РОЗМНОЖЕННЯ РОЗПОДІЛОМ КУЩА
Непогано материнка розмножується розподілом куща, коли його вік досягне 3-5 років. Розподіл проводять навесні, для цього рослину викопують, ділять на частини так, щоб на кожній було як мінімум дві пари здорових бруньок, і висаджують у лунки. Через пару тижнів почнеться їхнє вкорінення. Щоб розділені частини куща добре прижилися, їм необхідний достатній полив і періодичне розпушування ґрунту.
ДОГЛЯД ЗА МАТЕРИНКОЮ
Полив повинен бути дуже помірним, не варто допускати як недоліку вологи, так і її надлишку. Перші два сезони після висадження рослини на ділянку потрібно обов’язково видаляти бур’яни й рихлити ґрунт, не допускаючи утвору ґрунтової кірки. Через три сезони, коли рослини досить розів’ються, прополки можна взагалі виключити й лише акуратно скошувати траву в зоні навколо куща.
Материнка на одному місці може рости десятки років, однак для омолодження рослини необхідно все-таки проводити відновлення ділянки кожні 5-6 років.
У тому випадку, якщо материнку вирощують не як декоративну рослину, а щорічно проводять зрізку трави і її висушування, тоді необхідно після кожного укосу підгодовувати рослини настоєм курячого посліду, розведеного в 15 разів водою, для цих цілей можна використовувати й коров’як, але його припустимо розбавляти в 10 раз (при нормі літр на квадратний метр).
Можна використовувати й будь-які комплексні мінеральні добрива, типу нітроамофоски, в кількості 15-20 г на квадратний метр ґрунту й краще в розчиненому виді. Якщо ж цю запашну травичку ви вирощуєте на ділянці винятково для себе, то цілком можна обійтися й без підгодівель, інакше вона буде активно рости на шкоду якості.
ЗРІЗКА Й ЗБЕРІГАННЯ ОРЕГАНО
Коли пагони материнки виростуть приблизно на 0,7 метра, можна приступати до їхнього зрізання. Оптимальні строки зрізання – з липня по вересень, коли рослини цвітуть і найсильніше пахнуть. Зрізку найкраще проводити на висоті півметра. Після чого зрізані частини потрібно зв’язати в пучки, і вже в такому виді їх можна сушити. Помічено, що суха трава материнки пахне ще сильніше.
Щоб трава пролежала як можна довше без втрати своїх сортових якостей, необхідно її зберігати в місцях, надійно захищених від прямих сонячних променів, обов’язково вилучивши всі листові пластинки із пагонів.
ЗАСТОСУВАННЯ МАТЕРИНКИ
Материнка – це ідеальний варіант в якості самих різноманітних приправ, однак, через специфічний смак і аромат, додавати її потрібно потроху, вона не всім приходиться по душі. До речі, про смак: смак приправи материнки злегка гіркуватий, що навіть трохи обпалює. Материнка просто ідеально поєднується із чорним перцем, базиліком, майораном. Використовують материнку для приготування величезної кількості страв: отут і м’ясо баранини і ягнятини, телятини й свинини. Готовити ці страви можна як у духовці, так і на грилі, смак від цього точно не погіршиться.
Підходить материнка й для самих різних салатів і соусів, особливо для знаменитого майже на увесь світ томатного соусу.
Крім того, материнка має цілий ряд лікувальних властивостей, наприклад, використовують її при застуді, ангіні, як потогінний засіб, відхаркувальне, і у вигляді чаю.
Є відомості, що материнка допомагає при пародонтозі й стоматиті, при безсонні й навіть при головному болі.
Також застосовують материнку для профілактики захворювань кишечнику, гастриту, ревматизму й атеросклерозу.
Якщо зірвати гілочку материнки й покласти в шафу, то в ньому зникне моль.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 3555 |
|
© Газета Домовик 2012-2023