Трава меліса

19 липня 2018

Це одна з найвідоміших пряно-ароматичних і лікарських рослин. Меліса містить ефірні олії, має ніжний освіжаючий смак і лимонний аромат і прекрасно уживається поруч із грядками петрушки, кропу та цибулі. Однак це дуже ніжна пряність, що швидко втрачає свій аромат, тому використовувати її потрібно в самому кінці готування за 1-3 хвилини, а найкраще додавати до готових страв.

Але можна запастися мелісою і взапас. Її збирають на початку цвітіння, зрізуючи верхню частину рослини разом з листям. Залишають не менше 10 см стебла. Заготовка проводиться після обіду, у суху, сонячну погоду. Трава меліси допускає помірне обрізання молодих пагонів і продовжує після цього рости і цвісти. Невибаглива в сушінні, можна висушувати на відкритому повітрі, у приміщеннях з постійним припливом повітря, розкладати на підлозі або розвішувати пучками. Але необхідно берегти сировину від влучення прямих сонячних променів. Також потрібно сушити не при високій температурі, щоб не випарувалися ефірні олії, тому що вони рідкої консистенції і при найменшому підігріві легко вивітрюються. 

Але ця властивість має й свої переваги: ефірні олії прекрасно підходять для інгаляції. При вдиханні вони легко проникають у легені й виявляють дезінфікуючу і протизапальну дію. Ефірні олії також знімають біль і судоми, широко застосовуються як спазмолітичний, болезаспокійливий засіб при кольках.

Настій меліси заспокоює нервову систему, його вживають внутрішньо при застудних захворюваннях і грипі, загальній слабості організму, шлунково-кишкових захворюваннях, хронічних катарах, астмі, неврозі серця, підвищеному кров'яному тиску, задишці, зовнішньо - при ревматизмі. 

Олія з меліси мало токсична, її застосовують при серцебитті, ревматизмі, болях в області серця, для врегулювання менструації та як засіб, що заспокоює.

Листя - незамінна пряність для багатьох страв. Свіже листя додають при готуванні соусів, овочів, супів усіх видів (фруктових, горохових, картопляних, грибних), у тертий сир, літні салати, які при цьому стають не тільки приємними й ароматними на смак, але й більш корисними. Сушене - заварюють як чай, додають у компоти й узвари, ароматизують домашні кваси. З його допомогою поліпшують смак пива і домашнього вина. Додають як самостійно, так і в комбінації з іншими травами в овочеві, м'ясні та рибні салати взимку, а також в омлети і страви з рису.

Використовують мелісу й у домашньому консервуванні. При солінні помідорів і огірків вона надає їм міцність і поліпшує аромат. Порошок сушеної меліси додають і при засолюванні капусти.

За версією стародавніх греків, меліса була кращим засобом від облисіння, чим і зараз корисна для чоловіків, що зіткнулися з даною проблемою. Жінками меліса застосовується для поліпшення росту волосся, зміцнення цибулин, відновлення ушкоджених коренів, регуляції роботи сальних залоз, зменшення жирності і розгладження волосся по всій довжині.

Меліса використовується і для прийняття ароматичних загальнозміцнювальних ванн.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 2312 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Народна медицина»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс