Ожеледь: як уникнути травм
Ось уже й минула перша хвиля нападу ожеледі на Україну. Як завжди до цієї напасті виявилися не готові не тільки комунальні служби, щоб вчасно очистити дороги й тротуари наших міст і селищ, але й ми самі - рядові пішоходи, які за недоброю традицією кинулися в травмпункти із забитими місцями та переломами різного ступеня важкості.
Про те, що в ожеледь підвищується ризик одержати травму, знають усі, але це не заважає багатьом з нас одержувати фізичні й душевні ушкодження організму знову й знову. Під час перепадів температури та замерзанні підталого снігу на тротуарах звертання до травматологів по допомогу зростає в десятки разів. Про те, як поводитися, щоб не одержати травму в ожеледь, ми вирішили порадитися з фахівцем лікарем-травматологом - доцентом, кандидатом медичних наук Орестом Ярославовичем Ломницьким.
- Отже, із чого починаються заходи безпеки при ожеледі?
- Правила безпеки в ожеледь містять у собі три позиції: як одягтися та взутися, як ходити і як правильно падати. На всіх трьох етапах можна запобігти травмі, але все-таки краще дотримуватися перших двох, щоб до падіння не доходило.
- Так якими ж мають бути одяг і взуття?
- Взуття має бути на стійкій підошві і зручним. Ваші ноги будуть стійкими на льоді, якщо площа підошви буде якнайбільше. Тобто чоботи на підборах, танкетці не підходять. Опора тут іде в основному на передню частину стопи, і це збільшує і без того високе навантаження на ноги. Стійкість також знижується від підвищення навантаження на колінні суглоби. Травма колінного суглоба в ожеледь може відбутися навіть без падіння: просто спрацює напруга і неправильний розподіл тиску на суглобні поверхні.
При цьому улюблені угги та інші валянки залишайте вдома: взуття в ожеледь має добре фіксувати гомілковостопний суглоб. А якщо ні, то вивих гомілки може стати сумним наслідком прогулянки в ожеледь.
Одяг має бути в міру легким по вазі й не закривати огляд простору під ногами. Довгі шуби та пальто не підходять: у пріоритеті пуховик або комбінезон. Добре, якщо коліна додатково захищені шаром м'якого і пружного одягу, наприклад, лижними штанами.
- А як правильно й головне безпечно пересуватися в ожеледь?
- Якщо ви виконали перший пункт, то пересуватися в ожеледь вам буде досить просто. Ноги повинні бути трохи зігнуті в колінах і мати можливість пружинити. Крокувати широко не можна. Робіть кроки у два- півтора рази більш короткими, чим свої звичні, і намагайтеся ставати відразу на всю стопу.
Руки мають бути вільні. Намагайтеся в цей час носити рюкзак замість сумки, і не тягніть із магазину пакети. Носіть теплі рукавички, щоб не доводилося тримати руки в кишенях на вітрі.
Триматися за руки на льоді не варто. Ви або впадете разом з тим, хто падає, або потягнете людину за собою. При цьому ви обидва не будете мати достатньої можливості запобігти невдалому падінню на лід.
Є смисл тримати за руку дитину, літню людину, якщо ви сильніші та крупніші. У всіх інших випадках така страховка буде поганою послугою.
- Ну, і нарешті, якщо падіння уникнути не вдалося, то чи існують правила безпечного падіння в ожеледь?
- Травми в ожеледь від падіння часто відбуваються при недотриманні перших двох пунктів. Втім люди похилого віку можуть одержати серйозну травму навіть при незначному ударі об лід. Причиною цього є остеопороз, який значно частіше розвивається у жінок. Найнебезпечніша травма для людини старше 60 років - перелом шийки стегна.
Коли ви втрачаєте рівновагу, широко розставлені руки й ноги можуть постраждати в першу чергу. Постарайтеся згрупуватися, зменшити висоту падіння: присядьте (зігніть ноги), округліть спину.
Якщо ви падаєте вперед - виставте напівзігнуті руки напроти обличчя. При падінні на прямі руки може відбутися перелом передпліччя, вивих плеча або ліктя.
При падінні на бік не підставляйте лікоть, а падайте на бік, виводячи руку вперед. Падіння на спину найнебезпечніше: тут може відбутися струс мозку і втрата свідомості. У випадку падіння назад округліть спину, і максимально притисніть підборіддя до грудей. Так ви уникнете удару головою, і травми будуть незначними.
І ще одна порада: якщо у вас немає крайньої необхідності в ожеледь виходити на вулицю, то не виходьте. Краще перечекати таку загрозу в теплі й комфорті. Адже особливо загрозливою є ожеледь у перші кілька днів - маємо голий лід. Згодом сіль і пісок від комунальників, зусилля транспортних засобів і пішоходів зроблять наші й проїзні частини вулиць і тротуари менш небезпечними, тоді й відправимося на свіже повітря без ризику зазнати на собі чинність закону земного тяжіння.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 3335 |
|
© Газета Домовик 2012-2023