Мальва або шток-троянда
Мальви часто саджають у сільській місцевості. Вони відрізняються значними розмірами, сильними стеблами, довгим лопатевим листям і великими квітами. Біла, рожева, рожево-фіолетова, бордова, темно-червона і практично чорна - це все мальва, вирощування з насіння і догляд за якою описані в наступній інформації.
Відома мальва також під назвами шток-троянда і проскурник. Різновидів даного виду рослин усього близько 30. І найвідомішим і окультуреним з усіх представників є мальва Рожева.
Розмаїтість забарвлення квітів мальви може задовольнити навіть найвитонченіші смаки. Культивувати в якості декоративної та лікарської рослини мальву почали вже давно, більше 3-х тисяч років тому.
І хоча батьківщиною цих квітів вважається Азія, на сьогоднішній день вони поширені в Європі, Азії й обох Америках практично повсюдно. Висота стебел мальви може бути різною: від 80 см до 250 см. Розмір квітів також коливається залежно від сорту та регіону зростання від 5 до 15 см у діаметрі.
Крім різного колірного забарвлення квіти мальви можуть бути немахровими, напівмахровими й махровими. Якщо ви коли-небудь були в степових районах, де температура влітку досягає +35...40°С, цілком могли спостерігати вигадливі дзвіночки квітів мальви прямо серед чистого поля, що ростуть без додаткового поливу й догляду. Це зовсім просто.
Мальва любить відкрите палюче сонце і посушливе літо. Її корені можуть підтягувати вологу з глибоких шарів ґрунту - більше 3-х метрів. Так що цій красуні не страшні ніякі літні негоди, крім затяжних дощів.
Серед усієї розмаїтості сортів і видів мальв існують однолітні, дворічні й багаторічні квіти. У нашому регіоні більше поширення одержали багаторічні мальви за свою невибагливість і витривалість. Дворічні й багаторічні мальви мають властивість квітувати тільки з другого року після посіву насіння.
У перший рік з'являється прикоренева розетка великого листя (округлого або серцеподібного), зморщеного з фігурними виїмками. На другий рік мальва викидає довгі високі стебла, на яких зав'язуються сотні квітів-дзвіночків - 150-200 штук.
Вони займають більшу частину стебла і починають розпускатися знизу нагору. Цвітіння починається в червні-липні й триває до вересня. Відцвітаючи, мальва утворює насінні коробочки, які на Україні називають "калачиками".
Коробочки складаються з численних насінних маленьких плодів, зібраних навколо квітконіжки. Після відцвітання насіння дозріває протягом 3-4 тижнів. Збирати його необхідно, коли коробочки стануть жовтими, а потім досушувати у приміщенні.
Мальва - рослина, що запилюється перехресно. Збираючи насіння квітів різного забарвлення з рослин, які знаходяться поруч, будьте готові до того, що висіявши його у ґрунт, одержите буйство фарб і зовсім несподівані гібриди. Дворічні сорти після цвітіння гинуть, розкидаючи насіння, яке може прорости наступного року при сприятливих умовах. Багаторічні квіти продовжують квітувати рік у рік.
Щоб краще зрозуміти, де оселити нашу королеву, давайте уточнимо її переваги й що вона любить:
- прямі сонячні промені;
- низький рівень залягання ґрунтових вод;
- водопроникні та дреновані ґрунти;
- універсальну опору для довгих стебел, щоб їх не зламав вітер;
- високий вміст азоту.
ПОСАДКА
Вирощування мальви з насіння не містить у собі ніяких складностей і сподобається навіть новачкові в садівництві. Насіння висаджують для розсади, попередньо замочивши його у блюдці до накльовування. Після утворення декількох листків, сходи пересаджують на постійне місце. Ґрунт для посадки рослини має бути легким.
Насіння мальви варто зберігати в сухому місці з мінімальною кількістю вологи; строк його зберігання - 4 роки.
Молодій рослині необхідна велика кількість води, але її застій є неприпустимим. Необхідно періодично проводити прополку. Так ви дозволите мальві міцніти до настання перших у її житті заморозків. Перед зимою молоді мальви рекомендується вкрити гілками з метою недопущення вимерзання.
ДОГЛЯД
Правильний догляд забезпечує стабільність цвітіння квітки. Мальва не належить до примхливих рослин. Її вирощують як на добре освітлених місцях, так і в тіні.
Правда, варто відзначити, що мальва любить прямі сонячні промені. Отже, ріст рослини і її цвітіння більш активні на сонячних місцях. Мальву часто розміщають біля парканів або яких-небудь високих будівель. Це допомагає захистити квітку від обламування під сильними поривами вітру. Не любить мальва і протягів.
Рослина не переносить пересаджень з одного місця на інше. Це пов'язано зі значною глибиною розташування стрижневого кореня цієї культури. Викопування мальви обов'язково приведе до її ушкодження.
Якщо ситуація дозволяє, підживлюйте мальви перегноєм раз на сезон. Припустимим є просте додавання деякої кількості гарно перегнилого компосту або гною в якості мульчі.
Ця квіткова культура може бути ушкоджена захворюваннями: борошниста роса, мозаїка. Тому, настійно не рекомендується вирощувати мальви на ділянці, раніше ураженій такими хворобами, протягом 2-3 років. Також можливі прояви іржі у вигляді невеликих плям на листях і плямистість. Усі вони пов'язані з надлишковою кількістю вологи в ґрунті. Їх допоможуть позбутися препарати-фунгіциди або ж прості процедури з видалення "захворілого" листя, яке варто спалити.
ДЕ НА ДІЛЯНЦІ МОЖНА ПОСАДИТИ ТАКІ РОСЛИНИ
Мальви - ідеальна декоративна рослина для "тла" або "заднього плану". Відмінно будуть виглядати високі квіти уздовж парканів і стін будинків. Посадка мальв на ділянці стає ще й вигідною, тому що може відволікти увагу й закрити собою непоказні спорудження.
Добре виглядають такі ефектні рослини в групових посадках. Особливо приваблива для квіткових композицій мальва Зебрина, що зможе стати ізюминкою клумб. Посадивши на своїй присадибній ділянці подібні рослини, ви зможете вдосталь насолодитися яскравими клумбами протягом усього сезону. Всі ми знаємо й пам'ятаємо мальву як завсідника будь-якого палісадника. Великою популярністю в аматорів вона не користувалася. Але мода на квіти стрімко змінюється і зараз мальву можна зустріти в сучасних садах.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 6168 |
|
© Газета Домовик 2012-2023