От перший сніг і перший лід! Як не відправитись в політ?

17 грудня 2014

Статистика свідчить, що взимку жінки найчастіше ламають щиколотку, чоловіки - руку, а діти - ключицю. А от кількість травм особливо збільшується у вихідні дні. Однак для тих, хто не готовий миритися з таким положенням справ, ми запросили до розмови ортопеда-травматолога, кандидата медичних наук Ігоря Валентиновича Самусенко.

- В останні дні в багатьох регіонах країни випало багато снігу. Чи збільшилася у зв'язку із цим кількість травм?

- Звичайно, перший сніг і перший лід несуть неприємності. За останні дні кількість травм у нас помітно зросла. Але взагалі ж, у цілому це залежить не від снігопаду або ожеледі, а від самих громадян. 

Як показує практика, кіль-кість травм у нас найчастіше збільшується в суботу і неділю, тобто у вихідні дні. 

- Чому саме у вихідні трапляється найбільша кількість травм?

- Це пов'язане з тим, що багато хто займається активним відпочинком і спортом саме в ці дні. У вихідні народ більше гуляє, більше катається на гірках, більше виходить у світ, більше вживає алкоголю. Так що саме у вихідні варто бути особливо обережними.

Часто неправильно з гірки катаються і ламають собі куприк, тому аматорам санної їзди обов'язково підкладати під себе що-небудь м'яке, щоб не забитися, а ще - потрібно міцно триматися в санях, щоб ненароком не вивалитися з них. Є такі люди (от не люблю таких), які на ногах люблять кататися. Отже, цього робити не можна, треба обов'язково використовувати спеціалізовані пристосування, які зараз є в продажі. Також не можна їздити на санках поїздом з гори,  тому що один упаде і буде купа мала, а там і до травм недалеко. Руку зламати або ногу легко!

- Які травми найчастіше трапляються взимку?

- Якщо говорити про жіноче населення, то у них найчастіше ламаються щиколотки. Це нижня частина гомілки, вище того місця, де стопа з'єднується з ногою. Чоловіки найчастіше ламають руки. А от люди похилого віку, так ті усе норовлять шийку стегна поламати. Лихо, одним словом.

- А діти як же?

- У дітей найчастіше бувають підвивихи або вивихи, часто ламають ключицю, адже це дуже тендітне місце.

- Щоразу, коли випадає сніг, комунальні служби виявляються зовсім не готовими до слизьких доріг і забувають посипати їх сумішшю піску та солі. Але ж ми чекати не можемо - нам треба йти на роботу або за пенсією по цій ожеледі. Як не впасти і не поламатися?

- Першою справою для зниження ризику впасти потрібно вибрати «правильне» взуття. Я рекомендую зимові кросовки з гарною ребристою підошвою, а ось вигляд дівчат, що цокають по льоду шпильками модних чобітків, уводить мене в жах. Звичайно, краса вимагає жертв, але зламана рука навряд чи додасть вам привабливості, дівчата та дами. Отже, бажано взимку ходити у взутті на невисокому стійкому каблуці, танкетці з якісною підошвою. Народні вмільці в майстерні можуть прошиповати ваші черевики. Якщо шкода грошей, можете вдома обклеїти підошву наждаковим папером або простим лейкопластиром (на нього грошей вистачить).

- А якого стилю ходьби варто дотримуватися: пробігти слизьку ділянку шляху або дріботіти качиним кроком, стиснувши губи?

- Просто потрібно йти. Саме йти - а не бігти навздогін суспільному транспорту. Пошкодуйте своє здоров'я. Намагайтеся рухатися по узбіччю тротуару, по опалому листю, ближче до стін будинків, стовпів та інших потенційних опор. Також не слід тримати руки в кишенях - при падінні ви не встигнете їх витягнути. До того ж, вільними руками легше контролювати рівновагу. Наступати треба на всю підошву і не піднімати ноги високо, роблячи кроки. Краще сковзати в буквальному значенні. Пам'ятаєте, у дитинстві нас учили не шаркати ногами? Забудьте це і шаркайте по льоду - так ви будете почувати рельєф, а випадковий горбок або ямка не застануть вас зненацька. Розслабте ноги в колінах і дивіться вниз, будьте готові до падіння, але сподівайтеся на краще. 

Психологи вважають, що саме готовність упасти знижує ймовірність цієї події.

- А якщо пішохід все-таки послизнувся?

- Якщо ви вже послизнулися, постарайтеся присісти - ви впадете з меншої висоти, чим могли б. Не розчепірюйте руки і ноги, краще згрупуватися та падати на бік. Говорять, що п'яні падають і нічого не ламають, тому що їхнє тіло розслаблене - не вірте. Ламають! Та ще як! А м'язи треба, навпаки, напружити, щоб удар прийшовся на них, а не на ваші тендітні кості та суглоби. Голову втягніть у плечі, ноги злегка зігніть і не намагайтеся пом'якшити падіння долонями рук - можете отримати перелом передпліччя або зап'ястя. Якщо ви падаєте на спину, фахівці радять підборіддя притиснути до грудей, а руки розкинути ширше і ляснути ними по землі в момент падіння, щоб стукнутися з меншою силою. Якщо ви падаєте з висоти (наприклад, зі сходів), важливо захистити голову та шию - постарайтеся прикрити їх руками.

- Чи можна при травмі обійтися своїми силами або обов'язково потрібно звертатися до лікарів?

- Якщо людина отримала травму, то найкраще звернутися за допомогою в травмпункт або в поліклініку до профільного фахівця, тим більше, якщо ви почуваєте, що травма у вас складна. Припустимо, ногу підвернули, іти не можете, то в такому випадку краще викликати бригаду швидкої допомоги, яка якісно і кваліфіковано обслужить вас і доставить у стаціонар за місцем проживання. Якщо у вас відбулося ушкодження кісток, то та ж швидка допомога проведе знеболювання і зафіксує вашу травмовану кінцівку. Цього ви самостійно зробити ніяк не зможете.

- Нас лякають, що самолікування може погіршити стан потерпілого...

- Погіршення стану може виразитися в запальних процесах, можуть розвинутися й інші ускладнення. Якщо місце травми сильно болить, то варто прикласти холод, і відразу ж викликати швидку допомогу. Якщо ви можете самостійно добратися до найближчої лікарні, то відправляйтеся негайно. Але в будь-якому разі вам необхідна допомога фахівця, а самолікування - шлях до ускладнень.

- Чи треба взимку, наприклад, під час ожеледі носити із собою якісь засоби від болю, мазі від вивихів і забитих місць і так далі.

- Ні, із собою нічого не треба тягати, адже виходить так, що ви однаково нічим собі допомогти не зможете, а мазей від вивихів просто не буває. Буває забите місце м'язів, тоді можна прийняти що-небудь знеболююче і то необхідно подивитися, що це за ліки та чи немає у вас на них алергії. Так що самолікування нам не підійде. 

Взагалі всі лікарські препарати варто приймати строго за призначенням лікаря, самодіяльність тут ні до чого.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 6187 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Коментар фахівця»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс