Чому погано сходить морква
Старанні й акуратні - насіннячко за насіннячком, інші - щіпкою, а найбільш нетерплячі - прямо з пакетика... Ось так сіють городники насіння моркви.
Гарні сходи одержати важко - ефірні олії, що знаходяться у насінні, перешкоджають швидкому доступу вологи до зародка, сповільнюють його набрякання і проростання. Тому у порівнянні з насінням інших овочів насіння моркви має відносно низьку схожість - 55-75%. При нормальних умовах воно зберігає схожість протягом 3-4 років, але досить часто втрачає схожість уже через два роки. Це цілком природно, так що не варто нарікати на несумлінних продавців і виробників.
Можна посіяти густіше, із запасом, але доведеться позбуватися зайвих сходів. Як відомо, розсаджувати виполоті рослинки немає смислу. Як би добре вони не виглядали, коренеплоди виростуть виродливими. Дуже важливо стежити за тим, щоб насіння розподілялося на грядці рівномірно. Ось і придумують городники різноманітні способи посіву моркви. Про них читачам ми й розповімо в цій статті.
БЕЗНАДІЙНО ЗАСТАРІЛИЙ - ЩІПКОЮ
Він припустимий, якщо є сумніви у якості насіння (старе або підозріло дешеве) і є надлишок землі. Попередньо на око відбирають найбільше насіння, поміщають його у тканинний мішечок і промивають під струменем гарячої (45-50°С) води протягом 10-12 хвилин, щоб змити ефірну олію, що перешкоджає проростанню. Потім 2-3 доби пророщують у вологій тканині до появи одиничних паростків. У такому виді зберігають у холодильнику до посіву, не допускаючи підморожування і висихання. Перед посівом злегка підсушують.
У випадку успіху насіння зійде щіткою, сходи доведеться проріджувати, на запах прилетять морквяні мухи - і врожай опиниться під погрозою. Іноді при посіві змішують насіння з піском у співвідношенні 1:5. Результат той же - сходи доводиться проріджувати.
КИСЕЛЕВИЙ
Використовують у якості рідкого носія крохмальний клейстер (30 г крохмалю на 1 л води). Пророщене насіння (1-2 г) змішують з охолодженим клейстером (склянка) безпосередньо перед посівом. Перемішують до рівномірного розподілу його у повному обсязі рідини і великим медичним шприцом (а можна і просто з чайника) заливають розчин тонкою цівкою у борозенки. Насіння таким чином розподіляється досить рівномірно.
SORTY (ДЛЯ ПРАЦЬОВИТИХ)
Нарізають рулон туалетного паперу уздовж смужками шириною 1,5-2 см і клейстером через кожні 1,5 см приклеюють насіння. У клейстер як живильну добавку вносять мікродобрива або попіл. Стрічки просушують і згортають у пухкий рулончик. При цьому способі відпадає необхідність проріджування сходів.
У спеціалізованих магазинах продають готові стрічки з наклеєним на них насінням. Зручно і практично, але відсутній творчий процес. Погано те, що при цьому способі насіння потрапляє у землю не тільки непророщеним, але й просто сухим. Розкладати стрічки потрібно насінням вниз.
У ГОРОШОК
Насіння наклеюють парами на шматочки туалетного паперу розміром 3х3 см. Коли клейстер висохне, скачують у грудочки розміром з горошину, складають у коробочку і тримають у холодильнику до весни.
На грядці роблять конусоподібні ямки через кожні 6 см глибиною 20-25 см, засипають їх сумішшю з рівних частин дернової землі, піску і перепрілого гною, поливають. При посіві насіння закладають у невелику ямку і засипають такою ж сумішшю. Перед посівом грудочки спочатку замочують у розчині якого-небудь стимулятора (за інструкцією).
ДЛЯ РОЗУМНИХ ЛЕДАРІВ
Секрет цієї технології - полімер, яким обволікають насіння. Його гелеві компоненти мають властивість притягати воду, і навколо насіння, навіть якщо станеться весняна посуха, утвориться водяна оболонка. Волога накопичується з таким розрахунком, щоб ні насіння, ні молоді паростки не задихалися від нестачі повітря. У результаті схожість гелевого насіння вища, сходи з'являються швидко і дружно. А міцний і здоровий організм, як відомо, більш стійкий до стресів і хвороб.
Насіння серії «Грядка ледаря» дозволяє задати відстань між рослинами вже при посіві. Сходи не треба проріджувати, і паростки, що залишилися на грядці, не травмуються, а морквини виходять рівними і гарними. Гелеве насіння коштує трохи дорожче звичайного. Але воно того варте!
ДЛЯ ПРОСУНУТИХ
Посів дражированим насінням дозволяє знизити норму витрати посівного матеріалу у 2-3 рази, забезпечити точність і рівномірність посіву. Але таке насіння, виготовлене за старими технологіями, дає гарний результат, тільки якщо ґрунт досить (але не занадто) вологий. При несприятливих умовах схожість виявляється навіть нижчою, ніж у простого. «Городникам вихідного дня» робити ставку на дражироване насіння не варто: тиждень без дощу і поливу воно може і не витримати.
При будь-якому способі землю перекопують глибоко, а сіють на супіщаних легких ґрунтах на глибину 2-2,5 см, на суглинних - 1,5-2 см, на важких - не більше 1 см. Неперепрілим гноєм не вдобрюють, інакше коренеплоди вийдуть виродливими.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 9414 |
|
© Газета Домовик 2012-2023