Як позбутися від синців
Кожному знайомі темні гематоми, що з'являються на шкірі в результаті забитих місць і ушкоджень тканин. Ці утворення зазвичай називають синцями. Ми розповімо вам про те, як вони утворюються, і що варто робити, щоб синці скоріше зникли, не доставляючи ніяких незручностей людині. Так що, розтягнувшись на льодовій ковзанці або впавши з велосипеда - не засмучуйтеся, синці легко лікуються, тим більше що ці утворення в більшості випадків зовсім не є небезпечними і не мають приводів для тривоги...
Синець утворюється в той момент, коли маленькі судини ушкоджуються або розриваються під впливом удару. Шишка, що з'явилася в цьому місці, є не що інше, як кров, котра зібралася під шкірою. Пляма пурпурного кольору без набряку, коли кров поширюється у верхніх шкірних шарах, називається синцем.
ЧОМУ У ДЕЯКИХ ЛЮДЕЙ СИНЦІ ВИНИКАЮТЬ ЧАСТІШЕ, НІЖ У ІНШИХ?
Частота появи синців зазвичай росте з віком. Вистачає несильного удару або подряпини, щоб на шкірі літньої людини з'явився синець, а у дітей вони утворюються при набагато більш сильних ушкодженнях. Це обумовлено тим, що з віком судини втрачають свою міцність, стаючи більш тендітними.
Ще одна причина приховується в уживаних медикаментах, які перешкоджають згортанню крові. До даних ліків відносять рецептурні препарати від артриту - ібупрофен (нуприл, адвіл) або напроксен (алів), а також безрецептурні - аспірин. Варфарин (кумадин) нерідко прописують пацієнтам для запобігання згортання крові, які страждають від бляшок у серці або судинах ніг. Через дані ліки синці здобувають украй важку форму.
Засоби, основою яких є кортизон, наприклад, преднізон, збільшують крихкість судин. Також від синців сильно страждають люди зі спадкоємним (гемофілія) або придбаним (цироз печінки) порушенням згортання крові, які іноді приводять до смертельно небезпечних кровотеч.
ЯК ВИГЛЯДАЮТЬ СИНЦІ І ЧОМУ ВОНИ ЗМІНЮЮТЬ КОЛЬОРИ?
Синець - це кров, що вилилася з судини. Вона поступово розкладається, через що і змінюється колір синця. Червоно-сині кольори - кольори гемоглобіну, основного білка крові. А всі наступні зміни відтінку синця є варіантами розкладання гемоглобіну.
Продуктами руйнування гемоглобіну є білірубін (жовто-червоний пігмент жовчі) і білівердин (зелений жовчний пігмент). З руйнуванням гемоглобіну синець змінює свої кольори. Усе починається з червоних кольорів, що потім переходять у ліловий, вишневий і синій, поки не досягають жовто-зеленого і жовтого. Потім з зони забитого місця видаляються продукти розпаду і офарблення зникає.
Зазвичай до повного зникнення синця проходить строк 2-3 тижні.
ЧОМУ СИНЕЦЬ НЕ ПРОПАДАЄ, А ПУХЛИНА НЕ СПАДАЄ?
Іноді буває й таке, що синець твердіє й починає рости. Можлива поява хворобливості. Як правило, це відбувається з двох причин. Перша: у м'язі або під шкірою накопичується занадто багато крові, і організм замість того, щоб її розігнати, блокує ушкоджену зону. Це явище називається гематомою, і позбутися від неї можна тільки за допомогою лікаря.
Другою, більш рідкісною причиною є відкладення кальцію в місці забитого місця. Це приводить до того, що ушкоджена зона стає твердою і чутливою. Цей стан називають відбитим очерствінням, або міозитом. Визначається за допомогою рентгена, і тут не обійтися без лікарського втручання.
ЧИ ІСНУЮТЬ ІНШІ ПРИЧИНИ ПОЯВИ СИНЦІВ?
Деякі види синців (незвичайних кольорів або етиології) мають власні назви.
Петехія - дрібні, розміром від 1 до 3 мм, підшкірні скупчення крові, які з'являються у вигляді червоних цяток на якій-небудь частині тіла (найчастіше на ногах). Дане явище зазвичай носить множинний характер і вказує на серйозні проблеми зі здоров'ям, такі як інфекції серцевого клапана або дисфункції часток крові, відповідальних за згортання (тромбоцитів).
Синець, що утворився навколо пупка, може свідчити про внутріпорожнинну кровотечу, а за вухом - про ушкодження черепа.
І, нарешті, численні тверді синці, що утворюються без особливих причин, можуть свідчити про аутоімунні захворювання. Кожний з цих симптомів вимагає втручання фахівців.
ЯК ЛІКУВАТИ СИНЕЦЬ?
Існує пара трюків, що допомагають запобігати або мінімізувати появу синця відразу після удару. У першу чергу - це холодний компрес. Наповніть пластиковий пакет льодом, обгорніть його рушником (якщо прикласти до шкіри без нього, може відбутися обмороження), і притуліть його до зони забитого місця. Холод зменшує приплив крові до ушкодженого місця та істотно зменшує розміри синця, знімає запалення і запобігає утворенню пухлини.
За можливістю варто підняти ушкоджену ділянку вище рівня серця. Чим меншим буде тиск у зоні забитого місця, тим менше крові буде туди надходити.
Також варто уникати прийому вищезгаданих медикаментів і не починати прийом будь-яких таблеток, не проконсультувавшись із лікарем.
Крім того, кровотечу можна зменшити, надавивши на зону забитого місця.
Людям, які приймають ліки, що згущають кров, які страждають від дисфункції згортання, а також людям похилого віку, при одержанні важкої травми варто звернутися до фахівця.
Лікування синців: у випадку легких забитих місць - холод і знеболювальні препарати; піз-ніше - лікувальна фізкультура й фізіотерапевтичні процедури.
Що стосується забитих місць з ушкодженням внутрішніх органів, вони вимагають медичної допомоги і стаціонарного лікування.
- Синець виникає в результаті ушкодження дрібних судин.
- Важкість синця залежить від прийнятих медикаментів і віку.
- Безпричинні синці цілком можуть бути наслідком серйозного захворювання.
- Одиничні синці з часом змінюються.
І ПАРУ СЛІВ ПРО ПРОФІЛАКТИКУ СИНЦІВ
Коли синці з'являються занадто легко, імовірно, в організмі недостатньо вітаміну C. Він робить стінки капілярів більш міцними, знижуючи ймовірність крововиливів і розривів. З медикаментів можна порадити аскорутин, а з продуктів - ківі, цитрусові, солодкий перець та ін.
Вживайте більше цитрусових, абрикосів і моркви. У них містяться біофлавоноїди. Це підвищує ефективність впливу вітаміну C в організмі. Ще одним гарним джерелом біофлавоноїдів є екстракт з виноградного насіння.
Рекомендована доза складає 20-50 мг на день.
Схильність до появи синців може свідчити про дефіцит вітаміну K, яким багата броколі, брюссельська капуста та листяні зелені овочі.
Зрозуміло, у продажі є й готові препарати.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 12997 |
|
© Газета Домовик 2012-2023