Запалення сідничного нерва: причини й лікування
Люди після сорока років часто помічають пекучу або ниючий біль у ногах, їх оніміння. Причиною може бути запалення сідничного нерва або, по-іншому, ішіас. Як же розпізнати цю хворобу й лікувати її?
Запалення сідничного нерва - це ураження самого довгого у всьому організмі нерва, відповідального за зв’язок нервів ніг і органів малого таза із центральною нервовою системою. Патологія виражається сильним болем, набряком або поколюванням, онімінням.
Ішіасом найчастіше хворіють люди у віці від 40 років. Однак останнім часом можна зустріти молодих людей і навіть підлітків, що страждають від цієї хвороби.
ПРИЧИНИ ЗАПАЛЕННЯ СІДНИЧНОГО НЕРВА
Ішіас найчастіше проявляє себе відразу. Як правило, у чоловіків, що страждають цим захворюванням, болить ліва нога або сторона таза, а в жінок - права. Якщо ішіас двосторонній, то боліти може й права, і ліва нога одночасно.
Причини виникнення запалення сідничного нерва можуть бути різними:
- переохолодження організму. Із-за нього активізуються інфекції, що провокують ішіас;
- стрес, депресія впливають на нервову систему в цілому й можуть спровокувати запалення сідничного нерва;
- проблеми із хребтом: грижа, остеохондроз, зсув міжхребетних дисків;
- часте підняття важкостей;
- малорухливий спосіб життя або сидяча робота приводять до скривлення хребта й неправильному розподілу навантаження на опорно-руховий апарат, що викликає запалення сідничного нерва;
- сильна інтоксикація від алкоголю. Токсини руйнують кісткову тканину зсередини й вражають нерви;
- цукровий діабет. У кісткових тканинах довгий час відкладаються токсини, які не можуть вийти з організму через цукровий діабет. Вони вражають кісткову тканину й нерви;
- вагітність. У період вагітності центр ваги може неправильно зміститися на попереково-крижовий відділ. Через це можуть виникнути сильні болі;
- інфекційні захворювання. Шкідливі мікроорганізми виділяють токсини, які швидко вражають нерв;
- перенесена раніше сильна травма.
СИМПТОМИ Й ЛІКУВАННЯ
Самим явним і головним симптомом цього захворювання є біль. Він може бути самим різним: пекучим, ниючим, що стріляє. Також біль може віддаватися як у всій нозі, так і в окремих ділянках. Він може бути постійним або турбувати часом. Характер болю залежить від того, які нерви уражені. Якщо збуджені зовнішні нерви, то біль буде колючим, пекучим, що стріляє; якщо внутрішні – то таким, що давить, тягне й ниє. Від того, який біль вас переслідує, буде залежати й лікування.
Інші симптоми:
- набряк і почервоніння ніг;
- сильне потовиділення ступень або його повна відсутність;
- оніміння ніг з відчуттям мурашок, що бігають;
- неприємні болючі відчуття в області таза при нахилах у сторони або вперед;
- спазми в ногах з підвищеною температурою тіла до 38°С.
Якщо вами були помічені перераховані симптоми, обов’язково зверніться до лікаря. Від того, наскільки серйозно уражений нерв, буде залежати призначене лікування. У складних і запущених випадках може знадобитися хірургічне втручання.
Щоб поставити правильний діагноз і виявити причину виникнення запалення, хворому потрібно пройти МРТ і рентген. Після цього лікар призначає комплексне лікування медикаментами разом з не медикаментозними методами.
Лікування медикаментами містить у собі:
- знеболюючі препарати;
- нестероїднї протизапальні засоби (таблетки або мазі);
- курс уколів.
Така терапія рятує пацієнта від болю, знімає запалення, набряки, сприяє розслабленню м’язів і рятуванню від спазмів.
Для лікування ішіасу призначають нестероїдні протизапальні препарати й анальгетики. У рідких випадках призначають гормональні засоби. Вони діють швидко, але багатьом протипоказані через побічні ефекти.
Лікування уколами призначають тоді, коли всі інші методи не діють. Це найефективніший метод.
Уводити ін’єкції можна різними способами. У самих складних випадках уколи ставлять у міжхребетний простір або в кістковий мозок. При слабкому запаленні укол уводять внутрішньовенно або внутрішньом’язово.
Уколи вітамінів прописують, якщо з’ясувалося, що причиною запалення стала їхня нестача. Найчастіше це вітаміни групи B. Вітаміни стимулюють імунітет, сприяють зниженню болю й прискоренню обміну речовин, а також регенерації тканин.
Плюси:
- укол швидко знімає біль, тому що ін’єкція вводиться в саме вогнище ураження;
- препарати не впливають на шлунково-кишковий тракт, тому, виходить, виключена небезпека одержати виразку шлунка;
- підходить людям з нестерпністю окремих компонентів, що містяться в таблетках.
Мінуси:
- ін’єкція може викликати алергію;
- якщо неправильно поставити укол, можна одержати травму, і пальці ніг або стопа можуть на час відмовити.
НЕМЕДИКАМЕНТОЗНІ СПОСОБИ ЛІКУВАННЯ
Фізіотерапія. За допомогою спеціального устаткування електричні імпульси стимулюють ослаблені м’язи. Лікування фізіотерапією називають ледачою гімнастикою, тому що слабкі ділянки м’язової тканини приходять у тонус без виконання навантажень. М’язи міцніють, а разом із цим знімається їхній спазм. Зазвичай призначають близько 15-20 процедур з перервою в 1-2 дня.
Масаж. Лікувальний масаж виглядає як легке розтирання, погладжування й поплескування збуджених ділянок. Проходить він з використанням різних ефірних олій і розігріваючих кремів. Завдяки масажу поліпшується приплив крові до збуджених ділянок, знімаються спазми й затиски, зменшується набряк.
Лікувальна фізкультура. Пацієнтові можуть призначити легкі вправи. Для їхнього виконання можуть стати в нагоді великі надувні кулі, гімнастичні стрічки або стільці. У якості вправ ЛФК останнім часом використовують йогу.
Лікувальна фізкультура знімає напругу м’язів, рятує від болю й спазмів практично з першого дня занять.
ФІЗИЧНІ ВПРАВИ
1. Лягти на підлогу, бажано на гімнастичний килимок. Підтягти обидва коліна до грудей. Обхопити сідниці обома руками. Затриматися в цім положенні приблизно на 30 секунд і випрямитися. Виконати 10 повторень.
2. Сісти на підлогу. Підняти руки над головою й плавно опуститися на спину. Широко розведіть ноги й підніміть їх до кута в 90 градусів. Стежте за тим, щоб лопатки й поперек не відривалися від підлоги. Інакше ви будете давати додаткове навантаження на хребет. Виконайте 10 повторень.
3. Підведіться, ноги на ширині плечей. Підніміть одну руку нагору, а іншу розташуйте уздовж тулуба. Нахиліться вбік, не зміщаючи руки з положення над головою. Нахиляйтеся доти, поки рука й тіло не будуть паралельні підлоги. Плавно поверніться у вихідну позицію й повторіть те ж, але з іншою рукою. Виконайте по 3-4 повтори на кожну руку. Не робіть різких рухів, виконуйте вправу плавно.
4. Заняття в басейні. Якщо основною причиною запалення є проблема із хребтом, то призначають заняття фізкультурою у воді. Вони знімають навантаження із хребта, але при цьому дають його на всі інші групи м’язів. Плавання знімає затиски в м’язах і спазми. Займатися в басейні потрібно приблизно 3 рази на тиждень.
Самостійно лікувати запалення сідничного нерва не рекомендується. Однак продовжити лікарське лікування можна в домашніх умовах для профілактики й підтримки ефекту.
Дотримуйтеся наступних рекомендацій:
- не сидіть в одному положенні більше двох годин;
- стежте за поставою, намагайтеся завжди тримати спину рівно;
- 4 рази на рік пийте вітамінні комплекси з високим вмістом вітамінів групи В;
- віддайте перевагу взуттю на низькій й м’якій підошві;
- спіть на боці із зігнутими ногами в колінах - так ви дасте відпочити хребту;
- використовуйте лікувальні мазі для зняття болю й набряків.
НАРОДНІ ЗАСОБИ ПРИ ЛІКУВАННІ ІШІАСУ
У якості допоміжного лікування можна використовувати народні методи. Розповімо про декілька з них.
Прогрівання. Візьміть простирадло. Змочіть його в оцтовому розчині (на 3 літра води - 50 г оцту й 100 г солі). Загорніться в простирадло й полежіть під теплою ковдрою приблизно 45 хвилин.
Лікування медяною маззю. Візміть 250 г горілки або медичного спирту, додайте 1 ст. л. солі й 1 ст. л. меду. Усе перемішайте й розтирайте великий м’яз легкими рухами на ніч.
Прогрівання соком хріну, редьки або імбиру. Пропустите через соковичавницю редьку, хрін або імбир. До уражених ділянок прикладайте компреси з отриманим соком.
Лікування воском. Візьміть приблизно 250 г воску. Нагрійте його на вогні або паровій бані до рідкого стану. Перелийте віск у целофановий пакет і прикладете до запаленої ділянки.
Трав’яні відвари. Приготуйте відвар з листя осики або звіробоя й прикладайте компреси до хворих місць.
Гарячі ванни. Додайте у ванну з водою приблизно 100 г здрібненого в м’ясорубці хріну. Таку ванну приймайте не довше 5 хвилин.
Пам’ятайте про те, що тільки комплексне лікування хвороби під доглядом лікаря дасть правильний результат. Не зневажайте традиційною медициною.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 1728 |
|
© Газета Домовик 2012-2023