Напад астми. Що робити в домашніх умовах?
Бронхіальною астмою називають хронічне запальне і респіраторне захворювання дихальних шляхів, що викликає задишку і свистяче дихання, а також тяжкість у грудях. Так як це хронічне захворювання, то воно практично не лікується. Його можна тільки контролювати.
Напади бронхіальної астми викликані кількома причинами. Наприклад, так організм реагує на наявність у повітрі алергенів (пилок рослин, мікроскопічні гриби, пил, шерсть собак або кішок, косметична пудра). Крім того, приступу можуть сприяти нестероїдні протизапальні препарати, а також фізичне навантаження, тютюновий дим, різкі запахи, хімічні речовини, і навіть холод.
Як бачите, напад астми може трапитися в будь-який момент, наприклад, при різкому похолоданні.
За даними фонду Asthma and Allergy Foundation, США на астму хворіють більше 20 млн. чоловік. Щорічно понад 500 тис. американців потрапляють до лікарні через напади цього захворювання, а ще близько 5 тис. американців через астму помирають.
Астма дуже мінлива. Деякі напади цієї хвороби швидко проходять в домашніх умовах, але бувають випадки, коли хворого доводиться везти в лікарню.
ПЕРША ДОПОМОГА ПРИ НАПАДІ АСТМИ
Усуньте причину нападу. Якщо вам відомо через що у хворого буває астматичний напад, то постарайтеся усунути його причину. Наприклад, якщо причина в тютюновому димі, слід провітрити приміщення або вивести з нього хворого.
Переконайтеся, що людина дихає, що вона реагує на вас.
Забезпечте їй зручне положення. Нехай людина при нападі астми сяде, злегка нахилившись вперед. Дуже важливо зберігати їй вертикальне положення тіла.
Заспокойте її. Деякі люди, впадаючи в паніку, відчувають проблеми з диханням. При астматичному нападі вже є проблеми з диханням, а якщо хворий почне панікувати, то це викличе ще більше труднощів. Попросіть хворого вас вислухати. Нехай він повільно зробить глибокий вдих і спробує розслабитися. Коли даєте йому інструкцію до дії, говорите твердо, але спокійно.
Допоможіть дістати інгалятор. Люди, які страждають на астму, як правило, мають з собою інгалятор. При нападі задухи хворому важко самостійно знайти його. Тому ваше завдання полягає в тому, щоб знайти інгалятор і допомогти хворому ним скористатися. Зазвичай роблять до чотирьох глибоких вдихів з інгалятора. Після цього почекайте чотири хвилини. Якщо поліпшення не буде – нехай хворий зробить ще чотири вдихи зі свого пристрою.
Якщо напад триває – викликайте швидку! Хворий в цьому випадку повинен продовжувати приймати ліки. Дорослі можуть робити 6-8 вдихів з інгалятора кожні 5 хвилин, а діти – 4 вдихи кожні чотири хвилини.
Багато людей помилково думають, що приступам астми завжди супроводжують хрипи. Це не завжди так. При утрудненому диханні часто просто неможливо хрипіти, стверджують лікарі.
Пам’ятайте, напади астми зазвичай не проходять самі по собі.
ФАКТИ ПРО АСТМУ
Є типи астми, які при дорослішанню людини зникають. Так часто буває у дітей до 12 років. Астма у них проходить, коли вони вступають у період статевого дозрівання. Але іноді хвороба зберігається протягом усього життя. У цьому випадку слід уникати чинників, що призводять до приступів задухи. Як ми вже говорили, це може бути пилок, пил, шерсть тварин, пудра, тютюновий дим, різкі запахи і багато іншого. Тобто, наприклад, при цвітінні рослин і дерев потрібно скоротити перебування на відкритому повітрі.
Якщо ви страждаєте на астму, то вам потрібно навчитися контролювати її. Насамперед, ви повинні знати, як запобігати астматичному нападу. Якщо ж він почався, то потрібно бути до нього готовим.
Для контролю астми хворому слід мати спеціальний невеликий медичний прилад – піковий витратомір, який показує наскільки добре повітря виходить з легенів. Лікар повинен сказати як часто слід проводити вимірювання. Цей пристрій попередить вас про наближення нападі удушшя.
Для того, щоб контролювати хворобу, хворому слід регулярно, спочатку кожні 2-6 тижнів, відвідувати лікаря. В кінцевому підсумку консультації лікаря можна буде скоротити до 1-2 разів на рік.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 1794 |
|
© Газета Домовик 2012-2023